مشاوره آمار، اطلاعات اقتصادی و تجاری

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1207 عددسلام.لطفا آمار شرکتهای وارد کننده شکر برزیل رو میخواستم
پاسخ:
باسلام؛ برای یافتن شریک تجاری می توانید از شبکه تجاری کومپاس به آدرس https://ir.kompass.com/ استفاده کنید و یا از خدمات شرکت های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت که فهرست آن ها در آدرس https://tccim.ir/?addr=dvqe33 به تفکیک زمینه فعالیت و کشورهای هدف صادراتی موجود است، بهره برداری نمایید. همچنین، به منظور شناسایی شرکای بالقوه تجاری خود می توانید از دایرکتوری اعضای اتاق های بازرگانی کشورهای هدف که اغلب بر حسب نوع فعالیت طبقه بندی نیز شده اند، استفاده کنید به عنوان نمونه در دایرکتوری تجاری اتاق بازرگانی ابوظبی امارات به آدرس: https://tccim.ir/?addr=70dh39 می توانید فهرستی از اعضای این اتاق را بر حسب زمینه فعالیت مشاهده نمایید. همچنین شما می توانید از طریق سایت مرکز تجارت بین المللی به فهرست واردکنندگان کالاهای دسترسی داشته باشید. برای این منظور شما می توانید به سایت مرکز تجارت بین المللی به آدرسhttps://www.trademap.org/Index.aspx مراجعه نمایید. در این سایت، با انتخاب گزینه واردات و درج کد تعرفه محصول و انتخاب نام کشور واردکننده، سری زمانی واردات محصول مورد نظر در کشور مشخص شده نمایش داده می شود. در صفحه جدید، با انتخاب گزینه Companies ، اطلاعات شرکت های واردکننده نمایش داده می شود. شایان ذکر است که تایید اعتبار این شرکت مستلزم بررسی های بیشتر است. به منظور اعتبارسنجی شرکای تجاری بالقوه خود می توانید از خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران، استفاده کنید.
متناسب با نوع کالای مورد نظر خود می توانید از خدمات مربوط به انجمن یا اتحادیه مربوطه استفاده نمایید. به طور مثال، برای دریافت اطلاعات درخصوص شکر می توانید با انجمن صنفی تولیدکنندگان قند و شکر ایران به آدرس : http://www.isfs.ir/ ارتباط برقرار نمایید.
ضمناً، برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 ارتباط برقرار نمایید.  
 

با عرض سلام و احترام . ببخشيد مزاحم ميشم ، مي خواستم بدونم توي استان گيلان و به طورخاص غرب استان گيلان شهر فومن چه پتانسيل هاي اقتصادي و كسب وكاري(اعم از توليدي و صادراتي و ...) وجود داره كه هم مورد نياز استان و كشور باشه و هم بشه توش كار كرد و كسب درآمد كرد ؟ آيا محصول صادراتي هم وجود داره ؟
پاسخ:
باسلام؛ سوال شما به صورت کلی مطرح شده است. با این حال ابتدا می بایست محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید. طبیعتاً انتخاب محصول صادراتی به زمینه فعالیت شما و پتانسیل های صادراتی کشور وابسته خواهد بود. برای بررسی پتانسیل صادرات، می توانید سوابق صادراتی ایران در یک مصول را بر اساس آمارهای گمرک به آدرس https://tccim.ir/?addr=b3r438 بررسی نمایید. برای بررسی سابقه کالاهایی که طی سال های گذشته از استان گیلان به سایر کشورها صادر شده، می توانید در فایل اکسل آمارهای گمرک، در قسمت نام گمرک با انتخاب گمرکات استان گیلان، به فهرستی از کالاهای صادرشده از این گمرک به تفکیک کشورهای هدف دسترسی پیدا کنید شایان ذکر است، کالاهایی که از گمرک گیلان صادر می‏شود لزوما تولیدی استان گیلان نیستند. چنانچه محصول خاصی از تولیدات استان گیلان را نیز مدنظر دارید، می توانید ضمن مشورت با کارشناسان مرتبط در سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس https://tpo.ir/ و شماره تماس 21918-021، با مراجعه به سایت مرکز تجارت بین المللی به آدرس https://www.trademap.org/Index.aspx و انتخاب نام محصول و یا کد تعرفه شش رقمی مربوط به آن، به فهرستی از کشورهای واردکننده آن در جهان دسترسی پیدا کنید.  
 

با سلام بهترین محصول پتروشیمی و بهترین کشور برای صادرات ؟
پاسخ:
با سلام؛ سوال شما به صورت کلی مطرح شده است. محصولات پتروشیمی طیف وسیعی از کالاها را در فصول مختلف کتاب مقررات و صادرات و واردات در بر می گیرد. در ابتدا لازم است محصول مورد نظر خود را مشخص نمایید. با این وجود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می شود با سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 و یا با دفتر گروه پتروشیمی و پلیمری وزارت صمت به شماره 02181774100 تماس حاصل فرمایید.

همچنین با توجه به تنوع و تعدد فراورده های نفتی و پتروشیمی و تخصصی بودن موضوع، پیشنهاد می شود از خدمات اتحادیه صادرکنندگان نفت و فراورده های پتروشیمی استفاده فرمایید:
http://www.opex.ir/  
 

سلام در آمار واردات کالای 84212120 برای سال 1401 بین آمار دریافتی از سایت شما و آمار دریافتی از سایت گمرک اختلاف فاحش وجود دارد علت چیست و کدامیک قابل اتکاست؟ برای سایر کالاهای وارداتی هم همینطوره؟؟؟
پاسخ:
با سلام؛ آمار واردات و صادرات مندرج در سابت اتاق بازرگانی تهران برگرفته از آمار منتشر شده توسط گمرک ج.ا.ا ایران است و تفاوتی بین مجموع واردات کد تعرفه 84212120 در سال 1401 هم در سایت گمرک و هم در سایت اتاق بازرگانی تهران وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که مجموع ذکر شده در پایین هر صفحه برای آمار کدهای تعرفه در سایت اتاق مربوط به همان صفحه بوده و برای دسترسی به آمار کل باید امار هر صفحه با یکدیگر جمع شود.
شایان ذکر است، در سال 1401 حدود 282 تن از کد تعرفه 84212120 به ارزش 4.8 میلیون دلار وارد شده است.  
 

سلام آمار واردات کالای 84212120 در سال 1402 را میخواستم که متاسفانه در سایت موجود نیست. 1- چطور میتونم آمار سال 1402 را به تفکیک ماه دریافت کنم؟ 2- دوره زمانی بروز رسانی آمار سایت را بفرمایید؟
پاسخ:
با سلام؛ طی 4 ماهه نخست 1402 واردات کد 84212120 حدود 238 تن و به ارزش 5.8 میلیون دلار بوده است. واردات کد تعرفه مذکور به صورت ماهانه به ترتیب به شرح زیر است:
- فروردین 1402: 30.4 تن به ارزش 712 هزار دلار
- اردیبهشت 1402: 45.5 تن به ارزش 155 هزار دلار
- خرداد 1402: 123 تن به ارزش 303 هزار دلار
- تیر 1402: 39.3 تن به ارزش 844 هزار دلار

به طور کلی برای اطلاع از میزان صادرات و واردات می بایست کد تعرفه کالاهای مدنظر خود را مشخص و پس از آن به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید.  
 

سلام وقت بخیر آماری در مورد میزان صادرات کروسین زعفران ایران به تفکیک کشورهای مقصد وجود داره؟
پاسخ:
باسلام؛ به نظر می رسد کروسین زعفران تحت کد تعرفه 32030000 (مواد رنگ کننده با منشا نباتی یا حیوانی) در کتاب مقررات صادرات و وادرات طبقه بندی می شود. در 4 ماهه نخست سال 1402 حدود 225 کیلوگرم از کد تعرفه مزبور به ارزش 139 دلار تنها به افغانستان و ازبکستان صادر شده است. همچنین در سال 1401 نیز حدود 2.2 تن به از کد تعرفه کد تعرفه 32030000 به ارزش 6 هزار دلار به مقاصد افغانستان، ترکیه و عراق صادر شده است. شایان ذکر است برای دریافت آمار صادرات و واردات سایر سال ها به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید.  
 

با سلام در صورت امکان اطلاعاتی در حوزه تعداد COI صادر شده را طی سالهای 1400 تا 1402 به صورت جداگانه اعلام بفرمایید . با تشکر
پاسخ:
با سلام؛ برای کسب اطلاع در این زمینه پیشنهاد می شود با سازمان ملی استاندارد ایران که اطلاعات تماس آن در آدرس https://tccim.ir/?addr=xkz551 موجود است تماس حاصل فرمایید.  
 

با سلام میخواستم بدونم مقدار مصرف گرانول کلرید کلسیم در کشورمان چقدر است اگه ممکنه امار مصرف چند سال را بدهید. با تشکر
پاسخ:
با سلام؛ با توجه به اینکه به صورت رسمی آماری در خصوص میزان مصرف کالاها منتشر نمی‏ شود، در این خصوص تنها می توان به واردات این کالا اشاره کرد. با توجه به بررسی های مقدماتی، کلرور کلسیم تحت کد تعرفه 28272000 طبقه بندی می شود که طی 4 ماهه نخست 1402، تنها حدود 48.4 تن از این کالا به ارزش 106.9 هزار دلار از مبدا امارات متحده عربی وارد کشور شده است. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاع در این زمینه با سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 و آدرس اینترنتی https://tpo.ir/ و یا دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری وزارت صمت به شماره 02181774058 تماس حاصل فرمایید.  
 

باسلام، آمار 5 سال اخیر صادرات و واردات انواع شمش آلومینیم سری 6000 را در صورت امکان برام اعلام بکنید.
پاسخ:
با سلام؛ شمش آلومینیوم تحت کد تعرفه 76011000 طبقه بندی می شود. طی 4 ماهه نخست 1402، حدود 32.8 هزارتن به ارزش 33 میلیون تومان وارد و حدود 103 هزارتن به ارزش 233 میلیون دلار صادر شده است. در سال 1401 نیز صادرات این کد تعرفه حدود 366 هزارتن به ارزش 892 میلیون دلار و واردات آن نیز 53 هزارتن به ارزش 58 میلیون دلار بوده است. برای کسب اطلاع در خصوص میزان صادرات و واردات این کد تعرفه در سایر سال ها می توانید به سایت گمرک ج.ا.ا به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه، وارد قسمت آمار شده و پس از آن با انتخاب آمار سالیانه به اطلاعات صادرات و واردات کالای مد نظر خود دسترسی داشته باشید.  
 

سلام وققتون بخیر می‌خواستم بدونم آماری برای حجم تولید شده میوه های خشک شده در ایران و مقدار صادراتی این قلم موجود هست یا خیر؟ واینکه اگه آماری هست بیشترین صادرات به کدام کشور ها صورت گرفته شده؟
پاسخ:
برای دسترسی به پاسخ مشاوره خود می توانید به پاسخ مشاوره 48981 مراجعه فرمایید.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام