چگونه همه‏ گیری کرونا بر قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ تأثیر خواهد گذاشت

پیش‏بینی قیمت نفت ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰

تاريخ 1400/04/16 ساعت 11:46

در سپتامبر 2019‏، ‏‏تولید نفت خام آمریکا به یک رکورد (در آن زمان) 12.1 میلیون بشکه در روز افزایش یافت. این اولین بار از سال 1973 بود که این کشور صادرات نفت بیشتری از واردات نفت خام انجام داده است

کیمبرلی آمادئو/ رئیس وب‏سایت اقتصادی World Money Watch

در سطح بین‏ المللی‏، ‏‏قیمت نفت خام برنت در مارس 2021 به طور متوسط ​​65 دلار در هر بشکه بود که 3 دلار نسبت به میانگین فوریه افزایش داشته است. طبق پیش‏بینی‏ ‏‏کوتاه‏مدت اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده  (EIA)  که در 6 آوریل 2021 منتشر شد‏، ‏‏پیش‏بینی‏ ‏‏می‏شود که قیمت در سه ماهه دوم سال 2021 به طور متوسط ​​65 دلار و سپس در نیمه دوم سال 2021 به طور متوسط ​​61 دلار در هر بشکه باشد.
قیمت نفت خام برنت با میزان متوسط ​​ 64 دلار در هر بشکه در ژانویه سال 2020 آغاز شد. اما این میزان در سه ماهه دوم سقوط کرد و در آوریل با کاهش 9 دلار در هر بشکه بسته شد‏، ‏‏زمانی که قیمت وست تگزاس اینترمدییت (WTI) در آمریکا به یک قیمت منفی بی‏سابقه - حدود 37 دلار در هر بشکه- کاهش یافت.
قیمت ‏های ‏برنت تا ژوئن سال 2020 به طور متوسط ​​بالای 40 دلار در هر بشکه معامله شدند و در پایان سال 2020 به 50 دلار در هر بشکه افزایش پیدا کردند. به دلیل افزایش تقاضای نفت‏، ‏‏با افزایش میزان واکسیناسیون کرونا و افزایش فعالیت اقتصادی‏، ‏‏قیمت‏ها در مارس 2021 به 65 دلار در هر بشکه رسید.
این افزایش قیمت همچنین منعکس‏کننده محدودیت‏های ‏عرضه توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کشورهای شریک اوپک بوده است. اوپک به دلیل کاهش تقاضا در طی همه‏گیری ویروس کرونا، تولید نفت را محدود کرده بود. در نشست مارس 2021 اوپک اعلام کرد که کاهش تولید حداقل تا آوریل ادامه خواهد داشت.

وست تگزاس اینترمدییت در مقابل برنت
دو نوع نفت خام وجود دارد که معیار سایر قیمت‏های ‏نفت است:WTI  در کوشینگ و در دریای شمال برنت.
WTI  در کوشینگ از آمریکا آمده و معیار قیمت نفت این کشور است. نفت برنت دریای شمال از شمال غربی اروپا می‏آید و معیار قیمت بین‏المللی نفت محسوب می‏شود.
EIA پیش‏بینی‏ ‏‏می‏کند که قیمت WTI در سال 2021 به طور متوسط 59 دلار در هر بشکه و در سال 2022‏، ‏‏57 دلار در هر بشکه باشد.

چهار دلیل برای کاهش قیمت‏ها در ماه ‏های ‏اخیر
قیمت نفت در گذشته نوسان فصلی قابل پیش‏بینی‏ ‏‏داشت و در بهار افزایش پیدا می‏کرد، زیرا تاجران نفت تقاضای زیاد برای رانندگی در تعطیلات تابستان را پیش‏بینی‏ ‏‏می‏کردند. همچنین با اوج گرفتن تقاضا‏، ‏‏قیمت‏ها در پاییز و زمستان کاهش پیدا می‏کرد.
به دلیل تغییرات غیرمنتظره عوامل موثر بر قیمت نفت‏، ‏‏قیمت‏های ‏نفت بی‏ثبات شده‏اند. ویروس کرونا کاهش تقاضای زیادی را در بازار نفت ایجاد کرده است. سه عامل دیگر نیز بر قیمت نفت تاثیر گذاشته ‏اند: افزایش تولید نفت آمریکا، کاهش نفوذ اوپک و تقویت دلار.

1. کند شدن تقاضای جهانی
EIA  برآورد کرده است که تقاضای جهانی نفت و سوخت مایع در سال 2020، 92.2 میلیون بشکه در روز خواهد بود. این نسبت به سال 2019، 9 میلیون بشکه در روز کاهش نشان می‏دهد. انتظار می‏رود تقاضا 5.5 میلیون بشکه در روز در سال 2021 و 3.7 میلیون بشکه در سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا کند.

2 . افزایش تولید نفت آمریکا
تولیدکنندگان نفت شیل و سوخت‏های ‏جایگزین آمریکایی‏، ‏‏مانند اتانول‏، ‏‏عرضه را افزایش دادند. آنها عرضه را به آهستگی افزایش دادند و از قیمت‏های ‏بسیار بالایی برای پرداخت هزینه‏های ‏اکتشاف پشتیبانی کردند. بسیاری از تولیدکنندگان نفت شیل در استخراج نفت کارآمدتر شدند. آنها راه‏هایی برای باز نگه داشتن چاه‏ها پیدا کردند و در هزینه‏های ‏محدود کردن چاه‏ها صرفه‏جویی کردند. این سطح شیب‏دار از سال 2015 آغاز شده و از آن زمان تاکنون بر تأمین کالا تأثیر گذاشته است.
در آگوست 2018‏، ‏‏آمریکا بزرگ‏ترین تولیدکننده نفت جهان شد. در سپتامبر 2019‏، ‏‏تولید نفت خام آمریکا به یک رکورد (در آن زمان) 12.1 میلیون بشکه در روز افزایش یافت. این اولین بار از سال 1973 بود که این کشور صادرات نفت بیشتری از واردات نفت خام انجام داده است. تولید نفت خام این کشور در ژانویه 2021 به 11.1 میلیون بشکه در روز رسید و این تولید به دلیل هوای سرد در تگزاس و سایر مناطق کشور 0.8 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.
تخمین زده می‏شود که تولید نفت خام آمریکا در سه ماهه دوم سال 2021 به طور متوسط ​​10.9 میلیون بشکه در روز باشد و در پایان سال 2021 به طور تقریبی 11.4 میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند. پیش‏بینی‏ ‏‏می‏شود در سال 2022، 11.9 میلیون بشکه در روز افزایش داشته باشد.

3. کاهش نفوذ اوپک
تولیدکنندگان شیل آمریکا تأثیر بیشتری بر بازار داشته‏اند‏، ‏‏اما آنها مانند اوپک کار نمی‏کنند. برای حفظ سهم بازار‏، ‏‏اوپک تولید خود را به اندازه کافی کاهش نداده است تا بتواند کف قیمت‏ها را نگه دارد.
رهبر اوپک‏، ‏‏عربستان سعودی‏، ‏‏خواهان افزایش قیمت نفت است زیرا منبع درآمد دولت این کشور است. اما باید این مسئله را با از دست دادن سهم بازار به شرکت‏های ‏آمریکایی و روسی متعادل کند.
عربستان سعودی همچنین نمی‏خواهد سهم بازار خود را به ایران واگذار کند. پیمان صلح هسته‏ای سال 2015 تحریم‏های ‏اقتصادی سال 2010 را برداشته و به بزرگ‏ترین رقیب عربستان سعودی اجازه صادرات مجدد نفت در سال 2016 را داد. اما این منبع با اعمال مجدد تحریم‏های ‏دونالد ترامپ‏ در سال 2018‏، ‏‏تا حدی کاهش پیدا کرد.

4. افزایش ارزش دلار
معامله‏گران ارز از سال 2014 به بعد در تلاش بودند که ارزش دلار را افزایش دهند.
به عنوان مثال‏، ‏‏در پاسخ به بحران بدهی یونان و برگزیت‏، ‏‏ارزش دلار بین سال‌های 2013 و 2016‏، ‏‏30 درصد افزایش داشت. بین 3 مارس و 23 مارس 2020‏، ‏‏در پاسخ به شیوع ویروس کرونا‏، ‏‏8.4 درصد افزایش یافت.
کلیه معاملات نفتی با دلار آمریکا پرداخت می‏شود. بیشتر کشورهای صادرکننده نفت ارزهای خود را به دلار گره می‏زنند. در نتیجه‏، ‏‏افزایش 25 درصدی دلار‏، ‏‏کاهش 25 درصدی قیمت نفت را جبران می‏کند. عدم اطمینان اقتصادی جهانی‏، ‏‏دلار آمریکا را قوی نگه می‏دارد.

پیش‏بینی‏ ‏‏قیمت‏ ها ‏در سال‏های ‏2025 و 2050
EIA  پیش‏بینی‏ ‏‏کرد که تا سال 2025‏، ‏‏قیمت اسمی نفت خام برنت به 66 دلار در هر بشکه افزایش پیدا کند.
تا سال 2030‏، ‏‏تقاضای جهانی باعث افزایش قیمت برنت به 89 دلار می‏شود. پیش‏بینی‏ ‏‏می‏شود تا سال 2040 قیمت هر بشکه 132 دلار باشد. تا آن زمان‏، ‏‏منابع ارزان‏قیمت نفت تمام شده و استخراج نفت را گران می‏کند. طبق چشم‏انداز سالانه انرژی EIA، ‏‏قیمت نفت در سال 2050، 185 دلار در هر بشکه خواهد بود.
EIA فرض می‏کند که تقاضا برای نفت کاهش پیدا می‏کند یا ثابت می‏شود، زیرا تاسیسات بیشتر به گاز طبیعی و انرژی‏های ‏تجدیدپذیر متکی خواهند شد. همچنین فرض بر این است که اقتصاد به طور متوسط سالانه حدود 2 درصد رشد کند‏، ‏‏در حالی که مصرف انرژی سالانه 0.4 درصد کاهش پیدا کند. EIA همچنین پیش‏بینی‏هایی برای سایر سناریوهای احتمالی دارد.

آیا نفت به طور واقعی می تواند به 200 دلار در هر بشکه برسد؟
اگرچه اکنون مسخره به نظر می‏رسد‏، ‏‏شرایطی وجود دارد که می‏تواند قیمت نفت را در هر بشکه 200 دلار قرار دهد: اگر هزینه تولید نفت کاهش پیدا کند و منابع انرژی رقیب را از بین ببرد. ‏‏EIA  پیش‏بینی‏ ‏‏قیمت نفت برنت 185 دلار در هر بشکه در سال 2050 را اعلام کرد‏، ‏‏اما شرایط اقتصادی می‏تواند قیمت را حتی بیشتر کند.
در جولای 2008‏، ‏‏قیمت نفت به بالاترین رکورد‏، ‏‏حدود 133 دلار در هر بشکه رسید. اما در ماه دسامبر به حدود 40 دلار در هر بشکه کاهش یافت و در آوریل 2011 به 123 دلار در هر بشکه رسید. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) پیش از این پیش‏بینی‏ ‏‏کرده بود که قیمت نفت برنت می‏تواند تا 270 دلار در هر بشکه هم برسد و این پیش‏بینی‏ ‏‏خود را بر اساس تقاضای سرسام‏آور چین و سایر بازارهای در حال ظهور استوار کرد.
مالیات کربن که راهی برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی بوده در حال حاضر رد شده است. منتقدان می‏گویند که آنها قیمت نفت را بسیار بالا می‏برند و مالیات بازگشتی را برای فقرا وضع می‏کنند.
OECD  گفت که قیمت‏های ‏بالای نفت منجر به «تخریب تقاضا» می‏شود. اگر قیمت‏های ‏بالا به اندازه کافی ادامه پیدا کند، مردم عادت می‏کنند که خرید خود را تغییر دهند. تخریب تقاضا پس از شوک نفتی سال 1979 رخ داد. قیمت نفت سال‏ها به طور پیوسته رو به زوال بود. آنها سرانجام پس از ادامه روند كاهش تقاضا‏، ‏‏هنگامی كه عرضه متوقف شد‏، ‏‏سقوط كردند.
ایده نفت با قیمت 200 دلار در هر بشکه برای سبک زندگی آمریکایی فاجعه‏بار به نظر می‏رسد‏، ‏‏اما مردم در اروپا به دلیل مالیات بالا سال‏ها قیمت‌های بالایی می‏پرداختند. تا زمانی که مردم وقت برای تنظیم داشته باشند‏، ‏‏راه‏هایی برای زندگی با قیمت‏های ‏بالاتر نفت پیدا می‏ شود.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر