بهره برداری از مطالب ذيل با ذكر منبع بلامانع است

گرایش به دوست سپاری و بازتنظیم روابط تجاری (تحولات تجارت جهانی در فصل نخست 2023)

تاريخ 1402/04/12

یکی از ابزارهای مهم برقراری ارتباط اقتصادی در جهان امروز، تجارت بین‏ المللی است که طی سال‏ های اخیر با چالش ‏های متعددی از جمله تنش‏ های ژئوپلتیکی، شوک ‏های انرژی و مناقشات سیاسی، اتخاذ اقدامات محدود کننده تجارت از سوی برخی کشورها، تضعیف اقتصاد جهانی، تورم و نرخ‏ های بهره بالا مواجه شده که به دلیل درهم ‏تنیدگی اقتصاد کشورها، به سرعت به سایر مناطق سرایت، و وضعیت کسادی را بر جهان تحمیل می ‏کنند. تحولات مزبور در تغییر گرایشات اقتصادها از حیث نوع و جهت روابط تجاری نیز موثر بوده و در برخی موارد تنوع بخشی به تمرکزدهی بیشتر روابط تجاری بر مبنای اشتراکات سیاسی هدایت شده است.
گزارش اخیر آنکتاد منتشر شده در ژوئن 2023، علی ‏رغم اعلام بهبود تجارت کالا و خدمات در فصل اول 2023، به دلیل وجود بحران ‏های مزبور چشم ‏انداز مثبتی از آینده تجارت جهانی ارائه نمی ‏دهد. در این نوشتار سعی شده است ضمن بررسی تحولات تجارت جهانی در دوره مورد بررسی، روند تجارت در سطوح بخشی و منطقه ‏ای، عوامل موثر بر الگوهای تجارت بین ‏المللی و همچنین وابستگی متقابل تجاری جوامع مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
دریافت فایل کامل گزارش
خواندن صفحه (874)
متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 24 دقیقه
کلیدواژه: #تجارت جهانی # ارزش و حجم تجارت #چشم انداز #وابستگی تجاری # دوست سپاری #2023 #آنکتاد #فاطمه علیزاده آغ اسمعیلی # معاونت بررسی های اقتصادی
نویسنده: فاطمه علیزاده آغ اسمعیلی