با همکاری موسسه آموزش اتاق تهران و سازمان ثبت اسناد و املاک برگزار شد

دوره آموزشی آشنایی با ثبت بین‌المللی علامت تجاری

تاريخ 1400/06/21 ساعت 13:15

ثبت بین‌المللی علامت تجاری و چگونگی تکمیل فرایندهای اظهارنامه بین‌المللی، موضوعی است که دغدغه بسیاری از کارآفرینان و صاحبان کسب‌و‌کار در ایران است. موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، طی یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت، آشنایی با ثبت بین‌المللی برند و چگونگی استفاده از سامانه الکترونیک اظهارنامه‌های بین‌المللی علائم تجاری سازمان جهانی مالکیت معنوی را تشریح کرد.

 دوره آموزشی ثبت بین‌المللی علامت تجاری و فایل الکترونیکی اظهارنامه بین‌المللی، با همکاری مشترک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران (آیتک) برگزار شد و طی آن، اعضای اتاق تهران و فعالان اقتصادی با فرایندهای مربوط به ثبت بین‌المللی برند و علامت تجاری تحت سیستم مادرید و الزامات آن آشنا شدند.

این دوره آموزشی طی روز یکشنبه در محل ساختمان شماره یک اتاق تهران و به مدت دو ساعت برگزار شد و طی آن، کارشناسان مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مختصات چگونگی ثبت بین‌المللی علامت تجاری و نحوه الصاق فایل الکترونیکی اظهارنامه بین‌المللی را به طور کامل تشریح کردند و به پرسش‌ها و ابهامات اعضای شرکت‌کننده در این دوره، پاسخ دادند.

به گفته آذین سرهنگی مدیر آموزش موسسه آیتک، این دوره آموزشی به دنبال درخواست مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر آشنایی کارآفرینان و بازرگانان با نحوه استفاده از سامانه الکترونیکی اظهارنامه‌های بین‌المللی علائم تجاری، برگزار شد و فعالان اقتصادی در این دوره، شیوه‌های کار با این سامانه بین‌المللی و چگونگی معرفی علائم تجاری در بازارهای جهانی را فرا گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اردیبهشت ماه امسال به عنوان اولین کشور حوزه خاورمیانه به سامانه تسلیم الکترونیک اظهارنامه‌های بین‌المللی علائم تجاری سازمان جهانی مالکیت معنوی، محلق شد. این سامانه با هدف کاهش زمان و پیچیدگی‌های تسلیم و رسیدگی به اظهارنامه‌های ثبت بین‌المللی علائم تجاری در سال 2014 راه‌اندازی شد و یازده کشور و نهاد بین‌المللی از جمله، سازمان بنلوکس، استرالیا، گرجستان،اتریش، لیتوانی، استونی،کانادا، مولداوی،بلغارستان،ایسلند و نروژ به این سیستم پیوسته‌اند.

از مزیت‌های الحاق به این سامانه برای ایران، عدم نیاز به مراجعه حضوری متقاضیان ثبت بین‌المللی علائم تجاری به مرکز مالیکت معنوی، عدم نیاز به تکمیل دوباره فرم اظهارنامه بین‌المللی، نقص کمتر در اظهارنامه، مکاتبه مستقیم با وایپو (سازمان جهانی مالکیت فکری)، حذف فرایند زمان‌بر و هزینه‌بر ترجمه، پرداخت آنلاین هزینه‌ها، دریافت شماره اظهارنامه بین‌المللی به هنگام انجام پرداخت آنلاین و امکان پیگیری لحظه‌ای وضعیت اظهارنامه است.

همچنین با اتصال ایران به این سامانه، زبان فارسی نیز به فهرست زبان‌های مورد استفاده در سامانه مدیریت کالا و خدمات مادرید اضافه شده و کاربران فارسی‌زبان در سراسر دنیا می‌توانند از خدمات این سامانه به زبان فارسی از جمله جستجوی کالاها و خدمات خود، استفاده کنند.

دوره آموزشی آشنایی با ثبت بین‌المللی علائم تجاری و فایل الکترونیکی اظهارنامه بین‌المللی در حالی با حضور و استقبال اعضا و فعالان اقتصادی در اتاق تهران برگزار شد که در حال حاضر در پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار اتاق تهران، میز مشاوره ثبت برند و علامت تجاری به کارآفرینان و صاحبان کسب‌و‌کار خدمات ارائه می‌دهد.