مشاوره امور مالیاتی

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1638 عدد



سلام وقت بخیر بنده برای ثبت برند و عضویت اتاق گواهی پلمپ دفاتر تجاری دریافت کردم که همراهش یک دفتر کل و روزانه هم به من دادند. حالا کارای ثبت برندم تموم شده باید بااین دفاتر چیکار کنم؟نگه داشتنش مشمول مالیات میشه؟و اینکه اصلا درموردش باکدوم نهاد باید صحبت کنم؟
پاسخ:
نگهداری دفاتر به خودی خود مشمول مالیات نیست ، اما اگر فعالیت اقتصادی ( خرید ، فروش ، واردات ، صادرات ، خدمات ) انجام دهید مکلف به ثبت ان در دفاتر هستید ، برای تئضیحات بیشتر با شما تماس خواهیم گرفت  
 

با سلام، احتراما فعالیت اقتصادی شرکت ما در زمینه خرید و فروش نهال و همچنین اجرای فعالیت های جنگلکاری از قبیل: جنگلبانی، توسعه جنگل، جنگلداری، جنگل زایی، ترسیب کربن برای کسب و کارهای دغدغه مند در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی برای ترمیم احیا و توسعه جنگلهای ایران میباشد. با توجه به نوع فعالیت شرکت مان که در اساسنامه هم به آن اشاره شده می خواستم بدانم آیا ما مشمول معافیت های مالیاتی هستیم؟ و اگر هستیم شامل چه معافیت هایی می باشد و آیا بخشنامه ای وجود دارد که بشود به آن استناد کرد؟ لطفا بیشتر راهنمایی فرمایید. با تشکر
پاسخ:
برابر ماده 81 قانون مالیات های مستقیم :
‌ماده ۸۱- درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغانداری، احیاءمراتع و جنگلها، باغات اشجار‌از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات‌معاف می‌باشد.

از سوی دیگر به موجب جزء (1) بند (الف ) ماده (9) قانون مالیات بر ارزش افزوده ( مصوب 1400) :





الف ـ کالاها ۱ ـ کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل (از جمله چوب خام)، محصولات گلخانه (از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ) تبصره ـ فعالیت های مربوط به مراحل بسته بندی، انبارداری و نگهداری محصول در دمای مناسب در سردخانه، انجماد محصول (شامل سردخانه)، پاک کردن، درجه بندی، بوجاری بذور، پوست گیری مانند شالی کوبی، شستشو، تمیزکاری، تفکیک، همگن سازی، خشک کردن انواع محصولات مانند چای، کشمش و خرما با روشهای مختلف، تفت دادن مانند پخت نخود و پنبه پاک کنی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی شود. ارائه خدمات مزبور به محصولات کشاورزی مشمول مالیات و عوارض فروش نیست.





 
 

سلام. می خواستم بدونم نحوه ی پرداخت سه در هزار اتاق بازرگانی از طریق یایت چگونه است؟ با سپاس از شما.
پاسخ:
پرسش شما مالیاتی نیست ، با این وجود جهت راهنمایی با تلفن همراه شما تماس حاصل خواهد شد  
 

چگونگی صدور قبض مالیات سه در هزار سال 1398 در سامانه؟
پاسخ:
سلام با شما تماس گرفته خواهد شد  
 

با سلام و وقت بخیر آیا شرکت هایی که دارای کارت بازرگانی هستند علاوه بر مالیات بر درآمد سالیانه مالیات دیگری باید برای کارت بازرگانی پرداخت کنند ؟ و نرخ آن چقدر است ؟ باتشکر
پاسخ:
با سلام ، آنچه در رابطه با کارت خواهید پرداخت ، سهم اتاق بازرگانی و در زمره حقوق عضویت در اتاق بازرگانی است است و مالیات محسوب نمی شود . نرخ های آن عیارت است از 3 در هزار درآمد مشمول مالیات و 4 در هزار سود سالانه  
 

سلام کارت بازرگانیم به علت تعهدات ارزی صادرات تمدید نمیشه میخام ببینم نمیشه برای رفع تعهد واردات انجام بدم یا فقط به خاطر رفع تعهدات ارزی ازطریق واردات کارتم رو فعال کنن
پاسخ:
با سلام لطفا مورد را با بخش مشاوره امور بانکی مطرح بفرمایید  
 

با سلام اگر ما یک دستگاه ماشین بافندگی به ارزش 3 میلیارد تومان بخواهیم به کسی بفروشیم، و این دستگاه 6 ماه زمان ساخت ببره و بعد از 7 ماه برسه گمرک و ترخیص کنیم، فاکتور فروش کالا را آیا میتوان به مشتری قبل از ثبت سفارش کالا بدهیم و مبلغ را پیش دریافت کامل بگیریم، قبل از آنکه خرید داشته باشیم( ثبت سفارش را آیا میتوان بعد از دریافت کامل مبلغ از مشتری انجام بدهیم و خرید را درواقع بعد از دریافت پیش دریافت فروش کالا داشته باشیم) یا اینکه باید ثبت سفارش کنیم بعداز 7 ماه بعد، بعد از ترخیص ، کالا را فاکتور کنیم و به مشتری آن موقع فاکتور فروش را بدهیم؟ یا اینکه میتوان ثبت سفارش کالا را انجام داد، و موقع پرداخت ارز نیمایی ، پیش دریافت فروش کالا را از مشتری گرفته و پرداخت کنیم جهت سفارش تولید کالا؟
پاسخ:
با سلام پرسش شما مالیاتی نیست ، اما حسب توافق با مشتری هر دو مورد قابل انجام است  
 

سلام، وقت بخیر 1. اگر من مبلغ برگه قطعی رو پرداخت کنم و در آینده متوجه بشم که مبلغ اشتباه است و برفرض قانونی وجود دارد که من می توانم دفاع کنم و مبلغ برگه قطعی رو کاهش بدم آیا حق اعتراض دارم؟ 2. در اداره مالیات برای اجاره سال 97 مبلغی رو با جرائم دیرکرد برای شرکت در نظر گرفتن اظهارنامه و دفاتر هم موجود هست و مبلغ اجاره پرداختی هم مشخص که بسیار متفاوت با مبلغ در نظر گرفته توسط اداره مالیات. من متاسفانه چون عجله دارم در گرفتن مفاصا حساب (جهت نقل و انتقال ملک - مالیات نقل و انتقال رو هم پرداخت کردم پارسال اگر الان مفاصا نگیرم ممکن است با افزایش نقل و انتقال 1401 مواجه شوم) برام مقدور نیست صبر کنم تا نتیجه کمیسیون بیاد و ... به من پیشنهاد دادند که مبلغ برگه تشخیص رو سپرده کنم مفاصا بگیرم بعد اعتراض بدم و برم کمیسیون اگر قادر به دفاع بودم مبلغ رو بر می گردانند. نمی دونم که در عمل واقعا مبلغی رو هم به مودی عودت می دهند یا خیر .
پاسخ:
1. خیر
2. اولا با عنایت به در صورت احراز " پرداخت " اجار بها به موجر و ثبت آن در دفاتر قانونی به استناد نبصره 1 ماده 54 ق م م اجاره پرداختی مستاجر ملاک تعیین درامد مشمول مالیات می باشد ، ثانیا در صورتی که اقدام به سپرده گزاری به صورت علی الحساب می کنید ، حتما مراتب را کتبا و قبل از واریز سپرده به اداره امور مالیاتی اعلام فرمایید و در متن حق اعتراض را برای خود محفوظ نگه دارید ، ثالثا ، مالیات اضافه پرداختی به استناد ماده 242 ق م م قابل استرداد می باشد .  
 

سلام، وقت خیر دوتا سوال از خدمت شما دارم: 1. در اداره مالیات به من گفتن امسال یک بخشنامه ای اومده که جرائم دیرکرد و ... که تا پارسال بعد از پرداخت اصل مالیات تا 100% بخشوده می شد دیگه بصورت کامل بخشیده نمی شه و حداکثر تا 60% امکان بخشودگی هست. من بخش نامه رو جایی پیدا نمی کنم. ممنون می شم اگر در این مورد اطلاعی دارید راهنمای بفرمایید. 2. من اگر مدیر عامل و سهامدار یک شرکت باشم و ملک شخصیم رو با کاربری اداری در اختیار شرکت قرار بدم باید از شرکت خودم اجاره دریافت کنم؟ (مطلع هستم که شرکت و شخص حقیقی از نظر اداره مالیات منفک هستند ولی کمی برام ابهام داره که از شرکت خودم اجاره دریافت کنم و جزو هزینه های شرکت و درآمد شخص خودم بیاورم)
پاسخ:
1.بخشودگی جرایم مالیاتی مطابق بخشنامه 200/1401/1 مورخ 1401/1/7 انجام خواهد شد . لطفا بخشنامه را از google جستجو و مطالعه فرمایید 2. در متن بخشنامه برای مواردی بخشودگی صد درصدی جرایم نیز پیش بینی شده است 3. دقیقا باید از شرکت خود اجاره دریافت کنید و هیچگونه ابهامی با توجه به درکی که از تفکیک شخصیت حقیقی و حقوقی دارید نباید برای شما ایجاد شود .  
 

با سلام و روزبخیر مدیرعامل شرکتی هستم که میخاد عدم فعالیت بزنه به اداره ثبت شرکتها اعلام کردیم و قرار است روزنامه رسمی چاپ شود و به بیمه و مالیات هم اعلام کردیم یکم دلنگرانی دارم بابت اینکه شرکت با اسم مدیرعاملی من مسکوت باشه چه خطراتی از نظر مالیاتی امکان داره پیش بیاد؟ سمیعی
پاسخ:
در صورتی که به واقع فعالیت اقتصادی با نام این شخصیت حقوقی نداشته باشید قانونا متحمل تبعات مالیاتی نخواهید بود .  
 

ثبت پرسش جدید



ارسال پیام