آینده بازار رمرارز به دولت بایدن گره خورده است

بازی نهنگ ها در بازار بیت کوین

تاريخ 1399/12/10 ساعت 12:18

نهنگ ها در بازار بیت کوین به چه کسانی گفته می شود؟ و این نهنگ ها چطور بر بازار اثر می گذارند؟

بازار ارزهای مجازی با پرچمداری بیت کوین در سال 2021، به بازاری پرطرفدار برای سرمایه گذاران خرد و کلان تبدیل شده است. از ایلان ماسک، تا بیل گیتس درباره بازار اظهارنظر کردند و بازار را تغییر دادند. قیمت بیت کوین در یک هفته گذشته به آستانه 60 هزار دلار رسید اما امروز با بیش از 15 هزار دلار افت، در مرز 45 هزار دلار مقاومت می کند. دلیل افت و خیز قیمت این ارز مجازی چیست؟ تحلیل گران از نهنگ ها در بازار بیت کوین به عنوان بازیگران اصلی در نمایشنامه نوسان نرخ این ارز مجازی یاد می کنند. اما نهنگ ها در بازار بیت کوین به چه کسانی گفته می شود؟ و این نهنگ ها چطور بر بازار اثر می گذارند؟

نهنگ در بازار بیت کوین به شخص یا نهادی گفته می شود که میزان زیادی بیت کوین نگه می دارد. نزدیک به 1000 نفر در بازار بیت کوین سهمی بیش از 40 درصد از بازار را در اختیار دارند. نهنگ ها می توانند نرخ بیت کوین را دستکاری کنند. با نوسان نرخ بیت کوین در هفته های گذشته، نهنگ ها بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفتند.

به گزارش تلگراف، براساس داده های موجود، نزدیک به 13 درصد از کل بیت کوین های موجود در بازار به ارزش 80 میلیارد دلار در 100 حساب شخصی نگه داری می شود. هم چنین  40 درصد از مجموع بیت کوین ها که ارزش آن 240 میلیارد دلار تخمین زده شده در 2500 حساب شناخته شده در بازار از 100 میلیون حساب است.

اما نهنگ ها چطور بر قیمت بیت کوین اثر می گذارند؟

کوین دسک اعلام کرده تنها 1000 بیت کوین در 2 هزار و 334  آدرس نگه داری می شود. معاملات این حساب ها به تغییرات عظیم در بازار می انجامد که محاسبات سرمایه گذاران خرد را بر هم می ریزد.

در نوامبر سال 2020، کوین دسک داده های صرافی هایOKEX   را برای رسیدن به توضیحی درباره اثرگذاری نهنگ ها بر نوسان بیت کوین مطالعه کرد و نوشت نهنگ ها و سازمان ها اغلب بیت کوین را در شرایط افت قیمت می خرند و زمانی که قیمت بالا می رود، می فروشند. این باعث می شود بخش بزرگی از سرمایه گذاران به سود لازم نرسند. دیوید جرارد، نویسنده کتاب Attack of the 50 Foot Blockchain و از فعالان شناخته شده بازار ارزهای مجازی می گوید:«بازیگران بزرگ به راحتی قادرند قیمت را تغییر دهند. بازار تبادل ارزهای مجازی، محدود است و هر یک از نهنگ ها قدرت تخریب آن را دارند. حجم بازار ارزهای مجازی بالا نیست. هر شیطنتی در این بازار ممکن است، چیزی که در بازارهای متمرکز وجود ندارد».

اما آینده بیت کوین چیست؟ وزیر خزانه داری جدید آمریکا، ژانت یلن، به تازگی پیشنهاد کرده سیاستگذاران، ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین را به دلیل احتمال استفاده در فعالیت های غیرقانونی محدود کنند. با این حال به نظر می رسد دولت بایدن آنقدرها که باید، با ارزهای مجازی مخالف نیست چراکه گری جنسلر، متخصص ارزهای مجازی را به عنوان رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در نظر گرفته است.

 براساس گزارش اینسایدر، سیگنال های دولت فدرال نسبت به ارزهای مجازی  از ژانویه سال 2020، گیج کننده بوده است اما اکنون دولت بایدن از راه رسیده و همراهی آن با این جریان، ممکن است آینده رمزارزها را تغییر دهد. اما در این بین پرسش های اساسی وجود دارد که دولت بایدن باید به آن پاسخ دهد. از جمله اینکه آیا صندوق ETF مبتنی بر بیت کوین شکل می گیرد یا ارز مجازی به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می شود؟


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر