رئیس کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر اتاق  بازرگانی تهران عنوان کرد

باید هنر را به شریان اقتصاد پیوند زد

تاريخ 1400/06/28 ساعت 10:09

مهدی کرباسیان، رئیس کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد تا زمانی که اقتصاد هنر به بودجه دولتی و یارانه متصل باشد و دولت و نهادهای حاکمیتی در این بخش، بازیگران اصلی باشند، اقتصاد و بازار هنر به رشد و ارزش‌آفرینی دست پیدا نمی‌کند.

 رئیس کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد به‌رغم آنکه هنر و فرهنگ کشور باید از حمایت و پشتیبانی دولت برخوردار باشد، اما برای گذار این بخش به عرصه‌ای اثرگذار در داخل و خارج از کشور، باید دست بخش فرهنگ و هنر را در دستان اقتصاد و به طور مشخص، بخش‌خصوصی توانمند و علاقمند به این حوزه قرار داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، مهدی کرباسیان در گفت‌و‌گو با رسانه تصویری اکوایران، از رسالت کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر اتاق تهران سخن گفت و اینکه، این کمیته در تلاش است تا پیوندی دوطرفه میان کارآفرینان و صاحبان سرمایه و اهالی هنر و فرهنگ برای ایجاد تحول در اقتصاد هنر در کشور برقرار کند. وی معتقد است که این پیوند، علاوه بر آنکه جان تازه‌ای را در کالبد بازیگران اصلی هنر و فرهنگ ایران خواهد دمید، به خلق تولیدات فاخر نیز کمک خواهد کرد و علاوه بر این، با عرضه این تولیدات به بازارهای بین‌المللی، زمینه ارتقای جایگاه ایران در اذهان عمومی جهانی نیز فراهم می‌شود.

او تصریح کرد که آمار دقیقی از ارزش اقتصاد این بخش در کشور هنوز وجود ندارد تا بر پایه و اساس آن به تحلیلی واقعی از عملکردها در این حوزه دست پیدا کرد. بنابراین دولت سیزدهم می‌تواند به مرکز آمار ماموریت احصا و کشف اندازه اقتصاد فرهنگ و هنر در ایران را محول کند هرچند رقم آن چندان بزرگ نیست.

وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گوی تصویری، با بیان اینکه طی سال‌های اخیر بخش‌هایی از فرهنگ و هنر کشور به طور محدود وارد حوزه بازار و اقتصاد شده‌است که به جهش در این بخش‌ها نیز منجر شده‌، افزود: در حوزه نقاشی و مجسمه‌سازی شاهد برپایی بازارهای حراج در داخل ایران و برخی کشورهای منطقه هستیم که به رونق در این بخش دامن زده‌ و اتفاقا بخش‌خصوصی نیز پا به این عرصه گذاشته‌است.

به گفته کرباسیان، در عرصه سینما و فیلم نیز با ورود اپلیکیشن‌های نمایش فیلم که طی سال‌های اخیر دستاوردهای شگرفی نیز داشته‌است، شاهد رخ‌دادهایی از جنس اقتصاد هنر در قیاس بین‌المللی هستیم هرچند که هنوز با سطح جهانی فاصله‌ها وجود دارد.

رئیس کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر اتاق تهران در ادامه با بیان اینکه هنوز رقم سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت فیلم و عرصه سینما زیاد نیست، گفت: یکی از دلایل این اتفاق، آن است که هنوز ورود بخش خصوصی به این عرصه وسیع نشده که می‌تواند به دلیل سودآوری پایین آن باشد یا آنکه نظارت‌های سختگیرانه همچنان در این حوزه حاکم است. هرچند این بخش هنوز جذابیت کافی برای سرمایه‌گذاران ایجاد نکرده اما تولیدات قابل‌قبولی با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی رقم خورده که امیدوارکننده است.

به گفته کرباسیان، اقتصاد هنر طی چهار دهه گذشته، موفقیت چندانی نداشته است. او یکی از دلایل این ناکامی را تصدی‌گری دولت در حوزه فرهنگ و هنر می‌داند که پول و بودجه دولتی آن را به گردش درمی‌آورد. به گفته وی، ورود نهادهای حاکمیتی به این حوزه نیز زمینه‌ساز ایجاد تنگناها برای ورود بخش‌خصوصی و سرمایه‌گذاران خصوصی به آن را فراهم کرده و این در حالی است که بخش عمده‌ای از بودجه دولت در عرصه فرهنگ و هنر عملا به این نهادها سرازیر می‌شود.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از بروکراسی بالا و بودجه محدود همواره در رنج است. صدا و سیما نیز به رغم دارا بودن بودجه هنگفت، به دلیل انحصاری بودن نتوانسته به بخش آزاد و اقتصاد متصل شود. بنابراین، اهداف این بخش تاکنون محقق نشده و هنوز بخش اقتصاد کشور به کمک فرهنگ و هنر نیامده‌است. این یک واقعیت است که بخش اقتصاد در جایی اسکان می‌گیرد که بازدهی و بازگشت سرمایه وجود داشته باشد. از این رو، با پول دولتی و یارانه نمی توان اقتصاد هنر را ارتقا داد، مگر آنکه این بخش به شریان اقتصاد متصل شود.

گفت‌وگوی تصویری مهدی کرباسیان، رئیس کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر اتاق بازرگانی تهران با رسانه اکوایران را ببینید.