در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان اتاق تهران و اندیشکده اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) مطرح شد

راه برون‌رفت از مشکلات کنونی اقتصاد توسعه تجارت خارجی است

تاريخ 1400/10/22 ساعت 12:45

اتاق بازرگانی تهران و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) با امضای تفاهم‌نامه همکاری، اتاق فکر تازه‌ای برای اجماع‌سازی و خلق ایده‌های گذار از مشکلات اقتصادی، ایجاد کردند. در این نشست عنوان شد که یگانه راه دولت سیزدهم برای حل مشکلات پیش‌روی کشور، توسعه تجارت خارجی در سطح بین‌المللی است.

با حضور دبیرکل اتاق تهران و رئیس اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع)، تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق تهران و این اندیشکده با هدف ایجاد اتاق اندیشه و فکر پیرامون مسائل اقتصادی و تولید راه‌حل‌های منطقی و عملیاتی برای رفع مشکلات اقتصادی، به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری، دبیرکل اتاق تهران در توضیحاتی به یکی از رویکردهای این اتاق در دوره نهم هیات نمایندگان یعنی هم‌فکری با نهادهای علمی و دانشگاهی، اشاره کرد و یادآور شد که طی همکاری اتاق تهران با برخی اندیشکده‌ها و مراکز تولید فکر و اندیشه در کشور، چندین بسته مطالعات و پژوهش‌های فنی در حوزه اقتصاد، خلق و روی میز دولت و دیگر نهادهای تصمیم‌گیر و سیاستگذار قرار گرفته است.

بهمن عشقی با اشاره به آغاز همکاری اتاق بازرگانی تهران و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع)، تاکید کرد که برای نجات اقتصاد کشور از مشکلاتی که در آن گرفتار شده‌است، نباید اجازه داد که مشکلات به چالش و در ادامه به بحران تبدیل شود، از این رو، در اتاق فکری که نهاد بخش ‌خصوصی در کنار صاحبان اندیشه‌های اقتصادی در آن حضور دارند، تلاش خواهیم کرد تا نسخه‌های علمی قابل قبول و اجرایی برای برون‌رفت از معضلات موجود در اقتصاد کشور، تدوین و مدل‌هایی ارائه کنیم که گروه‌های مختلف اجتماعی-سیاسی بر آن اجماع داشته باشند.

همچنین در این مراسم، مهدی صادقی شاهدانی، رئیس اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع)، به نقش رایزنی و تعامل میان نخبگان علم و عمل در عرصه تصمیم‌سازی‌ها اشاره کرد و تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق تهران و این اندیشکده را در این راستا دانست.

وی با بیان اینکه، مردمی‌سازی اقتصاد و فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی، از جمله مبانی فکری حاکم بر دانشگاه امام صادق (ع) از ابتدای تاسیس تا به امروز بوده‌است، گفت: اعتقاد ما بر این است که برای نجات اقتصاد کشور، باید مشارکت مردم در این عرصه را به بالاترین حد رساند، در حالی که در این زمینه کم‌کاری‌های زیادی تاکنون در کشور صورت گرفته است.

صادقی با این توضیح که یگانه راه دولت سیزدهم برای حل مشکلات پیش‌روی کشور، توسعه تجارت خارجی در سطح بین‌المللی است، یادآور شد که دیپلماسی اقتصادی باید محور اصلی برنامه هفتم توسعه کشور قرار گیرد. وی در همین رابطه، آمادگی اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) برای همکاری و هم‌فکری با اتاق تهران، در تببین ساز و کارهای بهینه در دیپلماسی اقتصادی کشور را اعلام کرد.