مشاوره واردات و صادرات

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 834 عددبا عرض درود و ادب من میخواستم بدونم میزان واردات ماده مونو پروپیلن گلایکول(MPG) و همچنین پلی اکریل آمید(پلی الکترولیت) در یک سال اخیر چقدر بوده. خیلی خیلی ممنون خواهم شد اگر هر چه سریعتر من را راهنمایی بفرمایید. جهت تحقیقات بازار به این اطلاعات احتیاج دارم. با آرزوی تندرستی
پاسخ:
سلام؛ طبق بررسی‏ های مقدماتی به‏ نظر می‏ رسد مونوپروپیلن گلایکول تحت کد تعرفه 29053200 (پروپیلن گلیکول (پروپان 1،2-دی ئول)) طبقه‏ بندی ‏شود. بر اساس آمار و اطلاعات گمرک طی ده ماهه 1401، به میزان 8.6 هزارتن از این محصول به ارزش 20.3 میلیون دلار به ایران وارد شده است. پلی اکریل آمید (پلی الکترولیت) تحت کد تعرفه چهار رقمی 3906 (پلیمرهای اکریلیک به اشکال ابتدایی) طبقه ‏بندی می ‏شود و طی 10 ماه 1401 حدود 44.6 هزارتن از آن به ارزش 129.6 میلیون دلار وارد شده است که طیف وسیعی از محصولات مشابه را شامل می ‏شود. آمار واردات محصولات ذیل کد تعرفه 3906 طی 10 ماهه 1401 در پیوست جهت بهره ‏برداری شما بارگذاری شده است.

با سلام و احترام لطفا در مورد نحوه بازاریابی و فروش میگو راهنمایی بفرمایید . ممنون
پاسخ:
با سلام؛ چنانچه منظور شما بازاریابی صادراتی این محصول است، پیشنهاد می شود ابتدا بازار هدف خود را مشخص نمایید. بدین منظور می توانید از سوابق صادراتی محصول در ایران نیز بهره برداری و مقاصد صادراتی بالقوه را که در سال های گذشته از ایران واردات داشته اند، شناسایی نمایید. به عنوان نمونه؛ بررسی کدهای تعرفه مرتبط با میگو (اقلام ذیل کد تعرفه چهار رقمی 0306) در آمارهای گمرک نشان می دهد طی ده ماهه نخست سال 1401، تنها از کد تعرفه 03061700 (سایر انواع میگو) حدود 27.9 هزارتن به ارزش 99.6 میلیون دلار صادر شده که مقصد عمده صادراتی آن، کشور روسیه با سهم حدود 48.3 درصد از کل ارزش صادرات بوده است. برای دسترسی به جزئیات آماری سال های قبل نیز می توانید به بخش آمار گمرک ایران به آدرس https://tccim.ir/?addr=qkfr26 مراجعه نمایید. ضمناً، برای کسب اطلاعات در زمینه تولید و تجارت میگو و مشاهده فهرست شرکت های فعال در زمینه آبزیان می‏ توانید به سایت اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران به آدرس https://seairan.com/ مراجعه و یا با شماره تماس 8888458-021 ارتباط برقرار نمایید.
برای شناسایی شرکای بالقوه تجاری، می توانید از شبکه تجاری کومپاس به آدرس https://ir.kompass.com/ نیز بهره برداری کنید. علاوه بر این، برخی از کشورها دایرکتوری های تجاری از فهرست واردکنندگان و صادرکنندگان خود از طریق مراجع معتبر مانند اتاق های بازرگانی و یا سازمان های دولتی ارائه می کنند و به صورت آنلاین در اختیار تجار قرار می دهند. به عنوان نمونه؛ وزرات اقتصاد روسیه دایرکتوری برای شرکت های روسی دارد که برخی از آن ها را در اختیار شرکت های خارجی قرار می دهد. در آدرس http://www.ved.gov.ru/eng/companies/business/ ، می توانید فهرستی از این شرکت ها را بر اساس منابع مختلف مشاهده نمایید. شایان ذکر است برای اعتبارسنجی شرکای تجاری شناسایی شده نیز می توانید از خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران که توضیحات تکمیلی آن در آدرس https://egfi.ir/page-newmain/fa/0/form/pId123 ارائه شده است، بهره برداری نمایید.
چنانچه میخواهید بازاریابی این محصول را به شرکت های معتبر در این زمینه برون سپاری کنید، پیشنهاد می شود از خدمات شرکت‏های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت بهره برداری کنید. فهرست این شرکت ها، به تفکیک زمینه فعالیت و کشورهای هدف صادراتی و همچنین مشخصات تماس در آدرس https://tccim.ir/?addr=r5ko31 قابل دسترسی است.
برای کسب اطلاعات در زمینه قوانین و مقررات صادرات محصول مورد نظر خود می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و اتاق های مشترک بازرگانی ایران با کشور مقصد ارتباط برقرر نمایید. همچنین برای اطلاع از دستورالعمل ها و ضوابط در زمینه تولید میگو می توانید با دفتر امور میگو و آبزیان دریایی سازمان شیلات ایران به آدرس https://www.fisheries.ir/site/vahed.aspx?idvahed=24 ارتباط برقرار نمایید.
 
 

سلام وقت بخیر در مورد واردات محصول پودر سنجد که در دسته مواد غذایی قرار دارد و مواد اولیه تولید برخی محصولات غذایی و مکمل های غذایی میباشد. آیا واردات این محصول مجاز است ؟ سپاسگزارم متحدی
پاسخ:
با سلام؛ براساس بررسی های مقدماتی، به ‏نظر می‏ رسد با توجه به امکان تولید داخلی پودر سنجد‏، در حال حاضر، واردات محصول مزبور ممنوع است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می ‏توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره تماس 22664072-22664071 ارتباط برقرار نمایید.
 
 

باسلام واحترام جسارتا من از شرکت سورا صنعت سپیدان که جهت تولید ماده شوینده پرکربنات سدیوم در حال احداث می باشد مزاحم میشم . سوالی که خدمتتون داشتم اینه که جهت طرح توجیهی شرکت آمار 3 سال اخیر واردات پرکربنات سدیوم رو میخوام .ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید. باتشکر
پاسخ:
با سلام؛ بررسی های مقدماتی نشان می دهد که پرکربنات سدیم مشمول کد تعرفه 28369900 (سایر کربنات ها، پرا کسو کربنات ها وکربنات امونیوم تجارتی که دارای کاربامات آمونیوم باشد غیر از موارد مذکور در شماره های 28369200 تا 28362000) می شود. از آنجایی کد تعرفه مشخصی برای کالای شما ذکر نشده است، پیشنهاد می شود برای تعیین کد تعرفه دقیق محصول مورد نظر با دفتر تعیین تعرفه گمرک با مشخصات زیر ارتباط برقرار نمایید:
نشانی: خیابان شهید بهشتی - روبروی خیابان پاکستان - ساختمان مرکزی گمرک ایران - طبقه ششم
تلفن : 88501439

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با دفتر صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و یا با کارشناس مربوطه در دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری وزارت صمت به شماره 02181774058 تماس حاصل فرمایید.

پس از آنکه کد تعرفه محصول مورد نظرتان مشخص گردید می توانید برای دسترسی به آمار واردات برای سال ‏های مختلف با توجه به کد تعرفه محصول مورد نظر خود با مراجعه به قسمت آمار سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://tccim.ir/?addr=0a5q43 به آمارهای سالیانه و جاری به تفکیک کد تعرفه دسترسی داشته باشید.  
 

با سلام و احترام سوال اول: ممنون میشم آمار صادرات سیر خشک و عسل به عراق را طی دو سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بفرمایید. سوال دوم: میخواستم صادرات شربت و حلوا ارده به عراق را بررسی کنم و برای پیدا کردن کد تعرفه‌شان دچار مشکل شدم. البته فکر میکنم حلوا ارده ذیل کد ۱۷۰۴۹۰۹۰ تعریف شود، اما در مورد کد تعرفه شربت به نتیجه‌ای نرسیدم. ممنون میشم راهنمایی‌ام کنید . سوال سوم: میدانم که میتوان ریز آمار صادرات و واردات هر محصول را از طریق همین سایت به دست آورد. آیا راهی آسانتر و سریع‌تر برای مقایسه میزان فروش محصولات خوراکی مختلف صادره به عراق وجود دارد؟ تا بفهمم چه محصولات خوراکی بیشترین فروش را در عراق داشته؟‌ خیلی متشکرم
پاسخ:
با سلام، بر اساس بررسی مقدماتی، به نظر می رسد سیر خشک شده مشمول کد تعرفه 07129010 می‏ شود. بر مبنای آمارهای گمرک، از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401، حدود 1.8 هزار تن از این محصول به ارزش 1.5 میلیون دلار به کشور عراق صادر شده است. عسل طبیعی تحت کد تعرفه 04090000 طبقه‏ بندی می‏ شود. از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401، حدود 784 تن از محصول مزبور به ارزش 3.1 میلیون دلار به مقصد عراق صادر شده است.

در پاسخ به سوال دوم شما، به‏ نظر می‏ رسد شربت تحت کد تعرفه 22021000 (آب همچنین آب های معدنی و گازدار شده، که به آن قند، شیرین کننده..، افزوده شده باشد) طبقه‏ بندی شود. از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401، حدود 344.5 تن از کد تعرفه مزبور به ارزش 189.2 هزاردلار به عراق صادر شده است. همچنین به نظر می ‏رسد حلوا ارده تحت کد تعرفه 17049090 (سایر شیرینی ‏های بدون کاکائو) طبقه ‏بندی شود. از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401، حدود 91 تن از این کد تعرفه به ارزش 35.7 میلیون دلار به عراق صادر شده است. باتوجه به اینکه تعرفه مستقلی برای این کالاها در کتاب مقررات صادرات و واردات شناسایی نگردید، پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات دقیق لازم است با دفتر تعیین گمرک با مشخصات زیر تماس حاصل فرمایید:

دفتر تعرفه گمرک ایران

نشانی: خیابان شهید بهشتی - روبروی خیابان پاکستان - ساختمان مرکزی گمرک ایران - طبقه ششم

تلفن : 88501439

در پاسخ به سوال سوم شما، بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی، مهم ترین محصولات غذایی وارداتی عراق در سال 2022، گوشت، گندم، برنج بوده است. علاوه بر این، برای کسب اطلاعات دقیق در زمینه مهم ‏ترین مواد غذایی و خوراکی وارد شده به عراق، می‏ توانید از اطلاعات تجاری مرکز آمار این کشور استفاده نمایید. این اطلاعات شامل آمار واردات کشور عراق به تفکیک کد تعرفه، مبادی مهم واردات، وزن و ارزش دلاری و دیناری محصولات ز مرکز آمار این کشوراستخراج و در پاسخ این سوال، به منظور بهره برداری پیوست شده است.

با سلام احتراما درخصوص صادرات هیدروکسید امونیاک 25درصد یا محلول اکوا امونیا 25 درصد میزان صادرات و پتروشیمی تولید کننده را می خواهم.چون یک شرکت ادعا می کند تولید کننده می باشد اما گمرک از من مجوز پتروشیمی را می خواهد. با تشکر-اسلامی
پاسخ:
با سلام؛ طبق بررسی های مقدماتی به نظر می رسد هیدروکسید آمونیاک مشمول کد تعرفه 28259000 (سایر بازهای غیرآلی، سایراکسیدها، هیدراکسیدها و پراکسیدهای فلزی، غیر مذکور در ردیف های 28258000 تا 28252000) شود که از ابتدای سال 1401 تا دی ماه همین سال تنها حدود 47.3 تن از این محصول به ارزش 6.4 هزار دلار به کشورهای عراق و تانزانیا صادر شده است. از آنجایی که کد تعرفه مشخصی برای این کالا در نظر گرفته نشده است، پیشنهاد می شود برای تعیین کد تعرفه دقیق محصول مورد نظر با دفتر تعیین تعرفه گمرک با مشخصات زیر ارتباط برقرار نمایید:
نشانی: خیابان شهید بهشتی - روبروی خیابان پاکستان - ساختمان مرکزی گمرک ایران - طبقه ششم
تلفن : 88501439
به دلیل اینکه اطلاعات رسمی از تولیدکنندگان و میزان تولید کالاها به طور رسمی منتشر نمی شود، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و همچنین اطلاع از مجوزها و ممنوعیت صادرات این محصول می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و آقای علیرضایی، کارشناس دفتر پتروشیمی وزارت صمت به شماره 81774091 تماس حاصل فرمایید.
 
 

سلام وقت بخیر ما تولید کننده هستیم و در زمینه تولید ماسک سه لایه جراحی کار میکنیم . سوال اینکه آیا مانعی برای صادر کردن ماسک تولید داخل به کشورهای دیگر وجود دارد ( تمام مواد اولیه کاربردی تولید داخل ایران می‌باشد ) ؟ و اینکه مجوزهای لازم جهت صدور این کالا چیست ؟
پاسخ:
با سلام؛ بر اساس بررسی‏ مقدماتی، کالای ذکر شده مشمول کد تعرفه 63079010 ( ماسک مخصوص جراحان) می ‏شود. طی مذاکرات صورت گرفته با اداره صادرات سازمان غذا و دارو، صادرات کالای مزبور از کلیه مبادی خروجی مجاز کشور، انجام می‏ پذیرد. در خصوص قسمت دوم سوال، صادرات ماسک مستلزم کسب مجوز از سازمان غذا و دارو از جمله پروانه ساخت و پروانه صادرات است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می ‏توانید با اداره صادرات سازمان غذا و دارو، به شماره تماس: 63420 و همچنین انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندان‏پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی به شماره تماس: 88051397-021 ارتباط برقرار نمایید. ضمنا بر اساس آمار گمرک، 1.4 تن از کد تعرفه 63079010 به ارزش 7.5 هزار دلار از ایران صادر شده که عمدتا به مقصد عراق بوده است.

 
 

سلام و احترام ؛ لطفا لیست تعدادی از تجار خارجی که تمایل به خرید سیلیس از ایران دارند را بفرمایید که بتوانیم با آنها تماس بگیریم جهت صادرات
پاسخ:
با سلام؛ سوال شما دارای ابهام است. اگر منظور شما از سیلیس، خاک سیلیسی باشد، مشمول کد تعرفه 25120000 (خاک سیلیسی سنگواره (کیزلگور، تریپولیت و غیره)، خاک های سیلیسی با وزن مخصوص ظاهری کمتر از یک) می شود. از ابتدای سال 1401 تا دی ماه همین سال، حدود 30.5 هزارتن از آن به ارزش 2.2 میلیون دلار صادر شده است. عمده مقاصد صادراتی خاک سیلیسی کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان هستند که مجموعا 97 درصد از ارزش صادرات این محصول را به خود اختصاص داده اند.
برای یافتن شریک تجاری می توانید از شبکه تجاری کومپاس به آدرس https://ir.kompass.com/ استفاده کنید و یا از خدمات شرکت های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت که فهرست آنها در آدرس https://tccim.ir/?addr=wdgi21 به تفکیک زمینه فعالیت و کشورهای هدف صادراتی موجود است، بهره برداری نمایید. همچنین، به منظور شناسایی شرکای بالقوه تجاری خود می توانید از دایرکتوری اعضای اتاق های بازرگانی کشورهای هدف که اغلب بر حسب نوع فعالیت طبقه بندی نیز شده اند، استفاده کنید. برای اعتبارسنجی شرکای تجاری بالقوه خود نیز می توانید از خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران، استفاده کنید. توضیحات تکمیلی در این خصوص در آدرس https://egfi.ir/page-newmain/fa/0/form/pId123 ارائه شده است.
ضمناً، برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای هدف که اطلاعات آنها در آدرس https://tccim.ir/?addr=y2tw20 موجود است ارتباط برقرار نمایید. همچنین می توانید با اتاق های مشترک بازرگانی ایران با کشور مقصد نیز تماس حاصل فرمایید.
 
 

سلام خداقوت اطلاعاتی درخصوص کد کالا، نرخ تعرفه، میزان واردات ماهی و میگو کشور آلمان یا اتریش و همچنین قیمتی که میتوانیم به این کشورها صادر کنیم، دارید؟ با تشکر از زحمات حضرتعالی
پاسخ:
با سلام؛ سوال شما به صورت کلی بیان شده است. انواع ماهی زیر مجموعه کدهای تعرفه چهار رقمی 0301 تا 0305 طبقه بندی می شوند و انواع میگو نیز زیر مجموعه کد 0306 (قشرداران، حتی پوست کنده، زنده، تازه، سرد، منجمد، خشک شده، نمک زده یا در آب نمک؛ قشرداران حتی پوست کنده دودی شده، پخته شده قبل یا در خلال فرآیند دودی شدن؛ قشرداران، با پوست، پخته شده به صورت بخارپز و یا آبپز، حتی سرد شده، منجمد، خشک، نمک سود شده یا در آب) قرار می گیرند. در ابتدا لازم است با مراجعه به آخرین کتاب مقررات صادرات و واردات به آدرس hscodeing.ir کد تعرفه محصولات مورد نظر خود را مشخص نمایید تا اطلاعات دقیق در اختیارتان قرار بگیرد. پس از مشخص شدن کد تعرفه، از آنجایی که گمرک آمارهای سالیانه و ماهیانه صادرات و واردات کلیه کالاها را به تفکیک کدهای تعرفه هشت رقمی منتشر می کند، برای دسترسی به آنها می توانید به بخش آمار سایت گمرک به آدرس https://tccim.ir/?addr=rgi058 مراجعه فرمایید. با این وجود، مطابق آمارهای منتشر شده مرکز بین‌المللی تجارت، در سال 2021 کشورهای آلمان و اتریش به ترتیب حدود 3.5 میلیارد دلار و 317 میلیون دلار از کدهای تعرفه 4 رقمی 0301 تا 0305 را وارد کرده اند. برای دسترسی به جزئیات واردات این کشورها در کدهای تعرفه مذکور، می توانید به آدرس trademap.org مراجعه نمایید. شایان ذکر است از ابتدای سال 1401 تا دی ماه همین سال، هیچگونه صادراتی از مبدا ایران به کشورهای آلمان و اتریش در کدهای تعرفه مربوط به انواع ماهی صورت نگرفته است.

برای دسترسی به تعرفه های ورودی کشورهای مورد نظر خود می توانید به سایت https://www.macmap.org/ مراجعه نموده و پس از انتخاب کشورهای مبدا و مقصد و کد تعرفه 6 رقمی، به تعرفه ورودی آن کشور در کالای مد نظر خود دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال طبق آمارهای منتشر شده مرکز بین‌المللی تجارت در سال 2022، تعرفه ورودی برای کدهای 4 رقمی 0301 تا 0305 از 0 درصد تا 23 درصد، متناسب با نوع کالای مورد نظر متغیراست. البته پیشنهاد می شود نرخ حقوق ورودی استخراج شده از این منبع را با کتاب مقررات صادرات و واردات کشور مقصد انطباق دهید.

ضمناً، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 ، اتاق های مشترک بازرگانی ایران با کشور مقصد و یا اتحادیه تولید و تجارت آبزیان با شماره 22067160-021 تماس حاصل فرمایید.  
 

با سلام و عرض ادب برای ارسال قانونی دارو به عراق، چه مجوزاتی از سمت گمرک عراق و گمرک ایران مورد نیاز است؟ و سوال بعد: برای اینکه کارهای ترخیص کالایم را خودم انجام بدهم چه اطلاعاتی باید به دست بیاورم؟ یعنی این اطلاعات را چگونه و از کجا جمع‌آوری کنم؟ متشکرم
پاسخ:
با سلام؛ در خصوص قسمت اول سوال خود، صادرات دارو از هر نوعی مستلزم کسب مجوز از سازمان غذا و دارو کشور است که برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با اداره کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو که اطلاعات تماس آن در آدرس https://tccim.ir/?addr=aiob17 موجود است، تماس حاصل فرمایید. شایان ذکر است که صادرات دارو تنها در حالتی مجاز است که کالاها، تولید داخل کشور باشند و اقدام به صادرات داروهای تولیدی خارج از کشور در صورتی که تسویه ارزی صورت گرفته باشد امکان پذیر است. در خصوص اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به واردات دارو در کشور عراق می توانید با رایزن بازرگانی ایران مستقر در عراق (آقای عبدالامیر ربیهاوی) به شماره 009647700055151 و یا اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق به شماره 88381329 تماس حاصل فرمایید.

به طور کلی داروها در فصل 30 کتاب مقررات صادرات و واردات طبقه بندی می شوند که از ابتدای سال 1401 تا 10 دی همین سال، حدود 269 تن از انواع داروها به ارزش 5.1 میلیون دلار به کشور عراق صادر شده که «رادیو دارو» با کد تعرفه 30049011 با سهم حدود 37 درصدی، عمده قلم صادراتی ایران به کشور عراق طی بازه مورد بررسی بوده است.

اطلاعات مربوط به ترخیص کالا به طور کامل در کتاب قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن موجود است؛ با این حال برای ترخیص کالا با فرض اینکه کالا تحویل گمرک شده باشد، در ابتدا لازم است کارت بازرگانی داشته باشید. پس از آن می بایست برای ثبت مشخصات خود به گمرکات اجرایی استان خود مراجعه نموده و پس از ثبت اطلاعات و دریافت کد EPL اقدام به پر کردن فرم اظهارنامه نمایید. این فرم شامل 54 قسمت بوده که کلیه قسمت های آن ملزم به پر شدن است. در حال حاضر پر کردن فرم اظهار نامه به صورت اینترنتی و در سامانه امور گمرکی کشور امکان پذیر است. از آنجایی که محاسبه ارزش کالای وارد شده دشوار است، پیشنهاد می شود برای ترخیص کالای خود از نمایندگان مشخصی که از گمرک کارت کارگزاری گمرکی دریافت کرده اند استفاده نمایید، زیرا این افراد دوره های مربوط به ترخیص کالا را در گمرک گذرانده اند. برای انجام این کار هم تنها لازم است در یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور به شخص مورد نظر وکالت دهید.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام