بهره برداری از مطالب ذيل با ذكر منبع بلامانع است

تحولات بازار جهانی نفت (آگوست، 2023)

تاريخ 1402/05/29

نفت علاوه بر اینکه منبع عمده تامین انرژی در دنیای امروز محسوب می‏ شود و به‏ عنوان ماده اولیه بی‏ بدیل در تولیدات صنعتی کاربرد دارد، نقش مهمی در تعیین میزان قدرت ملی و اعتبار بین ‏المللی کشورهای مختلف ایفا می‏ کند، زیرا کشورهای صادرکننده نفت از یک‏سو با تولید و فروش آن، درآمد قابل توجهی را از آن خود می‏ کنند و از سوی دیگر کشورهای واردکننده نفت از آن به‏ عنوان عامل اصلی در فرآیند رشد و توسعه یاد می‏ کنند. بررسی سوابق بحران‏ های اقتصادی، مالی و تنش‏ های ژئوپلتیکی طی سال‏ های اخیر نشان از آن دارد که بحران‏ های مزبور از مهم‏ترین عوامل اثرگذار بر تقاضای نفت و نقطه اولیه در تحریک تولید، سرمایه‏ گذاری و تجارت نفت و فرآورده‏ های نفتی بوده است. در طول سال 2022، بانک‏ های مرکزی بزرگ در سراسر جهان، سیاست‏ های پولی انقباضی را برای کنترل تورم اجرا کردند. این اقدامات در ترکیب با تحولات ژئوپلتیکی در اروپای شرقی به نوسانات بازار نفت دامن زد.
با توجه به مراتب یاد شده و با توجه به اینکه تحولات بازار نفت برای کشورهای صادرکننده و کشورهای مصرف‏ کننده آن از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است. در این نوشتار با استناد به گزارش آژانس بین ‏المللی انرژی به تحولات تقاضا و عرضه جهانی نفت خام طی ماه جولای 2023 و تاثیرات آن بر چشم ‏انداز ماه ‏های باقی مانده سال ضمن بهای نفت خام در بازارهای جهانی پرداخته است. گزارش بازار نفت آژانس بین ‏المللی انرژی یکی از معتبرترین منابع داده ‏ها، پیش‏بینی‏ ها و تحلیل‏ ها درمورد بازار نفت در سطح جهانی است.
دریافت فایل کامل گزارش
خواندن صفحه (437)
متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 15 دقیقه
کلیدواژه: #بازار جهانی نفت #2023 #چشم انداز #اوپک #اوپک پلاس #برنت #آگوست #فاطمه علیزاده آغ اسمعیلی #معاونت بررسی های اقتصادی
نویسنده: فاطمه علیزاده آغ اسمعیلی