صنایعی که بیشترین صدمه را از تغییرات اقلیمی می‌بینند

آینده صنایع وابسته به تغییرات آب‌وهواست

تاريخ 1400/04/12 ساعت 12:38

بلایای طبیعی در سراسر جهان باعث خسارت اقتصادی 268 میلیارد دلاری در سال 2020 شده است. بیمه تنها بخش کوچکی از این رقم را پوشش داده است.

حوادث شدید اقلیمی به شبکه‌های برق، خطوط لوله گاز و سایر زیرساخت‌های انرژی آسیب می‌زند. این حوادث مدام کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه، به‌ویژه مکان‌هایی که سرمایه‌گذاری کافی در زمینه ارتقا و زیرساخت‌ها انجام نشده دارند را آزمایش می‌کند. مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به معرفی صنایعی که بیشترین آسیب را ممکن است از تغییرات اقلیمی متحمل شوند پرداخته کرده است.

بلایای طبیعی در سراسر جهان باعث خسارت اقتصادی 268 میلیارد دلاری در سال 2020 شده است. بیمه تنها بخش کوچکی از این رقم را پوشش داده است. تخمین خسارت بیمه شده از بلایای طبیعی در سال 2020 حدود 78 میلیارد دلار بوده است. با رشد سریع‌تر خسارات اقتصادی ناشی از فجایع نسبت به خسارات بیمه شده، سازگاری اقتصاد با تأثیرات مربوط به آب‌وهوا به یک اولویت اصلی اجتماعی تبدیل شده است.

 

*صنایعی که بیشتر در معرض خطر هستند

تغییرات اقلیمی شدید می‌تواند بسیاری از صنایع را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به درآمد ناپایدار، هزینه‌های بیشتر، درآمد کم و حتی ورشکستگی شود. صنایعی که دارای بیشترین ریسک در مقابل تغییرات اقلیمی هستند، عبارتند از:

 

*کشاورزی

ضربه ناگهانی سرما، امواج گرما، سیل، تگرگ و آتش‌سوزی می‌تواند محصولات کشاورزی را از بین ببرد. حدود 75 درصد از تولید جهانی کشاورزی بیمه نیستند. حتی اگر ریسک تغییرات اقلیمی تقریباً با 60 درصد از تنوع عملکرد همراه باشد، بنابراین عاملی مهم در تأثیرگذاری بر تولید مواد غذایی و درآمد کشاورزان خواهد بود.

 

*ساخت‌وساز

پروژه‌های ساختمانی با خطرات مختلف آب‌وهوایی مانند طوفان، رعدوبرق، باران شدید، گردباد و امواج گرما یا یخ‌بندان مواجه است. این اتفاقات ممکن است تأخیرهای قابل‌توجهی به دنبال داشته باشد حتی اگر این پروژه صدمات فیزیکی متحمل نشود باز هم خسارات شدید مالی خواهد دید.

 

*گردشگری

صنعت گردشگری به‌خصوص در برابر طوفان، سیل و گردباد حساس است. تأثیر طوفان می‌تواند برای ماه‌ها و حتی سال‌ها تأثیر زیادی در صنعت گردشگری بگذارد. به‌عنوان‌مثال، گردشگری 6.5 درصد از اقتصاد پورتوریکو را تشکیل می‌دهد. این سرزمین در سال 2016 شاهد رکورد جمعیت 8.1 میلیون‌نفری بوده است. اما توفان ماریا در اکتبر 2017، این جزیره را ویران کرد. سال 2019، تعداد گردشگرانی که از این جزیره بازدید کردند 36 درصد کمتر از میزان سال 2016 است. برای آنهایی که بیمه بوده‌اند، بیمه املاک دیر اقدام کرد و تسویه و پرداخت بدهی طولانی شده است.

 

*انرژی تجدیدپذیر

با تغییر قابل‌توجه تولید انرژی از باد، خورشید و آب، خطرات آب‌وهوایی و اقلیمی به عامل مهم تبدیل شده است. تولید انرژی تجدیدپذیر می‌تواند به طور قابل‌توجهی تحت تأثیر حوادث آنی مانند طوفان، تگرگ، خشکسالی، سیل یا حوادث طولانی‌مدت مانند تغییر الگوی باد قرار بگیرد. همچنین خطر دوره‌های طولانی‌مدت عدم وجود باد یا منابع خورشیدی ناکافی هم وجود دارد.

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر