در بهار ١٤٠٠ حدود نیمی از شاغلین خارج شده از بازار کار، به اشتغال بازگشتند

٤٩٩ هزار نفر به جمعیت فعال اضافه شدند

تاريخ 1400/04/26 ساعت 14:18

نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاكي از آن است كه 22.1 درصد از فعالان اين گروه سني در بهار ١٤٠٠ بيكار بوده‌اند. بررسي تغييرات فصلي نرخ بيكاري اين افراد نشان مي‌دهد، اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٩) 2.4 درصد كاهش يافته است.

مرکز آمار، گزارش نیروی کار در بهار 1400 را منتشر کرد. گزارشی که نشان می دهد ١.٠ درصد از نرخ بیکاری کار كاهش یافته است. طبق این گزارش، در بهار ١٤٠٠، به ميزان 41.4 درصد جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند، يعني در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي حاكي از آن است كه اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٩) 0.4 درصد افزایش يافته است.

نتايج طرح آمارگيري نيروي‌كار بهار ١٤٠٠ منتشر شد. این نتایج حاکی از آن است که در مقایسه با فصل مشابه سال قبل، بیش از ٤٩٩ هزار نفر به جمعیت فعال از نظر اقتصادی (شاغل و بیکار) افزوده شده است. این میزان در فاصله بهار ١٣٩٨ نسبت به بهار ١٣٩٩ کاهشی معادل یک و نیم میلیون نفر داشته است. با این وجود، جمعیت فعال ٢٥ میلیون و ٩٦٧ هزار نفری در بهار امسال، همچنان نسبت به جمعیت فعال ٢٧ میلیون و ٤٦٠ هزار نفری بهار ١٣٩٨ از فاصله قابل توجهی برخوردار است.

بررسي نرخ بيكاري افراد ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه 8.8 درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيكار)، بيكار بوده‌اند. بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري حاكي از آن است كه اين شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٩) ، 1.0 درصد كاهش یافته است.

جمعيت شاغلين ١٥ ساله و بيشتر در اين فصل ٢٣ ميليون و ٦٧٦  هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧١٣ هزار نفر افزایش داشته است. بررسي اشتغال در بخش‌هاي عمده اقتصادي نشان مي‌دهد كه در بهار ١٤٠٠، بخش خدمات با 48.8 درصد بيش­‌ترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدي بخش‌هاي صنعت با 33.2 درصد و كشاورزي با 17.9درصد قرار دارند.

 

*بیکاری جوانان همچنان بالاست

نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاكي از آن است كه 22.1 درصد از فعالان اين گروه سني در بهار ١٤٠٠ بيكار بوده‌اند. بررسي تغييرات فصلي نرخ بيكاري اين افراد نشان مي‌دهد، اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٩) 2.4 درصد كاهش يافته است.

بررسي نرخ بيكاري گروه سني ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد كه در بهار ١٤٠٠، 15.6 درصد از جمعيت فعال اين گروه سني بيكار بوده‌اند. این در حالی است که تغييرات فصلي نرخ بيكاري این افراد نشان مي‌دهد اين نرخ نسبت به بهار ١٣٩٩، به ميزان 1.1 درصد كاهش يافته است.

بررسي سهم اشتغال ناقص جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه در بهار ١٤٠٠، 9.8 درصد جمعيت شاغل،‌ به دلايل اقتصادي (فصل غيركاري، ركود كاري، پيدا نكردن كار با ساعت بيش‌تر و…) كم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته كار كرده و آماده براي انجام كار اضافي بوده‌اند. اين در حالي است كه 36.4 درصد از شاغلين ١٥ ساله و بيش‌تر، ٤٩ ساعت و بيش‌تر در هفته كار كرده‌اند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر