اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمد کشتی آرای، تحلیل گر بازار طلا و سکه

پاییز بی رونق در بازار طلا و جواهر

تاريخ 1400/07/21 ساعت 11:34

قیمت دلار از 28 هزار تومان به کانال 27 هزارتومان در نوسان است و این به کاهش تقاضا دامن زده است.

محمد کشتی آرای

در سه هفته گذشته از پاییز سال جاری، بازار طلا و جواهر در حال رکود فرو رفته است. فصل پاییز به طور معمول، فصل رونق بازار است اما هنوز این رونق آغاز نشده است. یک دلیل عمده آن، همزمانی مناسبت های سوگواری با آغاز پاییز است. هم چنین سیر نزولی قیمت ها در بازار دلار انگیزه و جاذبه خرید طلا را کاهش داده است. قیمت دلار از 28 هزار تومان به کانال 27 هزارتومان در نوسان است و این به کاهش تقاضا دامن زده است.

یک عامل دیگر در بی رونقی بازار در آغاز پاییز امسال، معاملات جهانی نفت است. به طور معمول هر سال با افزایش معاملات نفت، قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی افزایش پیدا می کند اما در سال جاری برخلاف هرسال، قیمت جهانی طلا کاهش پیدا کرده و نوسان کمی داشته است. این عامل به سیر نزولی قیمت ها و کاهش تقاضا کمک کرده است. به همین دلیل می توان گفت با رکود فصلی نامناسبی رو به رو شده ایم.

امیدوارم رونق به بازار بازگردد اما نمی توان زمانی را برای آن پیش بینی کرد. قیمت هر انس طلا  در بازارهای جهانی در سه هفته اخیر،  در محدود یک هزار و 750 تا 60 دلار نوسان داشته است. هم چنین قیمت دلار در محدوده 27 تا 28 هزار تومان در نوسان است.

در سه هفته گذشته از پاییز سال 1400، قیمت سکه طرح قدیم به طور متوسط با 400 هزارتومان کاهش به 11 میلیون و 100 هزارتومان رسید. سکه طرح جدید، امامی با 400 تومان کاهش به 11 میلیون و 500 هزارتومان رسید. نیکه سکه با 150 هزارتومان کاهش قیمت پنج میلیون و 950 هزارتومان معامله شد. ربع سکه 3 میلیون و 470 هزارتومان قیمت گرفت. قیمت سکه های یک گرمی بانک مرکزی به 2 میلیون و 200 هزار تومان رسید. هر مثقال طلای آب شده 4 میلیون و 870 هزارتومان قیمت گرفت و قیمت یک گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 124 هزارتومان است. 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر