4 نکته برای مقابله با عقب انداختن کارها

رهایی از کوه کارهای نیمه‌تمام

تاريخ 1400/09/03 ساعت 10:24

به تعویق انداختن یکی از بزرگ‏ترین شیاطین و ریسک‌ها برای کارآفرینان است. این پدیده ممکن است نتیجه نبود عادت‌هایی باشد که به ما کمک می‌کنند برای کار زمان بگذاریم و به صورت کلی ممکن است حاصل سازمان‌دهی ضعیف و حواس‌پرتی مداوم باشند

آینده نگر

آدم خیلی راحت در دام اهمال‏کاری و به تعویق انداختن کارهایی می‌افتد که دوستشان ندارد؛ راحت‌تر بگوییم، ممکن است در این موارد تنبلی پیشه کنیم. خجالتی ندارد؛ برای همه ما پیش آمده. این شرایط را به خصوص زمانی تجربه می‌کنید که کسب و کار خودتان را دارید و باید اطمینان حاصل کنید که همه چیز سر جای خودش است و کارها و برنامه‌ها در تاریخ‌های از پیش تعیین‏شده و سروقت به پایان خواهند رسید.
در واقع به تعویق انداختن یکی از بزرگ‏ترین شیاطین و ریسک‌ها برای کارآفرینان است. این پدیده ممکن است نتیجه نبود عادت‌هایی باشد که به ما کمک می‌کنند برای کار زمان بگذاریم و به صورت کلی ممکن است حاصل سازمان‌دهی ضعیف و حواس‌پرتی مداوم باشد. با این احوال وقتی سرانجام تصمیم گرفتید تمام آن کارهای عقب‌مانده را انجام دهید، برخی حقه‌ها و تکنیک‌ها هم هستند که می‌توانند برای گذراندن روزی قابل‏تحمل‌تر به کمکتان بیایند.
آنچه در این بخش خواهید خواند ترجمه بخشی از مطلبی است که در نشریه کارآفرین آمریکا به چاپ رسیده و شامل راهکارهای ساده‌ای است برای یکی از رنج‌آورترین احساساتی که شاید در طول روز کاری گریبان‌گیرمان باشد: به پایان رساندن کارهای نیمه‌تمام. گرچه تاکید این مطلب بر کارآفرینان و رهبران کاری است اما توصیه‌هایش را می‌توان در شرایط کاری مختلف و در جایگاه‌های شغلی متفاوت به کار بست. به احتمال بسیار این توصیه‌ها را قبلا شنیده و یا تجربه کرده‌اید اما خلاصه‌اش در این‏جا خیلی روشن و کوتاه می‌آید. شاید با توسل به آن‏ها بتوانید برنامه متفاوت و متغیری برای روز کاری‌تان تعریف کنید که از کوه کارهای ناتمام و حس بدی که به دنبالش می‌آید، بکاهد.
زمانتان را تقسیم کنید
به جای اینکه تمام کارهایی را که خیلی مورد علاقه‌تان نیستند در یک زمان ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏و یک روز کاری انجام دهید (که همین موجب به تعویق انداختن می‌شود) راه بهتر این است که آن‏ها را با کارهایی جالب‌تر ترکیب کنید تا در پایان روز یا ماه کوهی از کارهای نیمه‌تمام روی دستتان نمانده باشد. روی این دسته از کارها به صورت بی‌وقفه 50 دقیقه کار کنید و بعد 15 دقیقه استراحت کنید و بعد یک کار دیگر انجام دهید. برای اینکه به این ایده عادت کنید پیشنهاد می‌شود که یک جدول کاری خاص برای هر روزتان تعریف کنید که شامل تمامی این برنامه‌ها باشد.
به خودتان انگیزه بدهید
معلوم است که می‌توانید پس از یک روز کاری به خودتان جایزه بدهید: از شکلات گرفته تا دیدن یک فیلم تا پیاده‌روی. این جایزه باید چیزی باشد که باعث انگیزه‌تان شود؛ آن‌قدر که به خاطرش بتوانید برنامه کاری‌تان را به‏دور از اخلال در کار پیش ببرید. به یاد داشته باشید که هرچه زمان کارتان را بیشتر قطع کنید کل کار زمان بیشتری طول خواهد کشید.
از شر حواس‌پرت‌کن‌ها خلاص شوید
گوشی‌تان را خاموش کنید یا آن را روی حالت بی‌صدا بگذارید و دور از خودتان قرارش دهید تا حواستان را پرت نکند. تمامی ابزارهای حواس‏پرت‌کن را از خودتان دور نگه دارید و اگر قرار است به موسیقی گوش دهید مطمئن شوید که لیستی که دارد پخش می‌شود، قرار نیست حواستان را پرت کند (مثلا با آن بزنید زیر آواز). فرقی نمی‌کند که در خانه یا محل کار مشغول باشید، اگر فضای کاری‌تان را با کسی دیگر سهیم هستید از آن‏ها بخواهید که در مدت‏زمانی که لازم است تا کارتان را به پایان برسانید، حواستان را پرت نکنند.
کارها را با تیمتان تقسیم کنید
چه‏کسی گفته که کارآفرین بودن مزایای خودش را ندارد؟ کارها را پخش کنید تا کلش در مدت‏زمان کمتری به پایان برسد بدون اینکه لازم باشد خودتان تمام کارها را انجام دهید. نکته این بخش در این‏جا است که به عنوان یک رهبر، تمام کارها جوری نیستند که بتوانید آن‏ها را میان اعضای تیمتان تقسیم کنید و بسیاری از آن‏ها همچنان مسئولیت خودتان را طلب می‌کنند، در این موارد چاره‌ای نیست جز اینکه به رهنمودهای قبلی توجه کنید. اما مطمئن باشید که اگر این نکات را جدی بگیرید خواهید دید که کارها قبل از آنکه فکرش را بکنید به سرانجام خواهند رسید.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر