مشاوره بیمه تامین اجتماعی

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1060 عدد



با عرض سلام و خسته نباشید، با وجود ثبت نام در وب سایت تامین اجتماعی، و داشتن سابقه بیمه، از نظر صمت، سوابقی با کد ملی من در تامین اجتماعی وجود ندارد. به یکی ار کارگذاری ها مراجعه کرده ام، اما از نظر آن ها مشکلی وجود ندارد. لطفا راه نمایی کنید. ممنونم
پاسخ:
با سلام
سوابق بیمه برای تمدید کارت بازرگانی باید با عنوان کارفرمایی در سیستم تأمین اجتماعی ثبت باشد. در نتیجه جهت اصلاح مورد فوق به شعبه حوزه فعالیت خود مراجعه فرمایید و تا ارتباط بیمه ای شما را از حالت بیمه شده به صورت کارفرمایی در سامانه تأمین اجتماعی تغییر دهند.  
 

با سلام برای یک شرکت تازه تاسیس نیاز به همکاری با یک پزشک است . در دوحالت میخواستم این همکاری را بررسی کنم : 1- اینکه استخدام شود 2- به صورت درصدی با ایشان قرار داد بسته شود که درصدی درآمد خدمات را دریافت کند در هر دوحالت طبق کدام ماده قانون بیمه و مالیات با این قرارداد برخورد میشود و همچنین کدامیک برای شرکت به صرفه تر است ؟
پاسخ:
با سلام و احترام
شماره شما در اختیار مشاوران مالیاتی و تامین اجتماعی جهت مشاوره قرار گرفت.  
 

شرکت تازه تاسیس هست و فعالیت اقتصادی نداشته کد کارگاه یا ثبت در بیمه الزامی است؟در صورت عدم ثبت تخلفی صورت گرفته؟
پاسخ:
با سلام
اگرچه کارفرما مکلف است از تاریخ تأسیس شرکت ظرف 15 روز در شعب تأمین اجتماعی (شعبه ای که در محدوده جغرافیایی محل فعالیت شرکت باشد) تشکیل پرونده دهد، لکن عدم تشکیل پرونده به منزله تخلف محسوب نمی گردد.
چنانچه شرکت دارای فعالیت و پرسنل استخدام نماید، اجباراً باید پرسنل خود را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه نماید و این امر مستلزم تشکیل پرونده است. همچنین جهت اخذ هر گونه گواهی از سازمان مذکور، مستلزم تشکیل پرونده در تأمین اجتماعی است.  
 

با سلام و احترام . بنده ۲۴ ماه و ۱۵ روز بیمه اجباری دارم میخواستم ببینم برای این مدت چند ماه بیمه بیکاری تعلق میگیرد . و مجرد هستم . ممنون
پاسخ:
با سلام
با سابقه مذکور و اینکه مجرد هستید، در صورت احراز سایر شرایط استفاده از قانون بیمه بیکاری، شما می توانید به مدت 6 ماه از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمایید.  
 

سلام میخواستم شرایط و نحوه بیمه تکمیلی درمانی رو بدونم
پاسخ:
باسلام
جهت دریافت اطلاعات در خصوص شرایط بیمه تکمیلی با مراجعه به وب سایت اتاق به نشانی tccim.ir بخش میز خدمات، بخش بیمه بازرگان، اطلاعات لازم را دریافت نمایید و یا با شماره 5-88723801 داخلی (161) و (175) تماس حاصل فرمایید.  
 

سلام وقت بخیر من به تازگی کارت بازرگانی دریافت کردم میخاهم ببینم میتوانم خودم را به طریقی بیمه تامین اجتماعی بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ:
باسلام
بله، در تأمین اجتماعی 3 نوع بیمه وجود دارد:
1) بیمه اجباری خاص قراردادهای کار فیمابین کارفرما و پرسنل شرکت (کارگر یا بیمه شده)، که طبق تأمین اجتماعی و ماده 148 قانون کار، کارفرما مکلف است (اجباراً) باید کارگر را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه نماید.
2) بیمه حرف و مشاغل آزاد خاص کارفرمایان اشخاص حقیقی و حقوقی که به اختیار بیمه گذار است و می تواند با انعقاد قرارداد فی مابین کارفرما و تأمین اجتماعی، کارفرما نزد سازمان مذکور بیمه شود.
3) بیمه اختیاری خاص افرادی که قبلاً در سازمان بیمه بوده اند (اجباری) و در حال حاضر بدون کارفرما هستند و تمایل به ادامه بیمه پردازی دارند، با انعقاد قرارداد نزد سازمان بیمه اختیاری می شوند.  
 

با سلام در ویدیو کارت بازرگانی از خدمات اتاق بیمه تکمیلی اعضا و پرسنل بود . ایا ایا امکان فراهم شده است ؟
پاسخ:
شرکت های بیمه گذار خدمات بیمه تکمیلی را به شرکت هایی عرضه می نمایند که تعداد پرسنل 50 نفر به بالا باشد. لکن اعضای اتاق تهران می توانند به نماینده بیمه آسیا مستقر در اتاق بازرگانی تهران مراجعه نمایند و چنانچه تمایل به بیمه نمودن اعضا و پرسنل شرکت خود داشته باشند با هر تعداد نفر از خدمات بیمه تکمیلی بهره مند شوند.  
 

سلام یک نفر از کارگران خط تولید دچار سانحه شده است و انگشت دست ایشان قطع گردید . به بیمارستان منتقل شد عمل جراحی پیوند انجام شد و در حال مرخصی میباشد . کل هزینه ها از طرف شرکت تقبل گردید . شرکت دارای بیمه مسئولیت مدنی و تمام پرسنل دارای بیمه تکمیلی هستند . قطعا اعلام حادثه به تامین اجتماعی از الزامات قانونی میباشد و لی با توجه به اینکه شرکت هزینه ها را پرداخت کرده و کارگر هم از مزایای بیمه مسئولیت استفاده خواهد کرد و همچنین بعد از سپری شدن مرخصی بازگشت به کار خواهد داشت . شرکت تمایل ندارد به تامین اجتماعی اعلام حادثه کند آیا اعلام و یا عدم اعلام این موضوع تبعاتی در پی خواهد داشت ؟
پاسخ:
باسلام
اگرچه طبق قوانین موضوع گزارش حادثه بایستی ظرف 3 روز به تأمین اجتماعی گزارش گردد، لکن چنانچه شاکی (کارگر حادثه دیده) در این خصوص اقدامی ننماید و ادعایی نداشته باشد، تأمین اجتماعی متوجه حادثه نخواهد شد.  
 

در صورتیکه بنده 5 سال آخر بیمه را ( بین 25امین سال بیمه تا 30امین سال ) بیمه مشاغل آزاد با ماکزیمم حقوق رد کنم .آیا مبلغ دریافتی دوران بازنشستگی ماکزیمم خواهد بود ؟ در ضمن آیا مزایای بیمه مشاغل آزاد با بیمه اجباری متفاوت است ؟
پاسخ:
باسلام
1) انتخاب دستمزد در بیمه حرف و مشاغل آزاد برای بیمه شدگانی که بالای 10 سال سابقه دارند، به اختیار بیمه شده نیست. بلکه دستمزد توسط سازمان تأمین اجتماعی و به شرح زیر مدنظر قرار می گیرد:
الف) در صورت بیمه پرداز بودن در زمان درخواست، متوسط دستمزد آخرین سال ملاک عمل قرار می گیرد.
ب) در صورتی که بیمه پرداز نباشد و یا متوسط آخرین دستمزد زیر حداقل زمان تقاضا شود، حداقل زمان تقاضا ملاک بیمه پردازی خواهد بود.
2) مزایای بیمه مشاغل آزاد با بیمه اختیاری برای احراز شرایط بازنشستگی یکسان است. لکن به لحاظ استفاده از بیمه بیکاری، غرامت ایام بیماری، بارداری، پروتز و ... به بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و اختیاری تعلق نمی گیرد.  
 

با سلام میخواستم ببینم اگه فردی بازنشسته از کارگاه دیگری باشد در چه صورتی و چگونه میتوانیم او را استخدام کنیم؟
پاسخ:
باسلام
1) اشتغال به کار بازنشستگان سایر صندوق ها (به جز تأمین اجتماعی) از قبیل صندوق کشوری، لشگری، بانک ها و ... منعی ندارد.
2) به موجب بند (15) از ماده (2) قانون تأمین اجتماعی، اشتغال به کار بازنشسته صندوق تأمین اجتماعی به صورت تمام وقت منع قانونی دارد. لکن به استناد دادنامه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره 90، بازنشسته تأمین اجتماعی می تواند به صورت نیمه وقت تا سقف 60 الی 62 ساعت در ماه بدون منع قانونی اشتغال به کار داشته باشد.  
 

ثبت پرسش جدید



ارسال پیام