نفت اولین ضرر هفتگی از ماه می تاکنون را ثبت کرد

اختلافات اوپک پلاس به ضرر بازار نفت تمام شد

تاريخ 1400/04/19 ساعت 10:38

به گفته تحلیلگران سیتی‌گروپ، بازار جهانی نفت تا سه‌ماهه سوم سال در کسری عمیق بیش از 3 میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند. این گزارش نوشته است که کشورهای اوپک پلاس باید دیر یا زود میزان بیشتری به عرضه نفت اضافه کنند.

قیمت نفت این هفته برای اولین‌بار از ماه می با افت مواجه شده که آن هم به دلیل مذاکرات بی‌نتیجه اوپک پلاس نسبت به افزایش تولید در کوتاه‌مدت بوده است. بلومبرگ گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

معاملات آتی در نیویورک این هفته 0.8 درصد کاهش یافت، اگرچه معیار نفت خام ایالات متحده روز جمعه با رشد همراه بود.

این هفته در میان ابهام در مورد آینده اتحاد اوپک پلاس و نوسانات ارزش دلار، قیمت‌ها افت کرد. دلار قوی‌تر باعث می‌شود کالاهایی که با این نرخ ارز قیمت‌گذاری می‌شوند، جذابیت کمتری در میان سرمایه‌گذاران داشته باشند.

پیتر مک نالی، رئیس جهانی صنایع، مواد و انرژی Third Bridge گفت: هیچ‌کس نمی‌داند که پیش‌بینی رشد عرضه چطور خواهد بود. جهان به نفت بیشتری احتیاج دارد و انتظار عرضه بیشتر هم می‌رود. اما درحالی‌که عدم اطمینان درباره عرضه وجود دارد، تقاضا روبه‌رشد است.

اوایل این هفته پس از آنکه اوپک پلاس نتوانست افزایش تولید را تصویب کند، نفت به بالاترین سطح قیمتی 6 ساله رسید و نگرانی‌های ناشی از کمبود عرضه تشدید شد. مصرف سوخت در کشورهایی مانند ایالات متحده، هند و چین در طول تابستان در حال افزایش است. آمریکایی‌ها با هیجان به جاده زده‌اند که باعث شد موجودی پالایشگاه‌های ایالات متحده با سرعت تخلیه شود.

اتحاد اوپک پلاس و تولیدکنندگان نفت شیل ایالات متحده با نظم و انضباط به بازگشت عرضه که طی همه‌گیری از بین رفته بود، عمل کرده اند.

به گفته تحلیلگران سیتی‌گروپ، بازار جهانی نفت تا سه‌ماهه سوم سال در کسری عمیق بیش از 3 میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند. این گزارش نوشته است که کشورهای اوپک پلاس باید دیر یا زود میزان بیشتری به عرضه نفت اضافه کنند.

 

*قیمت‌ها

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه اوت 1.62 دلار رشد کرد تا در نیویورک در هر بشکه به 74.56 دلار برسد. این بزرگ‌ترین سود هفتگی بوده است.

قیمت نفت برنت برای تسویه‌حساب در سپتامبر 1.43 دلار افزایش یافت و هفته را با قیمت 75.55 دلاری به پایان رساند.

قبل از اینکه مذاکرات این هفته اوپک پلاس بهم بخورد، عربستان سعودی پیشنهاد داده بود که ائتلاف به‌تدریج 5.8 میلیون بشکه ظرفیت روزانه نفت را در اقساط ماهیانه 400 هزار بشکه‌ای تا پایان سال آینده احیا کند. اما امارات متحده عربی اعلام کرد که تنها در صورت تجدیدنظر درباره سهمیه‌اش با این توافق همراه خواهد شد.

این مشکل هنوز حل نشده و حتی این اختلاف تهدید می‌کند که اتحاد اوپک پلاس ازهم‌پاشیده و جنگ جدید قیمتی آغاز خواهد شد.

در همین حال بازرگانان به شیوع نوع دلتای کووید متمرکز شده‌اند که کشورهایی که میزان واکسیناسیون درآنها کمتر بوده، به‌ویژه در آسیا را تسخیر کرده است. محدودیت جدید رفت‌وآمد، بهبود بیشتر تقاضای نفت را تهدید می‌کند.

تایلند دستور داده که اقدامات جدی‌تری برای جلوگیری از شیوع بیشتر موارد جدید صورت بگیرد، کره جنوبی هم از روز دوشنبه محدودیت‌های فاصله اجتماعی را در بالاترین سطح در سئول افزایش داده است.

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر