محمدرضا طلایی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران از بورسی شدن استارت آپ ها می گوید

ارزش گذاری دارایی های نامشهود استارت آپ‌ها باعث رونق اقتصادی می شود

تاريخ 1400/09/15 ساعت 12:27

ارزش گذاری روی دارایی های نامشهود برند ها و فناوری ها باعث می شود که مردم به سمت سرمایه گذاری در این حوزه ورود بهتری داشته باشند و به آنها اعتماد کنند. همین مساله باعث می شود که اشتغالزایی افزایش پیدا کند و رونق در این بخش بیشتر شود. حتی زمانی که این ارزش گذاری ها صورت بگیرد، از خروج فعالان حوزه فناوری اطلاعات و نخبگان کشور جلوگیری می کند.

ادامه روند ورود استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه دوباره کلید خورده است. شرکت پیشگامان فن‌آوری و دانش آرامیس با نماد معاملاتی «تپسی» دی ماه سال گذشته پذیرش شده بود و آذرماه هم در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران قرار گرفت. بنابراین، در قدم نخست شرکت تپسی به عنوان اولین استارت آپ در فرابورس پذیرش شده و گفته می شود فیلیمو هم درخواست پذیرش در فرابورس را داده‌ که در حال بررسی است. اما آنچه در پذیرش استارت آپ ها در بورس با مانع یا مشکل رو به رو است، دارایی‌های نامشهود آنهاست.

به طور کلی شرکت های حوزه فناوری و اطلاعات و یا کسب و کارهای نوین، دارایی ها نامشهودی هستند که به نظر من وقت آن رسیده که کشور روی ارزش گذاری آنها اقدام کند. حالا چه قرار باشد این شرکت ها وارد بورس شوند و چه برای خود ارزش شرکت صورت بگیرد.

همانطور که مشاهده می کنیم، امروز دنیا به سمتی رفته است که شرکت های برتر جهان در حوزه فناوری اطلاعات فعال هستند و عمدتا دارایی های مشهودی مانند ساختمان و تجهیزاتی را کمتر در اختیار دارند. دارایی های آنها عمدتا نرم افزارها و فناوری‌شان است که نامشهود است. این وضعیت درباره برندها هم صادق است. ارزش گذاری روی برند شرکت ها هم شبیه دارای نامشهودی است که در حوزه فناوری از آن استفاده می شود.

ارزش گذاری روی دارایی های نامشهود برند ها و فناوری ها باعث می شود  که مردم به سمت سرمایه گذاری در این حوزه ورود بهتری داشته باشند و به آنها اعتماد کنند. همین مساله باعث می شود که اشتغالزایی افزایش پیدا کند و رونق در این بخش بیشتر شود. حتی زمانی که این ارزش گذاری ها صورت بگیرد، از خروج فعالان حوزه فناوری اطلاعات و نخبگان کشور جلوگیری می کند.

به اعتقاد من، سیاست گذاری دولت باید به سمتی رود که دارایی های نامشهود ارزش گذاری شوند تا شاهد رونق اقتصادی در این بخش باشیم. امیدوارم تپسی پیشگام این حوزه باشد و بعد هم شاهد حضور شرکت های بیشتر در این زمینه باشیم.

وقتی که استارت آپ ها بتوانند وارد بورس شوند و از این طریق تامین مالی شود، مشکلات زیادی حل خواهد شد. چرا که سال های گذشته وقتی که این شرکت ها قصد گرفتن تسهیلات بانکی داشتند، با مشکلاتی رو به رو بودند. در واقع بانک ها بیشتر مایل هستند به دارایی های قابل مشاهده مانند سوله، تجهیزات و ماشین آلات میلیاردها تومان تسهیلات دهند اما برای حوزه نرم افزار ارزش قائل نیستند. درباره تولید محتوا هم همین وضعیت صادق است. با پیگیری هایی که ما در اتاق بازرگانی انجام دادیم، گام های مثبتی در این زمینه برداشته شده تا دانش فنی، نرم افزارها و محتوای دیجیتال دارای ارزش شوند. همچنین در آینده مسلما در حوزه صنعت بلاک چین، تشخیص آثار هنری و NFT هم که جز دارایی های نامشهود هستند هم اقداماتی انجام خواهد گرفت. البته در دنیا این مساله حل شده است. همانطور که می بینیم در دنیا 10 شرکت برتر دنیا همین شرکت های فناوری اطلاعات هستند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر