اقتصاد چین با وجود شیوع دوباره کووید دلتا و مصرف‌کنندگان محتاط افت کرد

اهداف کوتاه‌مدت، قربانی برنامه‌های بلندمدت می‌شوند

تاريخ 1400/06/24 ساعت 10:56

پکن در ماه‌های اخیر دسترسی به منابع مالی را برای توسعه دهندگان املاک محدود کرده و سرعت وام مسکن به خریداران را کاهش داده است، چرا که سعی می‌کند از افزایش ریسک مالی جلوگیری کرده و وابستگی اقتصادی خود را به دارایی و املاک کاهش دهد. رشد سرمایه گذاری در املاک کند شده و فروش املاک در ماه اوت ضعیف شده است.

اقتصاد چین در ماه اوت با کنترل شدید ویروس‌ها و محدودیت‌های شدید اعمال شده، ضربه خورد. درحالی‌که کشورها برای کنترل شیوع دلتا مبارزه می‌کند اما نگرانی‌ها در مورد بهبود جهانی تشدید شده است. بلومبرگ گزارشی در این باره منتشر کرده است.

رشد خرده‌فروشی با کاهش هزینه مصرف‌کنندگان در تعطیلات تابستانی، نسبت به سال قبل به 2.5 درصد کاهش‌یافته که بسیار کمتر از برآورد 7 درصدی در نظرسنجی بلومبرگ از اقتصاددانان است. سرمایه‌گذاری ساختمانی هم در هشت ماه سال 3.2 درصد کاهش یافت که انعکاسی از تشدید مداوم محدودیت‌های املاک توسط دولت به عنوان بخشی از مبارزه علیه ریسک مالی بوده است.

کند شدن رشد چین تاکید می‌کند که چطور گسترش نوع دلتا کرونا بهبود اقتصادی جهان را به چالش می‌کشد. رکود در ساخت و ساز -تولید فولاد چین در ماه اوت به پایین‌ترین سطح در 17 ماه گذشته رسید- با کاهش تقاضای چین برای کالاهای مانند سنگ آهن در اقتصاد جهانی موج می‌زند.

لو تینگ، اقتصاددان ارشد چینی در هلدینگ Nomura در هنگ کنگ گفت: بازارها تاکنون مقیاس کاهش رشد را به طور قابل توجهی دست کم گرفته اند. همچنین مقامات به رویکرد خود در مورد دردهای کوتاه‌مدت به منظور دستیابی به منافع بلندمدت پایبند خواهند بود و احتمالاً محدودیت‌های مربوط به املاک حفظ خواهد شد.

چین محدودیت‌های جدیدی را برای سفر به منظور مهار شیوع نوع دلتا از اواخر ژوئیه اعمال کرده است که منجر به افت فروش رستوران‌ها و غذاخوری‌ها در ماه اوت و رقم 4.5 درصد نسبت به سال قبل شده است. این در حالی است که این بخش در ماه قبل رشد 14.3 درصدی داشته است.

درحالی‌که چین به سرعت شیوع بیماری را کنترل کرده است، اما یک گروه جدید ویروس این ماه در جنوب چین رشد کرده و نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان همچنان محتاط هستند.

اوراق قرضه آتی 10 ساله دولت چین برای اولین بار در سه روز افزایش یافت. دولت چین از مشوق‌های گسترده برای حمایت از اقتصاد خودداری می‌کند، در عوض سیاست گذاران برنامه‌های هدفگذاری شده برای مشاغل کوچک‌تر و تعهد حمایت مالی از طریق استفاده از اوراق قرضه دولت محلی را تقویت می‌کنند.

بسیاری از اقتصاددانان انتظار دارند که بانک خلق چین در ماه‌های آینده پس از کاهش ناگهانی در ماه ژوئیه، مجدداً نسبت ذخیره بانک‌ها را کاهش دهد.

 

*کنترل املاک

پکن در ماه‌های اخیر دسترسی به منابع مالی را برای توسعه دهندگان املاک محدود کرده و سرعت وام مسکن به خریداران را کاهش داده است، چرا که سعی می‌کند از افزایش ریسک مالی جلوگیری کرده و وابستگی اقتصادی خود را به دارایی و املاک کاهش دهد. رشد سرمایه گذاری در املاک کند شده و فروش املاک در ماه اوت ضعیف شده است.

در عین حال، تقاضای جهانی همچنان قوی است و از بخش گسترده صنعتی چین با وجود مشکلات ازدحام بندر و هزینه‌های بالای حمل و نقل حمایت می‌کند. چین در ماه اوت با افزایش سفارشات خریداران امریکایی و اروپایی قبل از فصل خرید کریسمس، رکورد صادرات ماهانه را ثبت کرد.

با این حال، افزایش ریسک‌هایی برای تولیدکنندگان به وجود دارد از جمله اینکه کمبود تراشه‌های کامپیوتری به ویژه برای صنعت خودرو آسیب زا بوده است. پکن همچنین در تلاش برای محدود کردن رشد صنایع سنگین به عنوان بخشی از تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بوده است.

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر