اقتصادهای وابسته به گردشگری رویکرد محتاطانه ای برای بازگشایی مرزهایشان دارند

راه اندازی مجدد گردشگری در آسیا سخت تر از تعطیل کردن آن خواهد بود

تاريخ 1400/08/04 ساعت 11:19

در واقع هرچه یک کشور بیشتر به گردشگری متکی باشد، به نظر می رسد احتیاط بیشتری به خرج می دهد. در سال 2019، گردشگری نیمی از صادرات فیجی، یک پنجم صادرات تایلند و نزدیک به یک دهم صادرات مالزی را شامل می شد.

اسمش را سورپرایز اکتبر بگذارید. تقریبا در دو هفته گذشته، هرروز کشورهای سراسر آسیا برنامه هایی را برای کاهش محدودیت های ناشی از بیماری همه گیر کرونا در گردشگری ورودی به کشورشان اعلام کرده اند. اکونومیست در گزارشی به بازگشایی اقتصادهای وابسته به صنعت توریسم در آسیا پرداخته است.

طبق این گزارش، هند اول از همه شروع کرد. 7 اکتبر این کشور اعلام کرد که در نهایت صدور ویزای توریستی برای بازدیدکنندگان از همه کشورها را از 15 نوامبر از سر خواهد گرفت. دو روز بعد، سنگاپور خطوط سفر بدون قرنطینه خود را فراتر از آلمان و برونئی گسترش داد. پرایوت چان اوچا، نخست وزیر تایلند، 11 اکتبر گفت: گردشگران کاملا واکسینه شده از اول نوامبر می توانند از بسیاری از نقاط کشور بدون قرنطینه بازدید کنند.

چندین جزیره اندونزی از جمله بالی، از 14 اکتبر باز می شوند. نخست وزیر مالزی به بازگشایی در ماه دسامبر اشاره کرده است. دولت فیجی از مردم خواست که کریسمس را در آنجا بگذرانند. حتی بخش هایی از استرالیا که یکی از سخت ترین سیاست های مسافرتی در جهان را داشته است، از ماه آینده دوباره پذیرای مسافران خواهد بود. دومینیک پروتت، نخست ایالت سیدنی گفت: برای افرادی که در سراسر جهان دو دوز واکسینه شده اند سیدنی، نیوسات ولز برای تجارت باز خواهد شد.

با این حال، هند در باز کردن مرزهای خود به روی همه گردشگران یک استثناست. اکثر کشورهای آسیایی که از مسافران پذیرایی می کنند، تنها تعداد محدودی از برخی از کشورها را در نظر دارند. مثلا تایلند در ابتدا قصد داشت درهای خود را تنها به روی ده کشور عمدتا اروپایی باز کند. بالی پذیرای مسافران 19 ساله، نیمی از اروپا و هیچ کدام از کشورهای مناسق خود در آسیا جنوب شرقی است. لیست سنگاپور از دو به 11 کشور افزایش یافته، آن هم با کشورهای عمدتا اروپایی و بعد هم تنها در پروازهای تعیین شده. اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، چند روز بعد ازاینکه آقای پروتت درباره باز شدن مرزها صحبت کرد، آب پاکی را روی صحبت های او ریخت و عنوان کرد ابتدا تنها برای شهروندان استرالیا، ساکنان و خانواده های آنها این رفت و آمد اعمال خواهد شد.

در واقع هرچه یک کشور بیشتر به گردشگری متکی باشد، به نظر می رسد احتیاط بیشتری به خرج می دهد. در سال 2019، گردشگری نیمی از صادرات فیجی، یک پنجم صادرات تایلند و نزدیک به یک دهم صادرات مالزی را شامل می شد. در مقابل هند تنها 6 درصد از صادراتش به گردشگران متکی است. سهم سنگاپور از این میزان هم کمتر است، اما مدل اقتصادی این دولت شهر بستگی زیادی به باز بودن به روی جهان دارد. این اعلامیه ها اشتیاق زیادی برای استقبال از بازدیدکنندگان نشان نمی دهد، به خصوص اینکه تاخیر طولانی تر، زیان آور است، چرا که الان زمان رزرو تعطیلات زمستانی است.

بسیاری از اقتصادهای آسیایی به یک فصل مناسب گردشگری ورودی نیاز دارند، اما آنها هنوز آمادگی کامل برای بازدیدکنندگان زیاد را ندارند. حتی در تایلند که گردشگری یک پنجم مشاغل را تشکیل می دهد، 60 درصد از مردم در یک نظرسنجی گفته اند که اول نوامبر برای بازگشایی مرزها خیلی زود است. با این حال معیشت مردم باید متعادل شود. 21 اکتبر، پرایوت اعلام کرد که تایلند مرزهایش را به روی 46 کشور که بیش از نیمی از آنها اروپایی هستند، باز خواهد کرد. او در فیس بوک خود نوشت: اگر صبر کنیم تا همه چیز کاملا آماده شود، خیلی دیر خواهد شد. علاوه بر این گردشگران ممکن است مقصد دیگری را انتخاب کنند.

شیانگ رابرت لی ار مرکز تحقیقات گردشگری و هتلداری در دانشگاه تمپل در فیلادلفیا گفت: توقف تقریبا کامل سفر و گردشگری ناشی از همه گیری به دلیل کمبود عرضه بوده است، نه تقاضا. مردم همچنان مایل به سفر هستند و به محض اینکه به آنها اجازه داده شود، به جاده می زنند. پس از بحران های گذشته، مانند شیوع سارس در سال های 2002-2004، سفرها در ابتدا در داخل کشور، سپس منطقه ای و در نهایت در مسافت های طولانی بهبود یافتند. این بار هم همین امر صادق است، شاید حتی شدیدتر از آن باشد.