در  مراسم امضای تفاهمنامه میان اتاق تهران و شورای توسعه‌ تجارت‌ خارجی هانجو تاکید شد

ضرورت بهره‌گیری از ابرپروژه ابتکار کمربند-جاده

تاريخ 1400/10/21 ساعت 11:57

در یک نشست مجازی که منتهی به امضای یک تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی تهران و شورای توسعه تجارت خارجی هانجو در چین شد، دو طرف بر توسعه همکاری‌های دوجانبه به‌ویژه در ابرپروژه ابتکار کمربند-جاده تاکید کردند.

اتاق بازرگانی تهران و شورای توسعه تجارت خارجی هانجو، با برگزاری یک وبینار تجاری مشترک، فرصت‌ها و ظرفیت‌ها توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی میان ایران و چین به ویژه استان جه‌جیانگ را مورد بررسی قرار دادند. در این نشست هم‌چنین تفاهمنامه همکاری میان اتاق تهران با شورای توسعه تجارت خارجی هانجو منعقد شد. در این نشست که به همت معاونت امور بین‌الملل اتاق تهران و با همکاری سرکنسولگری ایران در شانگهای برگزار شد، طرفین به تبیین ظرفیت‌های همکاری بخش خصوصی ایران و چین پرداختند.

در آغاز این نشست مجازی، رمضان پرواز، سرکنسول ایران در شانگهای،‌ به فرصت‌های همکاری استان تهران و استان جه‌جیانگ اشاره و عنوان کرد که امضای یادداشت تفاهم در جلسه امروز نشان‌دهنده اراده قوی طرفین در توسعه روابط تجاری دوجانبه است.

 در ادامه، جنگ رون شین، رئیس شورای توسعه تجارت خارجی هانجو چین نیز طی سخنانی به روابط دیرینه و بسیار نزدیک دو کشور اشاره کرد و افزود: دوستی میان دو ملت ایران و چین به یک نیروی محرکه مهم برای توسعه روابط دوستانه دو کشور تبدیل شده و مراودات تجاری دوجانبه در چهار دهه اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.

او با بیان اینکه چین و ایران به عنوان دو کشور مهم در مسیر جاده ابریشم امید زیادی به احیای جاده صلح، دوستی و همکاری دارند، ادامه داد: شورای توسعه تجارت خارجی هانجو و اتاق بازرگانی تهران همکاری و تبادلات عمیق و موثر خود را بر همین اساس پی‌ریزی کرده‌اند و این امیدواری وجود دارد که دو طرف همکاری‌های دوستانه خود را بیش از پیش تقویت کرده و به کمک نقاط قوتشان مکمل یکدیگر باشند.

رئیس شورای توسعه تجارت خارجی هانجو،‌ امضای تفاهمنامه همکاری بین دو طرف را چشم‌اندازی برای توسعه همکاری‌ها معرفی کرد. او در ادامه شهر هانجو را به عنوان یکی از نقاط آغازین جاده ابریشم از مسیر دریا، شهر نوآوری، سرزندگی و پایتخت تمدن زیست محیطی در چین توصیف کرد و گفت: این شهر نه‌تنها میزبان شرکت‌های بزرگ است؛ بلکه شرکت‌های کوچک و متوسط در حال رشد بسیاری را میزبانی می‌کند و شورای توسعه تجارت خارجی هانجو نیز به عنوان ترویج‌کننده تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی، پل مهمی برای توسعه همکاری‌ها و تبادلات تجاری است.

جه‌جیانگ، مدل خوب توسعه استانی

در ادامه این رویداد، دبیرکل اتاق بازرگانی تهران طی سخنانی به معرفی اتاق و ظرفیت‌های آن به عنوان بزرگترین و قدیمی‌‌ترین تشکل بخش خصوصی ایران در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت و گفت: با توجه به هدف‌گذاری اتاق تهران بر افزایش ظرفیت تجاری فعالان اقتصادی عضو در سال 2022 همکاری با استان جه‌جیانگ به عنوان یکی از استان‌های مهم چین با زمینه‌های بسیار متنوع اقتصادی، بسیار حائز اهمیت است.

بهمن عشقی، در عین حال، بر توسعه روابط میان ایران و چین در سایه طرح جاده-کمربند تاکید کرد و گفت: تمرکز بر تعامل با استان‌های چین از جمله هانجو در دستورکار بخش خصوصی ایران و به طور ویژه اتاق بازرگانی تهران قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به اقدامات و دستاوردهای این استان عنوان کرد که جه‌جیانگ می‌تواند مدل خوبی برای توسعه استان تهران باشد؛ ضمن آنکه با توجه به تغییر فضای بین‌المللی و اقتصاد مکمل ایران و چین، انتظار می‌رود روابط بین دو استان بیش از پیش گسترش یابد. او افزود: در عین حال، با توجه به جایگاه ایران به عنوان یکی از بزرگترین مولدهای انرژی منطقه می‌توانیم آینده امیدوارکننده‌ای برای توسعه همکاری‌های بخش خصوصی متصور باشیم.

دبیرکل اتاق تهران همچنین امضای سند همکاری 25 ساله ایران و چین را نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک دو کشور دانست و گفت: برنامه بزرگ چین در راستای ابرپروژه ابتکار کمربند-جاده می‌تواند به عنوان مکمل برنامه 25 ساله دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.

ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت بالای ابتکار کمربند-جاده

در ادامه این جلسه، رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران نیز به بیان توضیحاتی در مورد کارکرد و خدمات این مرکز پرداخت و اعلام کرد که طی سال‌های اخیر و با همکاری اتاق تهران و برخی موسسات معتبر بین‌المللی از جمله موسسه فریزر، چگونگی ارتقا و بهبود شاخص آزادی اقتصادی در ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

فریال مستوفی با اشاره به اقدامات مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران در حوزه جمع‌آوری و انتشار اطلاعات، انجام تحقیقات و شناسایی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در ایران، یادآور شد که این مرکز آماده همکاری با شورای توسعه تجارت خارجی هانجو در راستای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در دو کشور است.

مستوفی با اشاره به اهمیت ابتکار جاده-کمربند برای هر دو کشور و برخورداری ایران از موقعیت بالقوه استراتژیک به اقدامات اتاق تهران برای معرفی این پروژه اشاره کرد و گفت: اتاق تهران طی ماه‌های اخیر اقدام به  برگزاری دوره آموزشی بین‌المللی «ابتکار کمربند-جاده؛ فرصت‌ها و چالش‌ها برای بنگاه‌های ایرانی» کرده است و همچنین این اتاق در صدد آن است که دپارتمانی برای کار تخصصی و  متمرکز بر روی  این حوزه تشکیل دهد تا با هم‌افزایی با سایر ذینفعان در راستای مشارکت بیشتر در این ابتکار گام بردارد.

در پایان این نشست مجازی، یک تفاهمنامه میان اتاق بازرگانی تهران و شورای توسعه‌ تجارت خارجی هانجو چین برای بررسی زمینه‌های همکاری و انجام اقدامات اجرایی در زمینه توسعه مراودات تجاری دو جانبه به امضا رسید.

 

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر