محمدرضا نجفی منش، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران از مشکلات قطعی برق برای قطعه سازان می‌گوید

باز هم قیمت گذاری دستوری مانع تولید شد

تاريخ 1400/04/26 ساعت 11:28

مانند همه قیمت گذاری هایی که دولت انجام می دهد و مشکلاتی برای صنایع ایجاد می کند، در این بخش هم قیمت گذاری تمام معادلات را بهم ریخته است. چرا که سازمان برق نتوانسته بدهی اش به پیمانکارانی که برق تولید کرده اند را بپردازد. این در حالی است که اگر قیمت ها منطقی بود، مصرف بالا نمی رفت و از آن طرف هم توان تولید به شدت افزایش پیدا می کرد.

طی چند روز و هفته گذشته هیچ بخشی نبوده است که از قطعی برق در امان مانده باشد. قطعی های پی در پی، طولانی و بدون برنامه ریزی، صنایع و تولید را دچار مشکل کرده است. براساس آنچه فعالان قطعه سازی تجربه کرده اند، روزی 6 ساعت قطعی برق برای این گروه تولیدی رخ می دهد که دومینو وار صنعت خودروسازی را تحت تاثیر قرار می دهد.

این وضعیت در حالی رقم خورده است که قطعه سازی همیشه با مشکلات زیاد، بدهی و زیان همراه بوده است. حالا این قطعی برق هم مشکلی بر دیگر مشکلات اضافه کرده است. ما بارها و بارها درباره این اعداد و ارقام بدهی ها و زیان صنعت قطعه سازی صحبت کرده ایم، حالا مسلما این قطعی ها بر این زیان ها اضافه خواهد کرد.

تمام این مسایل و قطعی برق در حالی رخ می دهد که امسال، سال مانع زدایی برای تولید نامگذاری شده بود، اما با روندی که در بدنه اجرایی دولت دیده می شود، مانع زایی شده است. قطعی های برق به مانع جدی و عمده برای تولید تبدیل شده اند. واحدهای تولیدی ما به شدت صدمه دیده اند. به خصوص واحدهایی که در جاده مخصوص و قدیم کرج قرار دارند تا روزی چندین ساعت و مدت زمان طولانی مشکل قطعی برق داشته اند.

البته ما در بررسی این مشکل، تنها به ضرر و زیان خودمان معطوف نشدیم و به ریشه یابی این مساله پرداختیم. در جلسه ای که شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار کردند، متوجه شدیم که این مشکل، یک ریشه بیشتر ندارد و آن هم قیمت گذاری دستوری روی برق است. مانند همه قیمت گذاری هایی که دولت انجام می دهد و مشکلاتی برای صنایع ایجاد می کند، در این بخش هم قیمت گذاری تمام معادلات را بهم ریخته است. چرا که سازمان برق نتوانسته بدهی اش به پیمانکارانی که برق تولید کرده اند را بپردازد. این در حالی است که اگر قیمت ها منطقی بود، مصرف بالا نمی رفت و از آن طرف هم توان تولید به شدت افزایش پیدا می کرد.

برای حل این مشکل باید چاره ای اندیشیده شود. چرا که قطعی برق تولید قطعه سازان را با مشکل مواجه کرده است و آنها در تامین قطعات برای خودروسازان عقب مانده اند و همین طور خودروسازان برای تکمیل خط تولید خود با مشکل مواجه شده اند. حالا امیدواریم با تفاهم نامه ای که بسته شده، تولید برق توسط خود واحدها صورت بگیرد. در صورت این امکان، وضعیت بهتر خواهد شد.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر