گفت وگوی سایت خبری اتاق تهران با محمدرضا شرفی، کارشناس رمزارزها

ماجرای یک فهرست و تعلیق انجمن بلاکچین

تاريخ 1400/04/06 ساعت 11:16

انجمن بلاکچین روزهای پایانی خردادماه سال جاری تعلیق شد. در فضای مجازی تعلیق انجمن را به انتشار فهرستی از پروژه های پرریسک در حوزه رمزارزها نسبت دادند.

*خبر تعلیق انجمن بلاکچین ایران در هفته های گذشته منتشر شده است. کاربران در فضای مجازی تعلیق انجمن بلاکچین را به انتشار فهرستی از پروژه های پرریسک در حوزه رمزارزها نسبت دادند. این فهرست چه بوده است؟

این فهرست شامل همه اقدامات غیرشفاف در حوزه رمزارزها بود. از پروژه های پرخطر تا فروش توان پردازشی استخراج که بدون مجوز انجام می شد، در این فهرست وجود داشت. ما هرچه گشتیم نتوانستیم کسانی را که قصد فروش توان پردازشی استخراج را داشتند، پیدا کنیم. زمانی که شما می خواهید این توان را بفروشید، یعنی دستگاهی را به عنوان استخراج کننده خریده اید و جایی نصب کرده اید. مجوزی را دریافت کرده اید و مشغول استخراج هستید. اما فروشندگان توان پردازشی استخراج، هیچ جا و مکان مشخصی نداشتند.

*چه شد که انجمن تصمیم گرفت چنین فهرستی را منتشر کند؟

انجمن برای شفافیت هرچه بیشتر در فضای کاری فعالان رمزارزها در کشور این فهرست را منتشر کرده است. این فهرست صرفا شامل پروژه های پرخطر یا ماینرهای بی جا و مکان نبود. بعضی توکن یا کوین هایی زده بودند و پروژه هایی وجود داشت که گنگ بود. نکته مهم این بود که این اشخاص یا گروه ها از مردم پول می گرفتند و آنچه باید به مردم تحویل نمی دادند. دوستان من در انجمن بلاکچین فهرست تهیه شده را با گزارش های مردم تطبیق دادند. از آنجایی که در سیستم قضایی برای پیگیری حقوقی به وجود شاکی نیاز است، این فهرست می توانست در مسیر ایجاد شفافیت هرچه بیشتر به احقاق حقوق مردم کمک می کند.

*آیا در این فهرست اتهامی نسبت به اشخاص یا گروه هایی مطرح شده است؟

در این فهرست به هیچ کس هیچ اتهامی زده نشده است. انتظار ما این بود که افراد برای رفع نقص ها و اصلاح تلاش کنند. انتظار این بود که فعالان حوزه رمزارزها به طور شفاف از کسب وکارشان بگویند. اما متاسفانه انتشار این فهرست حواشی را برای انجمن ایجاد کرد که نتیجه آن تعلیق انجمن بلاکچین توسط وزارت کشور بود. متاسفانه تعلیق انجمن هم بدون رعایت قانون انجام شد. پیش از هر تعلیقی، باید به انجمن ها اخطار بدهند اما هیچ اخطاری در این زمینه به انجمن بلاکچین داده نشد.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر