مشاوره امور بانکی

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 703 عددبا سلام و احترام؛ برای خرید ارز جهت واردات (خرید ارز از صرافی)، آیا نیاز به مسدود کردن پول در حساب بانکی هم هست؟ چقدر طول میکشه تا تخصیص ارز برای خرید از صرافی تایید بشه؟ و اینکه در صورت خرید از صرافی آیا مانند خرید ارز نیمایی یا ارز حاصل از صادرات باید کلی فرم و مدارک تحویل بانک بدیم؟ با تشکر
پاسخ:
{آقای ملک لو}
سلام. پاسخ بصورت تلفنی تقدیم گردید.  
 

آیا اتاق برای تسویه بدهی ارزی شرکتهای که تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی گرفته اند وبه دلیل افزایش 10 برابری نرخ ارز که هرروز هم افزایش می یابد و قادر به باز پرداخت آن نیستند پیگیری انجام داده است
پاسخ:
{پاسخ آقای دکتر ملک لو}
سلام. موضوع از طریق ستاد تسهیل در حال پیگیری است ولی تاکنون نتیجه کلی گرفته نشده. شایسته است خودتان از طریق ستاد تسهیل پیگیری کنید. بدیهی است نماینده اتاق در ستاد تسهیل در جلسه بررسی نقش حمایتی خود را انجام میدهد  
 

باسلام ماشرکتی تازه تاسیس هستیم که میخواهیم کامیون کشنده وارد کنیم وازطرفی شرکتی در ترکیه داریم که خدمات تاسیسات نفتی انجام میدهد آیا میتوانیم منشا ارز ثبت سفارش برای کشنده را از محل خدمات انتخاب کنیم گرچه ما برای خدماتی که در ترکیه انجام میدم فقط قرارداد داریم وکوتاژی وجود ندارن. ممنون از راهنمایی شما
پاسخ:
با سلام و احترام. با توجه به اینکه کوتازی وجود ندارد متاسفانه امکانپذیر نمیباشد. صرفا از محل صادرات خود یا غیر و با وجود کوتاژ امکانپذیر می باشد.  
 

سلام من بتازگی کارت بازرگانی گرفتم و میخوام درخواست تخصیص ارز بدم سوال اینجاست که چه نوع حساب ارزی باز کنم و برای تخصیص ارز چه مبلغی رو بانک بلوکه میکنه و ایا بازرسان اون بانک برای تخصیص ارز از دفترمون بازدید هم میکنه؟
پاسخ:
با سلام و احترام. برای تخصیص ارز داشتن حساب ارزی ضرورت ندارد. از طریق بانک عامل که فعالیت های ریالی دارید به واحد ارزی آن بانک مرتبط می شوید و عملیات انتقال ارز بصورت حواله از طریق صرافی انجام می گیرد. اگر بصورت حواله ارزی باشد 35 درصد مبلغ ارز بعنوان وثیقه اخذ می شود ( ممکن است پول یا سایر وثایق باشد). نیاز به بازدید برای تخصیص ارزی نیست . اگر پرونده اعتباری داشته باشید ممکن است کارشناسی از طریق بانک عامل برای بازدید مراجعه کند.  
 

سلام ارادت ببخشید برای صادرات به کشورهایی مثل پاکستان وهند چه روشی برای دریافت پول از مشتری وجود داره ... آیا دراین کشورها بانک ایرانی هست؟
پاسخ:
با سلام و احترام. درحال حاضر تنها راه برای دریافت پول از طریق سیستم صرافی و حواله می باشد.  
 

با سلام و احترام بنده قصد ارایه محصولات خودم در سایت های b2b و b2c را دارم.با توجه به اینکه ایجاد پروفایل و اکانت فروش در سایهای فوق مستلزم داشتن یک حساب بین المللی است جنابعالی برای ایجاد این قبیل حساب ها چه پیشنهادهایی ارائه میکنید؟
پاسخ:
با سلام و احترام. باتوجه به تحریم های بانکی در حال حاضر این اقدام از طریق بانک های ایرانی امکانپذیر نیست ( هرچند افتتاح حساب ارزی داخلی در بانک ها انجام می شود). بنابر این برای نوع فعالیت شما لازم است در سایر کشورها اقدام به افتتاح حساب فرمایید. شرط لازم برای افتتاح حساب در هر کشوری انجام احراز هویت است. یعنی با همراه داشتن پاسپورت و تاییدیه اقامت که نشاندهنده محل اقامت شما در آن کشور می باشد می توانید افتتاح حساب نمایید. البته در ایران برخی شرکت ها با تبلیغات ادعا می کنند که می توانند بصورت وکالتی حساب مستر کارت یا ویزا کارت یا مشابه آن افتتاح کنند که این روش هم غیر قانونی بوده و مخاطرات خود را دارد. بنابر این اگر امکانات اقامتی دارید ( حتی موقت ) می توانید در کشورهای همسایه برای افتتاح حساب اقدام نمایید  
 

با سلام و وقت بخیر با توجه به اطلاعیه اخیر در مورد فروش توافقی ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی آیا برای رفع تعهد حتما باید ارز را به داخل کشور آورده و در گمرک اظهار کنیم یا به صرافی های مجاز ایرانی و نماینده آنها در خارج از کشور هم میشود تحویل داد؟
پاسخ:
با سلام و احترام. در حال حاضر برای رفع تعهد صرفا باید ارز به داخل کشور آورده و در گمرک اظهارشود. متاسفانه فعلا واگذاری از طریق صرافی ها متوقف شده است.  
 

سلام، اگر بانک پاسارگاد به عنوان بانک عامل بدون انجام اعتبار سنجی به بهانه ماده 141 عملیات مربوط به تخصیص ارز را انجام ندهد و حاضر به بررسی مدارک اعتبار سنجی هم نباشد، چه باید کرد؟ از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم
پاسخ:
با سلام و احترام. انجام هرگونه خدمات اعتباری ریالی یا ارزی به اشخاص حقیقی یا حقوقی مشمول ماده ۱۴۱ ممنوع میباشد. بررسی صورت های مالی و تشخیص شمول ماده فوق بخشی از فرایند اعتبار سنجی است. لذا باید ابتدا با کاهش سرمایه و سپس مجددا با افزایش سرمایه از ماده 141 خارج گردید تا پرونده اعتباری قابل پیگیری باشد. همچنین بمنظور پیگیری بابت کارشکنی شعبه ؛ می توانید ابتدا به اداره کل بازرسی بانک عامل مراجعه کنید. اگر نتیجه نگرفتید نهایتا به اداره نظارت بر بانک های بانک مرکزی مراجعه فرمایید.  
 

با سلام . ما یک شرکت تولیدی هستیم که ماهیانه 300 هزار دلار صادرات داریم . در حال حاضر برای رفع تعهد از وادرات و فروش در سامانه ثنا استفاده میکنیم . با توجه به حجم کم واردات در برابر صادرات انجام شده رفع تعهد ما با تاخیر انجام میشود و مجبور هستیم در سامانه ثنا با اختلاف دلار 5 هزار تومانی با بازار آزاد به فروش برسانیم . در صورتی که با نرخ ارز ثنا قیمت محصول خود را به مشتریان اعلام کنیم بازار را از دست خواهیم داد و در صورتی که بخواهیم در ثنا رفع تعهد کنیم با ضرر زیادی خواهد بود . لطفا راهنمایی بفرمایید شرکت های تولیدی چه راهی پیش رو خواهد داشت ؟؟؟؟
پاسخ:
با سلام و احترام. رفع تعهد ارز حاصل از صادرات صرفا با نرخ های اعلامی در سامانه سنا امکان پذیر بوده و تفاوتی در تولیدی یا بازرگانی بودن شرکت ندارد.به میزان واردات انجام شده در برابر صادرات از تعهد صادراتی کسر و الباقی میبایست به نرخ اعلامی بانک مرکزی در سامانه سنا بازخرید شود.
 
 

با سلام در مورد فعالیت بازرگانی به شکل واسطه فروش محصولات شرکت های خارجی ،با توجه به عدم ارتباط بانکی چطور میتوان درآمد مربوطه را به داخل منتقل و به ریال تبدیل کرد ؟ و نیز آیا در اینصورت بایستی این گونه درآمد به سازمان امور مالیاتی اعلام گردد؟ ( قرارداد نمایندگی رسمی وجود ندارد.)
پاسخ:
با سلام و احترام.در آمد حاصل از فروش کالا به خارج از کشور که بصورت صادرات انجام می پذیرد لازمست معادل مبلغ اظهارنامه صادراتی به کشور برگشت شود. با توجه به تحریم بانک ها ؛ این عمل صرفا از طریق صرافی های مجاز قابل است و معادل ریالی وجه بر اساس نرخ سنا به حسابتان در بانک واریز می گردد. ثبت عملیات در دفاتر مالی شرکت الزامیست بنابر این از نظر مالیاتی قابل رسیدگی است. لیکن در صورت رفع تعهد ارزی ممکن است از معافیت مالیاتی بهره مند گردید. برای اطلاع بیشتر از موضوع مالیاتی می توانید با مشاور مالیاتی اتاق مشورت کنید.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام