صندوق بین المللی پول در مورد احتمال افزایش نرخ تورم هشدار داد

اشتغال فدای کنترل تورم می شود؟

تاريخ 1400/07/21 ساعت 11:33

به گفته صندوق بین الملی انتظار تقویت مجدد نرخ اشتغال، ریسک افزایش نرخ تورم را به همراه دارد.

صندوق بین المللی پول روز سه شنبه در گزارشی هشدار داد که بانک های مرکزی مانند فدرال رزرو باید آماده باشند تا در صورت از کنترل خارج شدن تورم، سیاست های خود را تشدید کنند. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

صندوق بین المللی پول همچنین اضافه کرده است که تا حد زیادی با ارزیابی فدرال رزرو و بسیاری از اقتصاددانان درباره اینکه موج افزایش جهانی قیمت در نهایت کاهش می یابد، موافق است. اما این بانک همچنین معتقد است که در مورد پیش بینی ها عدم اطمینان بالایی وجود دارد.

این لحن هشداردهنده به ایالات متحده، انگلیس و سایر اقتصادهای توسعه یافته اشاره دارد آن هم به عنوان مکان هایی که تورم در معرض ریسک صعودی قرار گرفته است.

گیتا گواپینات، مشاور اقتصادی و مدیر تحقیقات صندوق بین المللی پول گفت: در حالی که سیاست های پولی می تواند به طور کلی افزایش گذرای تورم را نادیده بگیرد، اما اگر خطرات افزایش انتظارات تورمی اهمیت بیشتری پیدا کند، بانک های مرکزی باید آماده واکنش سریع باشند.

او گفت: بانک های مرکزی باید اقدامات احتمالی را ترسیم کنند، عوامل محرک را اعلام و در راستای آن ارتباط، عمل کنند.

مقامات فدرال رزرو گفته اند که سلاح اصلی آنها برای مبارزه با تورم، افزایش نرخ بهره است. بانک مرکزی آمریکا از سال 2018 تا کنون نرخ بهره را افزایش نداده است.

این هشدار، بخشی از به روز رسانی فصلی صندوق بین المللی درباره شرایط اقتصادی جهان بوده است. این صندوق چشم انداز رشد جهانی امسال را کمی کاهش داده است، اما پیش بینی تولید ناخالص داخلی امریکا را یک درصد کامل نسبت به چشم انداز ماه ژوئیه کم کرده است. اگرچه هنوز هم رشد 6 درصدی برای امریکا متصور شده که از پیش بینی 5.2 درصدی برای بقیه اقتصادهای توسعه یافته، جلوتر است.

با بالا رفتن نرخ تورم در ایالات متحده در بالاترین حد 30 سال گذشته، فدرال رزرو مجبور است از کمک های خارق العاده ای که در زمان شروع بحران کرونا در اوایل سال 2020 اعمال کرده بود، عقب نشینی کند.

اگرچه صندوق بین المللی پول مستقیما به فدرال رزرو اشاره نکرده است، اما بسیاری از ارزیابی های خود را در مورد تورم به طور غیرمستقیم به تعدیل عمده سیاست بانک مرکزی ایالات متحده در سپتامبر 2020 منوط کرده است. به گفته این صندوق تورم باید به نفع ایجاد اشتغال کامل و فراگیر از حد معمول کاهش یابد. اگر انتظارات تورمی افزایش یابد، این نوع خطرات را با خود به همراه دارد.

به گفته صندوق بین الملی انتظار تقویت مجدد نرخ اشتغال، ریسک افزایش نرخ تورم را به همراه دارد. این امر سیاست فدرال رزرو را تضعیف می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد تصویر فعلی تورم ایالات متحده روز چهارشنبه با انتشار شاخص قیمت مصرف کننده برای ماه سپتامبر ارائه می شود. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که قیمت سبد کالای مصرفی معمولی 0.3 درصد در ماه افزایش یافته و رشد سالانه 5.3 درصدی را ثبت کند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر