بحران ارزی ترکیه، دامن دیگر کشورها را خواهد گرفت

ترکیه تنها کشوری نیست که با بحران ارزی مواجه است

تاريخ 1400/09/03 ساعت 10:06

تحلیلی که هفته گذشته توسط بانک سرمایه گذاری Nomura منتشر شد، نشان داد که چهار بازار نوظهور که بیشتر در معرض خطر بحران ارزی هستند، عبارتند از مصر، رومانی، ترکیه و سریلانکا.

مارک موبیوس، سرمایه گذار برجسته بازارهای نوظهور می گوید: با توجه به چشم انداز نرخ های بهره بالاتر در ایالات متحده، ترکیه ممکن است تنها کشوری نباشد که با بحران ارزی مواجه است. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی به بحران ارزی ترکیه و دیگر کشورها پرداخته است.

موبیوس در پاسخ به این سوال که آیا کاهش شدید ارزش پول ترکیه، لیر، می تواند به کشورهای دیگر سرایت کند، گفت: بله، البته که می تواند.

این سرمایه گذار که شریک موسسه شرکت سرمایه گذاری Mobius Capital Partners است گفت: با نرخ بهره بالاتر در ایالات متحده، همه کشورهای دیگر که بدهی دلاری دارند،‌ ضربه خواهند خورد.

لیر ترکیه روز سه شنبه در حالی به پایین ترین حد خود سقوط کرد که رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور از ادامه کاهش نرخ بهره بانک مرکزی در بحبوحه افزایش تورم دو رقمی دفاع کرد.

موبیوس مشخص نکرد که کدام کشورهای دیگر در برابر بحران ارزی آسیب پذیر هستند. اما او گفت که خبر خوب این است که از زمان بحران مالی آسیا در سال 1997 تا کنون، بسیاری از بازارهای نوظهور بیشتر به ارزهای محلی خود وام گرفته اند.

 

*ریسک بحران ارزی

تحلیلی که هفته گذشته توسط بانک سرمایه گذاری Nomura منتشر شد، نشان داد که چهار بازار نوظهور که بیشتر در معرض خطر بحران ارزی هستند، عبارتند از مصر، رومانی، ترکیه و سریلانکا.

در این تحلیل شاخص هایی مانند بدهی خارجی به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی، نسبت ذخایر ارزی به واردات و شاخص بورس در نظر گرفته شده است.

بانک سرمایه گذاری Nomura همچنین در گزارش خود نوشت: با نگاهی به آینده، چشم انداز عادی سازی سیاست پولی توسط فدرال رزرو در بحبوحه رکود اقتصادی عمیق چین، ترکیب خوبی برای بازارهای نوظهور نیست.

فدرال رزرو امریکا قرار است از این ماه، سرعت خرید دارایی های خود را کاهش دهد. اکثر مقامات فدرال رزرو گفته اند که حداقل تا زمانی که این روند کاهشی، کمتر نشود، افزایش نرخ ها اعمال نخواهد شد، اما بازارها به دنبال جدول زمانی سریع تری برای نرخ ها هستند.

Nomura اضافه کرد که این در زمانی رخ داده است که بازارهای نوظهور با چالش های دیگری مانند کسری فزاینده مالی و حساب جاری و افزایش قیمت مواد غذایی مواجه شده اند.

 

*انتخاب های سرمایه گذاری موبیوس

موبیوس می گوید نرخ های بهره بالاتر لزوما به معنای رکود بزرگ در بازارها نیست. او ادامه داد: شرکت هایی با درآمد قوی و حاشیه های سود خوب، همچنان در محیطی با افزایش نرخ بهره عملکرد خوبی خواهند داشت، هند و تایوان دو بازار مورد علاقه من است.

در مورد ترکیه، موبیوس معتقد است که ارز ضعیف تر می تواند منجر به صادرات بهتر این کشور شود. او ادامه داد: شرکت هایی که ما در ترکیه داریم به دلار و به یورو درآمد دارند. با لیر کم ارزش تر و ضعیف تر، این شرکت ها بهتر عمل خواهند کرد، چرا که هزینه های آنها بسیار کمتر خواهد شد.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر