مراودات ایران و اوراسیا از مرز 1.6 میلیارد دلار عبور کرد

رونق تجارت با همسایگان شمالی

تاريخ 1400/06/08 ساعت 13:35

بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، صادرات کالایی ایران به همه طرف‏‌های تجاری اوراسیا طی 4 ماهه نخست 1400  در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش یافته و در مقابل واردات ایران از این کشورها به استثنای قرقیزستان و روسیه، با کاهش همراه بوده است.

مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران اعلام کرد که حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چهار ماهه اول سال جاری با ۹۳ درصد افزایش در ارزش، از یک میلیارد و ۶۰0 میلیون دلار فراتر رفته است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران به نقل از گمرک، حسین کاخکی گفت: در چهار ماهه اول سال جاری صادرات کشورمان به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بالغ بر ۳۵۸ میلیون دلار شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۶ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در این مدت پنج کشور مقصد کالاهای صادراتی کشورمان، به ترتیب فدراسیون روسیه با مبلغ ۱۸۸ میلیون و ۹۲۶ هزار دلار، ارمنستان با ۸۳ میلیون و ۴۳ هزار دلار، قزاقستان با ۵۳ میلیون و ۳۹۵ هزار دلار، قرقیزستان با ۲۴ میلیون و ۲۹۴ هزار دلار و بلاروس با ۶ میلیون و ۵۷۸ هزار دلار بوده‌اند.

کاخکی اظهار داشت: در همین مدت واردات کشورمان از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به یک میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار رسیده است.

به گفته وی در مدت یاد شده، به ترتیب فدراسیون روسیه با مبلغ یک میلیارد و ۶۲ میلیون و ۷۲۳ هزار دلار، قزاقستان با ۱۷۸ میلیون و ۷۲۲ هزار دلار، بلاروس با هشت میلیون و ۲۹۰ هزار دلار، ارمنستان با ۲ میلیون و ۲۳۹ هزار دلار و قرقیزستان با ۲۱۶ هزار دلار اولین تا پنجمین مبدا کالاهای وارداتی کشورمان بوده‌اند.

در همین رابطه، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران طی گزارشی به جزییات بیشتری از تجارت کالایی ایران و کشورهای حوزه اوراسیا پرداخته است. بر اساس این گزارش، طی 4 ماهه نخست 1400  در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، صادرات کالایی ایران به همه طرف‏‌های تجاری اوراسیا افزایش یافته و در مقابل واردات ایران از این کشورها به استثنای قرقیزستان و روسیه، با کاهش همراه بوده است.

طی مدت مورد بررسی، تراز تجاری ایران با همه کشورهای اوراسیا به جز روسیه، به نفع ایران، مثبت بوده ضمن اینکه کسری تراز تجاری با روسیه نیز در مقایسه با مدت مشابه سال 1399، کاهش یافته است.

 این گزارش در ادامه آورده است که در مجموع، برآیند تحولات مزبور منجر به بهبود 49 درصدی کسری تراز تجاری ایران با گروه اوراسیا طی 4 ماهه نخست سال 1400 شده است؛ هر چند به نظر می‌رسد در تیر ماه 1400، تراز تجاری ایران با کشورهای عضو این اتحادیه در مقایسه با خرداد 1400 کمی تضعیف شده است.

بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اتاق تهران، صادرات و واردات ایران به اوراسیا طی 4 ماهه نخست 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش 38 درصدی و کاهش 8 درصدی همراه بوده و به 333 میلیون دلار و 472 میلیون دلار رسیده است.

در این گزارش آمده است که عمده اقلام صادراتی ایران به کشورهای این منطقه شامل محصولاتی چون میوه‌های خوراکی، سبزیجات و نباتات، مواد پلاستیکی و چدن و آهن و فولاد بوده است. همچنین چربی‌ها و روغن‎های حیوانی یا نباتی، گندم، چوب و اشیای چوبی، دیگ بخار و ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی جزو اقلامی است که ایران از کشورهای حوزه اوراسیا خریداری کرده است.

گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران را اینجا دریافت و مطالعه کنید

 

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر