سیگار الکتریکی خوب نیست اما بد هم نیست!

بازار دودی

تاريخ 1400/09/16 ساعت 09:29

سال‌هاست که دولت‌ها و قانون‌گذاران در کشورها مختلف به موضوع سیگارهای الکتریکی رسیدگی می‌کنند. برخی کشورها آن را ممنوع کرده‌اند. در برخی کشورها مانند آمریکا، این سیگارها هنوز محل بحث هستند. اما آیا سیگارهای الکتریکی واقعا بد هستند؟

اکونومیست/ آینده نگر

سیگارهای الکتریکی سال‌هاست که به محل بحث در کشورهای مختلف تبدیل شده‌اند. برخی قانون‌گذاران معتقدند این سیگارها به سلامتی آسیب می‌رساند و به همین خاطر تلاش دارند آن‌ها را از بازار جمع کنند. اما برخی دیگر می‌گویند این سیگارها هرقدر هم مضر باشند، از سیگارهای واقعی مضرتر نیستند پس می‌توان مجوز ورود آن‌ها را به بازار صادر کرد. یکی از کشورهایی که سال‌هاست سیگار الکتریکی در آن محل بحث شده، آمریکاست.

سازمان غذا و دارو در آمریکا مدتی است که تلاش دارد سیگارهای الکتریکی را محدود کند. بیش از ۵۰۰ شرکت در آمریکا در زمینه تولید سیگارهای الکتریکی فعالیت دارند. آن‌ها حدود ۶میلیون و ۵۰۰ هزار محصول متنوع با عنوان سیگار الکتریکی را تولید و روانه بازار می‌کنند. ناگهان سازمانی به نام غذا و دارو در آمریکا تصمیم گرفت جلوی این شرکت‌ها بایستد و مانع تولید و توزیع محصولات آن‌ها شود. تصمیم ابتدایی این بود که باید جلوی توزیع این محصولات را گرفت.

طی سال‌های گذشته سیگارهای الکتریکی بارها مورد توجه دولت‌ها قرار گرفته‌است. اما آمریکا در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد تبی در میان جوانان در این کشور شکل گرفته که آن‌ها را به سمت مصرف سیگارهای الکتریکی سوق می‌دهد. آن‌ها با این تصور که بخار را دود می‌کنند از این سیگارها استقبال کرده‌اند. به این ترتیب مصرف این سیگارها در میان جوان‌ها به نوعی مد شده‌است. همین امر باعث شد عده‌ای از این تولیدات انتقاد کنند. آن‌ها می‌گفتند این محصول به گونه‌ای طراحی شده که مورد علاقه کودکان و نوجوانان است و آن‌ها تصور می‌کنند این محصول مثل یک اسباب‌بازی برایشان قابل استفاده است. حتی طعم‌دهنده‌هایی هم برای این سیگارهای الکتریکی استفاده می‌شد که مورد علاقه نوجوانان و جوانان بود. برای مثال از طعم‌دهنده‌های دارچینی و وانیلی برای این سیگارهای الکتریکی استفاده شده‌است.

در همان سال ۲۰۱۹ به دنبال تب مصرف سیگارهای الکتریکی، نوعی بیماری در میان بیش از ۴۵۰ نفر از مردم آمریکا شایع شد که ادعا می‌شود مرتبط با همین سیگارهای الکتریکی است. این بیماری منجر به آسیب‌های جدی به ریه‌های این افراد شده و آن‌ها را با اختلالات جدی در تنفس مواجه کرده‌است. به این ترتیب طولی نکشید که این سیگارها از بازار جمع شدند و خیلی زود سر از بازار سیاه درآوردند. در حالی‌که عده‌ای آن را به عنوان محصولی خطرناک شناخته بودند، عده‌ای دیگر همچنان به دنبال خرید و مصرف آن بودند. کشورهایی مانند برزیل و هند به کلی مصرف این سیگارها را ممنوع کرده‌اند. اما مصرف آن‌ها چقدر می‌تواند خطرناک باشد؟

 در مسیر ترک

واقعیت این است که در هر دمی (پُکی) که به این سیگار زده می‌شود، درصد کمی از نیکوتین وجود دارد که با طعم‌دهنده و برخی دیگر از عناصر شیمیایی همراه است. ترکیب این دود در برندهای مختلف با هم فرق دارد. اما ترکیب‌های ثابتی هم وجود دارد که همه از آن استفاده می‌کنند. نکته اینجاست که اکثر این ترکیبات برای سلامتی مضر نیستند یا ضرر خیلی کمی دارند اما در مورد این ادعا، نمی‌توان سند و مدرک دقیقی ارائه کرد. این صرفا حرفی است که تولیدکنندگان بر آن اصرار دارند و شواهد نشان می‌دهد. برخی از عناصری که در سیگارهای واقعی وجود دارند هم در این سیگارهای الکتریکی دیده شده اما میزان آن بسیار اندک است و در برندهای مختلف، فرق دارد. همین موارد باعث شده نگرانی‌هایی در مورد این سیگارها شکل بگیرد. عناصر دیگری هم وجود دارد که با گرم شدن بدنه سیگار الکتریکی می‌تواند مضراتی برای بدن داشته باشد. این مورد هم به یکی دیگر از موارد نگرانی در مورد سیگارهای الکتریکی تبدیل شده‌است. برخی یافته‌ها نشان می‌دهد به صورت کلی، اگر در درازمدت در معرض مصرف این سیگارها باشید، امکان ابتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان افزایش پیدا می‌کند. مهم‌ترین نکته این است که ترکیبات این سیگارها باعث شده به شدت اعتیادآور باشند.

همه چیزهایی که در مورد سیگارهای الکتریکی گفته شد به نوعی نگران‌کننده است. اما کافی است این سیگارها را سیگارهای واقعی مقایسه کنیم تا میزان ضررهای آن را بهتر بفهمیم. بررسی‌ها نشان می‌دهد ضررهای سیگارهای واقعی به مراتب بیشتر است. عناصر خطرناک و سمی در سیگارهای واقعی، بیشتر است. حتی اگر در مورد اعتیادآور بودن هم بخواهیم صحبت کنیم بی‌تردید سیگارهای واقعی اعتیادآورتر از سیگارهای الکتریکی هستند. دلیلش هم این است که میزان نیکوتین در آن‌ها بسیار بیشتر است.

به هر حال سیگارهای الکتریکی هنوز یکی از مواردی است که قانون‌گذاران و سیاست‌مداران نسبت به آن‌ها نگرانی نشان می‌دهند. با این حال شاید آنچه واقعا نگران‌کننده باشند، سیگارهای واقعی باشند که به مراتب اعتیادآورتر هم هستند. به هر حال شاید این سیگارهای الکتریکی بیشتر به افراد سیگاری کمک کند و برای قدم برداشتن آن‌ها در مسیر ترک، موثر باشد.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر