برای خلق کسب وکار از صنعت موسیقی غفلت نکنیم

بازار 80 میلیون دلاری موسیقی در اینترنت ایران

تاريخ 1399/12/02 ساعت 12:27

صنعت موسیقی در ایران دچار معضلات متعدد است که نظام نوآوری می تواند به حل آن کمک کند. توزیع دیجیتال موسیقی فرصت های بی نظیری را برای شکوفایی اقتصادی و خلق ثروت در جامعه ساخته و این فرصت در کشوری درحال توسعه مثل ایران، اهمیت بیشتری دارد.

ظهور فناوری های دیجیتال جذابیت های زیادی را برای صنایع گوناگون به خصوص صنایع رسانه ای ایجاد کرده است. در صنعت موسیقی هم فناوری محبوبیت یافته و به ایجاد کسب وکارهای جدید در صنعت موسیقی دامن زده است. فناوری بر شیوه و شدت توزیع موسیقی اثر گذاشته و زمینه خلق مدل های مختلف کسب وکار در این صنعت را فراهم کرده است. می توان گفت اینترنت و به طور ویژه فناوری دیجیتال، صنعت موسیقی را متحول کرده است.به ویژه که نوآوری، کلید اصلی بقای صنایع رسانه ای و هنری، از جمله موسیقی است.

صنعت موسیقی در ایران دچار معضلات متعدد است که نظام نوآوری می تواند به حل آن کمک کند. توزیع دیجیتال موسیقی فرصت های بی نظیری را برای شکوفایی اقتصادی و خلق ثروت در جامعه ساخته و این فرصت در کشوری درحال توسعه مثل ایران، اهمیت بیشتری دارد.

براساس گزارشی که در سال  98 توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده، 407 شرکت تهیه، تولید و تکثیر آثار صوتی و 117 استودیوهای صدابرداری، صداگذاری و ضبط آثار صوتی در ایران فعالیت می کند. با ظهور اینترنت در جهان، از سال 1372 به بعد در ایران، شرکت های موسیقی کار خود را در بستر اینترنت آغاز کردند. سایت انتشارات کرشمه از اولین سایت های موسیقی بود که در سال 1999 مجموعه ای از محصولات خود را در این بستر عرضه کرد. در سال 2000 هم ایران ملودی، به عنواند دومین سایت موسیقی فعالیت خود را آغاز کرد و شیدا و سروش هم از دیگر سایت های فعال موسیقی بودند. از آن سال به بعد، فعالیت سایر شرکت های موسیقی در فضای دیجیتال ایران به طور پیوسته در حال افزایش است. در قالب فروش دیجیتال، بیپ تونز، اولین و کامل ترین مجموعه موسیقی در ایران است که در سال 1390 تاسیس شده و آرشیوی کامل از آثار فارسی را با شعار «رعایت دانلود قانونی» ایجاد کرده است.

وب سایت هایی مثل ریتمو هم در سال 1395  فروش موسیقی مجوز دار را آغاز کرده اند. این دسته سایت ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت می گیرند. روند صدور مجوز های قانونی می تواند فعالیت چنین مشاغلی را در اقتصاد دیجیتال ایران محدود کند اما موفقیت مالی بیپ تونز، به طرز چشم گیری قابل توجه بوده است. مدیران این سایت اعلام کردند بازار موسیقی ایران در بستر اینترنت ظرفیت گردش مالی سالانه 80 میلیون دلار را دارد که از این میزان، درصد کمی یعنی 20 تا 30 میلیون دلار استفاده شده است. یک دلیل عمده این مسئله، ترس سرمایه گذاران برای ورود به صنعت موسیقی است. علاوه بر پرهزینه بودن تولید محتوا در صنعت موسیقی، سالانه تعداد کمی از آلبوم ها مجوز می گیرند. برای مثال در سال گذشته تنها 500 آلبوم موسیقی مجوز گرفتند و در سال 94، تنها 382 آلبوم موفق شدند مجوز کار دریافت کنند. در ایران سهم توزیع و انتشار موسیقی به طور آنلاین 70 درصد است و 80 درصد بازار آنلاین موسیقی در ایران بدون پرداخت هزینه به مولفان و به طور غیرقانونی به کار خود ادامه می دهد.

پژوهشگران در یک بررسی تلاش کردند راهبردهای استفاده هرچه بهتر صنعت موسیقی از توزیع دیجیتال موسیقی را بررسی کنند. آن ها در گفت وگو با 14 متخصص در این زمینه به مجموعه از راهبردها رسیدند. نتیجه این گفت وگو ها نشان می دهد اگر سیروس های توزیع دیجتال موسیقی بتواند به شایستگی هرچه تمام تر، نیازها و احساسات مخاطب را بشناسد، می تواند با نوآوری در مدل کسب وکار بازیگران جدید را به بازار وارد کند.

برای مطالعه بیشتر «صنعت موسیقی در عرصه فناوری های نوین، ارائه راهبردهای نوآورانه برای توزیع دیجیتال موسیقی در ایران» را بخوانید. این مقاله در نشریه مطالعات فرهنگ-ارتباطات در زمستان سال 99 منتشر شده است.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر