افت 30 درصدی ذخایر سدها

تشنگی حوضه های آبریز

تاريخ 1400/09/09 ساعت 09:45

بارندگی‌های 4 حوضه از 6حوضه اصلی آبریز ایران با سقوط 67 تا 100درصدی نسبت به دوره‌های مشابه 53سال اخیر رو به رو شده است

درحالی که در دو هفته گذشته در شهرهای اصفهان و شهرکرد شاهد تجمعات مردمی و اعتراضات نسبت به بحران آب به خصوص تامین حق آبه کشاورزان بوده ایم، آخرین آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد کشاورزان نباید چندان امیدی به باز شدن آب حوضه های آبریزی همچون زاینده رود در ماه های آینده داشته باشند زیرا در سال آبی جاری، بارندگی‌های 4 حوضه از 6حوضه اصلی آبریز ایران با سقوط 67 تا 100درصدی نسبت به دوره‌های مشابه  53سال اخیر رو به رو شده است. میانگین بارش‌های ایران در 67روز سپری شده از سال آبی جاری (سال آبی از ابتدای مهرماه شروع می شود) 42درصد کمتر از میانگین دوره ‌های مشابه در 53 سال اخیر است، اما در این میان 4حوضه آبریز اصلی در مرکز و شرق کشور وضعیت بسیار وخیم‌ تری را تجربه می‌کنند و بارش‌های آنها 75 تا 100درصد کمتر از دوره‌ های مشابه بلندمدت است.
همچنین آمارهای دفتر اطلاعات و داده‌های آب نشان می دهد شاهد افت 30درصدی ذخیره آب سدها هستیم. اطلاعات این مرکز که وابسته به وزارت نیرو است روایت می کند از ابتدای مهر تا شامگاه 7آبان، به‌طور میانگین 7میلی‌متر باران در کشور باریده که این مقدار نسبت به میانگین دوره مشابه سال آبی قبل (5 میلی ‌متر ) 40درصد افزایش یافته است، اما همچنان در مقایسه با میانگین بارش در دوره‌های مشابه 53 سال اخیر (12میلی‌متر) 42درصد کمتر است. در این بازه زمانی، حجم بارش‌های کل کشور به 11میلیارد و536 میلیون مترمکعب رسیده که البته بخش اندکی از آن به مخازن سدها راه می ‌یابد.
بررسی آمارهای بارندگی به تفکیک 6حوضه آبریز اصلی حاکی است در 67روز سپری شده از سال آبی جاری، فقط اوضاع بارندگی در حوضه‌های آبریز «دریای خزر» و «خلیج‌فارس و دریای عمان» مساعد بوده که به‌ ترتیب شاهد جهش 70 و 300 درصدی بارندگی بوده ‌اند و به بهبود میانگین کشوری کمک کرده‌اند. البته این بارش‌های مساعد همچنان نتوانسته وضع این حوضه‌ها را نسبت به میانگین بلندمدت بهبود ببخشد و همچنان بارش‌های حوضه دریای خزر 4 درصد و بارش‌های حوضه «خلیج‌فارس و دریای عمان» 67درصد کمتر از میانگین دوره‌های مشابه در 53 سال اخیر است. از 4 حوضه آبریز باقی‌مانده، بارش‌های حوضه «دریاچه ارومیه» با سقوط 92 و 95درصدی نسبت به سال قبل و میانگین بلندمدت مواجه شده و حوضه «فلات مرکزی» نیز کاهش 50 و 80 درصدی را تجربه کرده است. میزان بارش‌ها در حوضه آبریز «قره ‌قوم» 60 و 75درصد نسبت به سال قبل و میانگین بلندمدت کاهش پیدا کرده و در حوضه «مرزی شرق» هم مانند سال قبل هیچ بارشی ثبت نشده و سقوط 100درصدی میزان بارش‌ها نسبت به میانگین 53سال اخیر تجربه شده است.علاوه بر این ها براساس اعلام مؤسسه تحقیقات آب، وضعیت بارش‌ها در هفته جاری و هفته آینده (منتهی به 19آذر) بیانگر آن است که از مجموع ۶ حوضه آبریز اصلی کشور، فقط حوضه آبریز دریای خزر با بارندگی قابل‌توجه مواجه است و در هفته آینده، از مجموع ۳۰حوضه آبریز درجه2، ۱۳حوضه آبریز ازجمله محدوده‌های ۹ گانه مدیریت حوضه‌های آبریز زاینده‌رود و کارون هیچ بارشی نخواهند داشت. این شرایط نشان دهنده آن است که دولت برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در ماه های آینده باید از همین حالا به فکر باشد زیرا به نظر می رسد زمستان و بهاری سخت از نظر منابع آبی در کشور در پیش است.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر