مشاوره قوانین کار

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 148 عددسلام لطفاً اسم چند شرکت در حوزه سلامت که تایید بشه عنوان بفرمایید
پاسخ:
سلام ، پیرو مذاکره تلفنی به منظور کسب اصلاعات بیشتربا شماره 88714472 با کارشناس مرتبط تماس بگیرید  
 

باسلام شرکتی تازه تاسیس و هدف تولیدی هستیم در شهرک صنعتی جهت استخدام کارمند و کارگر خط تولید میخوام بدونم که از کجا کمک بگیریم چون اطلاعی از قانون کار و مالیات بر حقوق اینها نداریم اگر موسسه ای یا انجمنی می شناسید لطفا معرفی کنید ممنون
پاسخ:
باسلام ، با عنایت به مذاکره تلفنی جهت مشاوره حضوری به معاونت کسب وکار واقع درتهران، خیابان مطهری ، بین قائم مقام وشیرازی پلاک 275 مراجعه نمائید  
 

با سلام آیا برای اینجانب که بازنشسته می باشم و به عنوان مشاور در شرکتی کار می کنم و دارای فرزند یکی زیر 18 سال و دیگری دانشجو می باشم حق اولاد تعلق می گیرد ؟
پاسخ:
باسلام ،حق اولاد بیمه شده در صورت داشتن سابقه 720 روز حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی تا 18 سالگی فرزندان پرداخت می شود و چنانچه فرزند یا فرزندان اعم از ذکور و اناث قبل از رسیدن به سن 18 سالگی ازدواج نمایند این امر قانوناً مانع تادیه حق اولاد به بیمه شده تا 18 سالگی آنان خواهد بود و در صورت ادامه تحصیل بعد از سن 18 سالگی ، این پرداخت ها تا پایان تحصیل استمرار خواهد داشت و نیز در صورت احراز اشتغال به تحصیل و فاقد شغل بودن فرزند بیمه شده در دوران تحصیل ، علیرغم وقفه در تحصیل پرداخت کمک عائله مندی تا پایان تحصیل فرزند به بیمه شده بلامانع خواهد بود.
درخصوص بازنشستگان ، چنانچه فرد شمول بازنشستگی تامین اجتماعی بوده باسد اشتغال مجدد دائم وی ممنوعیت را درپی خواهد داشت ، دررابطه با صندوق های دیگر داشتن سابقه 720 روز حق بیمه ملاک میباشد، بنابراین پرداخت عائله مندی برای بازنشستگان موجبی نخواهد داشت.  
 

با سلام و احترام ... بنده در حوزه شرکت پخش محصولات غذایی مشغول به کار می باشم و از طریق سردخانه پخش انجام میشه ، آیا استخدام کارشناس بهداشت HSE برای من اجباری می باشد ؟ تاکنون اخطاری هم از اداره بهداشت دریافت نکردم
پاسخ:
باسلام ، درخصوص کارگاههای بالای 25 نفرکارگر داشتن کارشناس بهداشت اجباری است ،اما ، در کارگاههای زیر 25 نفر کارگرباتشخیص کارشناس بهداشت وبازرس کارامکان پذیر میباشد.  
 

باسلام، آیا مدیرعامل شرکت مشمول قانون مشاغل سخت وزیان آور میباشد.؟
پاسخ:
باسلام ، مدیرعامل شمولیت قانون کار را نداشته واز قانون مشاغل سخت وزیان آور نمی تواند استفاده نماید . ضمنا" اگر مدیر عامل همزمان به کار دیگری مشغول باشد این موضوع قابل بررسی میباشد.  
 

در رابطه با تغییرات آئین نامه مشاغل سخت وزیان آور مصوبه جدیدی وجود دارد؟
پاسخ:
باسلام ، پیشنهادات تغییرات درآئین نامه مشاغل سخت وزیان اور باهمکاری دستگاههای اجرایی از طریق شورای گفتگو اتاق ایران برای هیات دولت ارسال گردیده ودرحال پیگیری است .  
 

آیا پیشنهاداتی درخصوص حوزه کار دربرنامه هفتم وجود دارد؟
پاسخ:
باسلام، درخصوص پیشنهادات موارد مربوط برنامه هفتم درحوزه کار ، دوموضوع تغییرات در قانونکار ومشاغل سخت وزیان آور قابل ارائه میباشد  
 

سلام ، آیا حقوق ومزایای کارگر که دارای طرح طبقه بندی مشاغل میباشد می توان گروه راهرچند سال ارتقاء داد؟
پاسخ:
باسلام ، درخصوص ارتقای گروه به موجب آئین نامه ، با پیشنهاد مدیریت وتائید کمیته طرح طبقه بندی مشاغل امکان پذیر میباشد.  
 

سلام ، درخصوص کسورات مالیات از مزایای رفاهی آیا مقرراتی وجود دارد؟
پاسخ:
سلام ، مساله‌ی حق بیمه و جدال بر سر ماخذ کسر مالیاتی آن، موضوعی است که پنجم دی ماه معاونت حقوقی ریاست جمهوری به نفع کارگران رای داده و کل مزایای انگیزشی و رفاهی را از محدوده‌ی محاسبه‌ی مالیات خارج کرده است؛ این نامه که متعاقب چندین نشست پرچالش به نفع کارگران صادر شده، همه‌ی مزایای مزدی کارگران را از مالیات معاف دانسته است.

این نامه که پنجم دیماه برای رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، ارسال شده، به «رفع ابهام از مصادیق مزایای رفاهی و انگیزشی مشمولین قانون کار» اختصاص دارد؛ در واقع بعد از صدور دادنامه‌ توسط دیوان عدالت در فروردین ماه سال جاری که تمام مزایای رفاهی و انگیزشی کارگران را از مالیات معاف دانسته، جلسات بسیار برگزار شده تا از مصادیق مزایای رفاهی و انگیزشی رفع ابهام شود و حالا با ابلاغ نامه‌ی شماره ۱۱۹۹۲۶ معاونت حقوقی رئیس جمهور، تمام مزایای مندرج در تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار بدون توجه به سقف معافیت مالیاتی، از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.
تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار، کمک هزینه مسکن، خواربار و کمک عایله مندی، پاداش افزایش تولید و سود سالانه را جزو مزایای رفاهی و انگیزشی کارگران مشمول قانون کار دانسته است  
 

سلام وقت شما بخیر بنده حدود 5 سال در یک شرکت بازرگانی کار کردم و قرارداد کاری زمانبدی متفاوتی داشت به این صورت که بعضی مواقع 1 ماهه یا 3 ماهه و برخی هم 6 ماه بود و التبه از اسفند 96 تا آذر 1401 که مشغول بودم هیچ گپی هم نداشتیم(چه کاری چه قراردادی) سنوات هر سال هم در پایان همون سال پرداخت شد و به این صورت نبود که در پایان قرارداد سنوات بدهند(ممکن بود در یک سال 3 قرارداد امضا کرده باشیم ولی سنوات به شکل سالانه محاسبه و در پایان سال پرداخت گردید) میخاستم بدونم الان برای تسویه ، مابه تفاوت سنوات سالهای قبل با امسال باید پرداخت کنند و یا الزام نداره؟؟به عبارتی ایا سنوات های پرداختی در پایان سال قطعی بوده یا علی الحساب؟؟؟(شرکت زیر نظر قانون کار و بیمه تامین اجتماعی بوده)
پاسخ:
باسلام ، درصورتیکه در پایان قرارداد موقت سنوات خدمت دریافت وتسویه صورت گرفته باشد تسویه حساب مذکور قطعی است ، اخرین رای دیوان عدالت اداری موضوع علی الحساب شدن سنوات را در قراردادهای موقت منتفی دانسته مگر اینکه به عنوان مثال : کارگری قرارداد پنج ساله داشته باشد چنانچه پایان هرسال سنوات پرداخت گردد این پرداختی علی الحساب محسوب میگردد.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام