نوع دلتا، مخل‌ترین نوع ویروس کووید است

کرونا مهارنشدنی است؟

تاريخ 1400/05/02 ساعت 11:39

سازمان جهانی بهداشت انتظار دارد که دلتا به‌سرعت از سایر انواع ویروس کرونا پیشی بگیرد و در ماه آینده به سویه غالب SARS-CoV-2 در سطح جهان تبدیل شود.

همان‌طور که ویروس کرونا در امواج بی‌امان، کره زمین را فرامی‌گیرد، یک سری از جهش‌ها و سویه‌های آن عفونی‌تر شده‌اند. تاکنون، دلتا، گونه‌ای که اولین‌بار در ماه اکتبر در هند گزارش شد، نگران‌کننده‌ترین نوع این ویروس بوده است. بلومبرگ در گزارش‌هایی به بررسی نوع دلتا و تأثیر کم واکسن سینوفارم روی این‌گونه پرداخته است.

دلتا تقریباً دوبرابر ویروس اصلی که اواخر سال 2019 شیوع پیدا کرد، قابل انتقال‌تر است. دلتا بسیاری از ویژگی‌های ژنتیکی را با هم ترکیب کرده که باعث شده بتواند همه‌گیری شدیدی را ایجاد کند و دوره‌های جدید محدودیت‌های حرکتی را تحریک کند.

این‌گونه عفونی‌ترین نوع SARS-CoV-2، ویروسی که باعث کووید می‌شود است و همچنین 55 درصد قابل انتقال‌تر از نوع آلفا است.

سازمان جهانی بهداشت انتظار دارد که دلتا به‌سرعت از سایر انواع ویروس کرونا پیشی بگیرد و در ماه آینده به سویه غالب SARS-CoV-2 در سطح جهان تبدیل شود.

 

*سینوفارم چقدر ایمنی ایجاد می‌کند؟

مطالعه‌ای در بوداپست نشان داد که واکسن کووید سینوفارم ممکن است محافظت کمی برای سالمندان داشته باشد. این مسئله سؤالاتی را برای ده‌ها کشور که دوزهای این واکسن را به آسیب‌پذیرترین قشر جمعیتی خود تزریق کرده‌اند، ایجاد کرده است.

بررسی نمونه‌های خون‌گرفته شده از 450 نفر در مجارستان نشان داد که حداقل دوهفته پس از دریافت دوز دوم سینوفارم، در 90 درصد زیر 50 ساله‌ها آنتی‌بادی محافظ ایجاد شده است. اما این درصد با افزایش سن کاهش یافته و در 50 درصد افراد بالای 80 سال هیچ‌گونه آنتی‌بادی تشکیل نشده است.

 

*با وجود واکسن، کرونا همچنان رشد کرده است

با تزریق واکسن کووید 19 به میلیاردها نفر، اما گزارش حاکی از شیوع بیشتر افرادی است که حتی این واکسن‌ها را دریافت کرده‌اند.

همان‌طور که یک‌بار ابتلا، محافظت دوباره در برابر ویروس را تضمین نمی‌کند، ایمن‌سازی با واکسن هم محافظ کاملی نیست.

این موارد یادآوری می‌کند که تا زمانی که ویروس همه‌گیری در جهان شیوع داشته باشد، همچنان تهدیدی برای همگان خواهد بود.

اول اینکه مهم است به یاد داشته باشد، آزمایش مثبت نشان‌دهنده عفونت SARS-CoV-2 است. این بیماری فقط زمانی تشخیص داده می‌شود که عفونت علایمی مانند تب و سرفه ایجاد کند. اما بخش قابل‌توجهی از افراد آلوده هرگز علایمی نشان نمی‌دهند.

اگرچه واکسن‌ها دفاع قوی در برابر بیماری شدید ناشی از SARS-CoV-2 ارائه می‌دهند، اما هیچ‌کس را به طور کامل در برابر عفونت محافظت نمی‌کند. یعنی بسیاری از افراد واکسینه شده هنوز در معرض خطر ابتلا به ویروس و انتقال آن به سایر افراد هستند.

هرچه SARS-CoV-2 بیشتر در یک جامعه در گردش باشد، احتمال عفونت بیشتر است.