27 درصد از «شاخص تلفات به ده‌هزار خودرو» محقق شده است

ایمنی جاده‌ها همچنان مسئله حمل‌ونقل کشور است

تاريخ 1400/01/21 ساعت 11:53

بررسی شاخص تعداد تلفات حوادث رانندگی نسبت به تعداد ده‌هزار دستگاه خودرو هم نشان می‌دهد اگرچه مقدار این شاخص طی سال‌های برنامه ششم اندکی کاهش داشته، اما هدف‌گذاری برنامه توسعه ششم تاکنون محقق نشده است. توضیح بیشتر آنکه طبق برنامه توسعه ششم، شاخص تلفات به ده‌هزار خودرو باید تا پایان سال 1۳98 به 4.08 می‌رسید درحالی‌که به 4.82 رسیده است؛ یعنی حدود 27 درصد از هدف ذکر شده در قانون محقق شده است.

با توجه به تلفات بسیار زیاد رانندگی در کشور طی دهه‌های گذشته و خسارت‌های جبران‌ناپذیر ناشی از آن، موضوع بهبود وضعیت ایمنی حمل‌ونقل همواره یکی از دغدغه‌ها و موضوعات اصلی حمل‌ونقل کشور بوده است و در برنامه‌های پنجم و ششم توسعه و در احکام دائمی برنامه‌های توسعه نیز به این موضوع پرداخته شده است. طبق بررسی های انجام داده، میزان متوفیان حوادث رانندگی از سال 84 تا 98 مدام کاهش یافته است. مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به این موضوع پرداخته است.

آنطور که در ماده (30) از قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه برآمده است، به‌منظور بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌ها و موقعیت‌های جغرافیایی کشور، دولت موظف است سازوکارهای قانونی لازم را به‌منظور کاهش سالانه ده درصد  (10 درصد) از میزان تلفات جانی ناشی از تصادفات رانندگی در جاده‌های کشور فراهم کند. بنابراین آنطور که مشخص است آنچه مدنظر نظر قانون است، کاهش 10 درصدی از کل تلفات جانی ناشی از تصادفات جاده‌ای بوده است.

علاوه بر این در ماده (۱08) از قانون برنامه ششم توسعه هم این طور نوشته شده است که «به‌منظور ارتقای نظم و امنیت و توسعه پیشگیری و مقابله با جرائم، کنترل مؤثر مرزها و همچنین کاهش تخلفات و حوادث رانندگی اقدامات زیر در طول اجرای قانون برنامه اجرا می‌شود: الف) ارتقای نظم و ایمنی حمل‌ونقل و عبور و مرور: 1. دولت مکلف است اقدامات و سازوکار لازم برای کاهش تلفات حوادث رانندگی با تأکید بر تجهیز و تقویت پلیس راهنمایی و رانندگی، ارتقای کیفیت ایمنی وسایط نقلیه، تقویت و تکمیل شبکه‌های امدادرسانی و فوریت‌های پزشکی، اصلاح نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای و توسعه فرهنگ صحیح ترافیکی را فراهم نماید به‌نحوی‌که تلفات حوادث رانندگی نسبت به تعداد ده‌هزار دستگاه خودرو تا پایان اجرای قانون برنامه سی و یک درصد (31 درصد) کاهش یابد.»

طبق ارزیابی مرکز پژوهش های مجلس، در احکام دائمی برنامه توسعه، طی سال‌های 1۳96 تا 1۳98 مقرر بوده است تعداد تلفات تصادفات رانندگی حدود ۳0 درصد کاهش پیدا کند، درحالی‌که مشاهده می‌شود که این شاخص نه‌تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه 6 درصد (معادل حدود 1000 کشته) نیز افزایش یافته است. همچنین، بررسی شاخص تعداد تلفات حوادث رانندگی نسبت به تعداد ده‌هزار دستگاه خودرو هم نشان می‌دهد اگرچه مقدار این شاخص طی سال‌های برنامه ششم اندکی کاهش داشته، اما هدف‌گذاری برنامه توسعه ششم تاکنون محقق نشده است. توضیح بیشتر آنکه طبق برنامه توسعه ششم، شاخص تلفات به ده‌هزار خودرو باید تا پایان سال 1۳98 به 4.08 می‌رسید درحالی‌که به 4.82 رسیده است؛ یعنی حدود 27 درصد از هدف ذکر شده در قانون محقق شده است.

این گزارش ادامه داد در ماده (30) از قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه این طور عنوان شده است که  «به‌منظور بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌ها و موقعیت‌های جغرافیایی کشور : 1. وزارت راه و شهرسازی با هماهنگی و مشارکت مرکز آمار ایران موظف است نسبت به ایجاد بانک جامع حمل‌ونقل کشور و استقرار سامانه اطلاعات جامع حوادث و سوانح حمل‌ونقل که دربرگیرنده اطلاعات دریافتی از پلیس، بخش بهداشت و درمان کشور، سازمان‌های راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، هواپیمایی کشوری و بنادر و دریانوردی، شهرکت راه‌آهن و سایر سازمان‌های ذی‌ربط است با هدف تجمیع، شفاف‌سازی و ارائه داده‌ها و اطلاعات صحیح و قابل‌استفاده در تحلیل و تدوین اهداف و برنامه‌های ملی ایمنی اقدام نماید. گزارش آماری حمل‌ونقل کشور همه‌ساله توسط مرکز آمار ایران تدوین و منتشر می‌شود.»

ارزیابی این قسمت از عملکرد دولت هم نشان می دهد که برا ساس گزارش سازمان برنامه‌وبودجه با عنوان عملکرد قانون برنامه ششم توسعه در سال 1۳98، هر دو سامانه بانک جامع حمل‌ونقل و اطلاعات جامع حوادث، در ستاد وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی شده اند. هرچند، طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، سامانه‌های یاد شده هنوز کامل نبوده و برخی از دستگاه‌ها از انتقال اطلاعات خود به سامانه خودداری می‌کنند و در نتیجه، انجام مطالعات در حوزه ایمنی همچنان با مشکل عدم دسترسی به داده موردنیاز مواجه است.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر