اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمدکشتی آرای، کارشناس بازار طلا

رونق بازار طلا با حذف مالیات بر ارزش افزوده

تاريخ 1400/04/19 ساعت 11:54

با توجه به اینکه مسئله مالیات به خروج واحدهای صنفی و تولیدکنندگان از چرخه کار منجر شده بود، می توان گفت با اجرایی شدن این مصوبه، رونق به بازار تولید و توزیع طلا باز می گردد.

محمد کشتی آرای

حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا و دریافت مالیات از سود و اجرت مصوبه ای است که در فصول آینده، وضعیت بازار طلا، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان را متحول می کند. مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که در نهایت مصرف کننده باید آن را بپردازد. زمانی که این مالیات از اصل طلا حذف و از سود و اجرت دریافت شود، قیمت تمام شده محصول کاهش پیدا کند و این به معنای رغبت بیشتر مردم به خرید طلا و افزایش مصرف است. با توجه به اینکه مسئله مالیات به خروج واحدهای صنفی و تولیدکنندگان از چرخه کار منجر شده بود، می توان گفت با اجرایی شدن این مصوبه، رونق به بازار تولید و توزیع طلا باز می گردد.

بازار طلا در ایران هفته با ثباتی را گذارنده است. نوسان قیمت جهانی طلا به اندازه 4 تا 5 دلار بود که اثر چندانی بر بازار نداشت  و هرچند نوسان ارز  باعث کاهش 150 هزارتومانی قیمت سکه بود اما می توان بازار را در ثبات ارزیابی کرد. باتوجه به محدودیت های کرونایی در هفته گذشته، داد وستد هم کاهش یافت و همین عاملی در کاهش حباب سکه بود.

هم چنین امروز هر انس طلا در بازارهای جهانی 1808 دلار، سکه طرح قدیم 10 میلیون و 450 هزار، سکه طرح جدید 10 میلیون و 720 هزارتومان،  نیم سکه 5 میلیون و 650 هزار تومان ربع سکه 3 میلیون و 600 هزارتومان،  سکه های یک گرمی بانک مرکزی 2 میلیون و 250 هزارتومان، هر مثقال طلا 4 میلیون و 607 هزارتومان  و هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و63هزار و 500 تومان قیمت گرفت. قیمت دلار امروز به 24 هزار و 920 تومان رسید و یورو هم با قیمت 29 هزار و 680 تومان در بازار آزاد معامله شد. تا روز دوشنبه و تعطیلی بازارهای جهانی، نوسان چندانی را در بازار سکه و طلا شاهد نخواهیم بود.  


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر