موافقت با امارات متحده عربی برای افزایش تولید، وضعیت اوپک پلاس را بدتر می کند؟

اوپک پلاس قرار است نشست جدید برگزار کند

تاريخ 1400/04/27 ساعت 10:38

تحلیلگران نفت هشدار داده اند که تقاضای امارات متحده عربی می تواند جعبه پاندورا را برای اوپک پلاس باز کند، چرا که سایر اعضا هم به دنبال شرایط بهتر برای رسیدگی به شکایات خود هستند. مطمئنا عراق هم به دنبال افزایش پایه تولید خود است.

اوپک و متحدانش روز یکشنبه قرار است با هم دیدار کنند که آخرین نشانه حل مشاجره میان عربستان و امارات متحده عربی خواهد بود. بلومبرگ گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

این گروه تایید کرد که وزرای نفت ظهر به وقت وین با یکدیگر دیدار می کنند. در روزهای اخیر مقامات گفته اند که این جلسه برای دستیابی به توافق صورت می گیرد.

یک آتش بس، راه را برای ورود بیشتر نفت به بازار، کاهش فشار عرضه و جلوگیری از افزایش قیمت تورمی باز می کند. همچنین این نشست می تواند به جنجال دیپلماتیک که تاجران نفتی را سرگردان کرده بود، خاتمه دهد. چرا که جنگ میان دو متحد دیرینه باعث برهم خردن توافق اوپک پلاس که زیربنای بهبود قیمت های نفت است، شده بود.

امارات متحده عربی معتقد است که نحوه محاسبه سهمیه آن ناعادلانه است. به این ترتیب این کشور از توافقی که بقیه کارتل با آن موافق بودند، یعنی اضافه شدن هر ماه 400 هزار بشکه در روز به بازار نفت، جلوگیری کرد.

سقوط مذاکرات مدت کوتاهی نفت خام را به بالاترین سطح شش ساله در نیویورک رساند، اگرچه قیمت ها کاهش یافت و جمعه هر بشکه زیر 72 دلار معامله شد.

اوایل این هفته نشانه هایی از پیشرفت مذاکره میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی و رسیدن به توافق کلی با اعطای سهمیه سخاوتمندانه تری برای تولید به این کشور مشاهده شد. بعد روز شنبه، وزرای عربستان سعودی، کویت، امارات، بحرین و عمان در جلسه ای آنلاین به این موضوع پرداختند.

این جنجال غیرمعمول بوده است چرا که تنش میان دو کشور در میان رقابت اقتصادی فزاینده فراتر از دیپلماسی نفتی بوده است. در حالی که وزرای هر کشور در مصاحبه ای به بیان نظرات خود پرداختند، خاطرات جنگ قیمتی سال 2020 و تهدید ابوظبی برای ترک این اتحاد دوباره مرور شد.

باب مک نالی، رییس شرکت Rapidan Energy و مسئول سابق کاخ سفید گفت: در طول سال گذشته به طور فزاینده ای روشن شد که همسو شدن این گروه نه تنها میان روسیه و عربستان بلکه امارات هم برای انسجام اوپک ضروری است.

اگر روز یکشنبه معامله ای صورت بگیرد، مشخص نیست که عرضه اضافی با چه سرعتی راهی بازار خواهد شد. حجم فروش ماه آگوست هنوز معلوم نیست و کشورهای حاشیه خلیج فارس هم خود را برای تعطیلاتی اسلامی آماده می کنند. تعطیلاتی که کل هفته آینده یا بیشتر روزها ادارات و مشاغ دولتی را تعطیل می کند.

آژانس بین المللی انرژی روز سه شنبه هشدار داده بود که بدون تولید اضافی اوپک پلاس، بازار نفت به طور قابل توجهی منقبض خواهد بود که به طور بالقوه به بهبودی اقتصادی آسیب می رساند.

تحلیلگران نفت هشدار داده اند که تقاضای امارات متحده عربی می تواند جعبه پاندورا را برای اوپک پلاس باز کند، چرا که سایر اعضا هم به دنبال شرایط بهتر برای رسیدگی به شکایات خود هستند. مطمئنا عراق هم به دنبال افزایش پایه تولید خود است.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر