مشاوره آمار، اطلاعات اقتصادی و تجاری

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1119 عددسلام وقت بخیر بنده چگونه میتوانم لیست واردکنندگان ذغال قلیان را در ترکیه و عراق داشته باشم؟
پاسخ:
با سلام؛ بر اساس کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1399، زغال چوب تحت کد تعرفه چهار رقمی 4402 طبقه بندی می ­شود. این کد تعرفه دو گروه زغال چوب از بامبو (کد تعرفه 44021000) و سایر انواع زغال چوب (کد تعرفه 44029000) را در برمی گیرد که به نظر می رسد سوال شما مربوط به گروه دوم است. در سال 1400 حدود 3.7 هزارتن از این کالا به ارزش 2.2 میلیون دلار صادر شده که سهم عراق و ترکیه از ارزش صادرات آن به ترتیب حدود 45 درصد و 35 درصد بوده است. در خصوص لیست واردکنندگان این محصول در کشورهای ترکیه و عراق می توانید در وبسایت مرکز تجارت بین المللی به آدرس https://www.trademap.org/، با درج کد تعرفه محصول مورد نظر خود، فهرست کشورهای واردکننده در جهان را به تفکیک میزان واردات مشاهده نمایید. برای برخی کدهای تعرفه فهرستی از شرکت های واردکننده نیز در این وبسایت درج شده که تایید اعتبار آنها مستلزم بررسی های بیشتر است. همچنین می توانید از شبکه های تجاری مانند https://ir.kompass.com/ استفاده کنید و یا اطلاعات بیشتر دراین خصوص را از دبیران میزهای عراق و ترکیه در سازمان توسعه تجارت ایران که مشخصات تماس آنها در آدرس های زیر قابل دسترسی است، کسب نمایید:
https://tpo.ir/countries/%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82
https://tpo.ir/countries/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87  
 

با سلام و عرض خسته نباشید کد محصول تولیدی hs61082100 برای بازاریابی صادرات نیاز به آمار کمپانی های صادرکننده و کشورهای مقصد این محصول را دارم.با ذکر این مطلب که از سایت trade map به علت کمبود اطلاعات به نتیجه نرسیدم. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:
با سلام؛ در رابطه با شرکت های صادرکننده، گمرک به عنوان مرجع رسمی انتشار آمارهای تجاری، آمار صادرات را به تفکیک شرکت های صادرکننده به طور رسمی منتشر نمی کند. در این رابطه، پیشنهاد می شود اطلاعات لازم را از اتحادیه ها یا انجمن های مرتبط مانند انجمن صنایع نساجی ایران به آدرس http://aiti.org.ir/ دریافت کنید. همچنین، در بخش راهنمای تجاری وبسایت اتاق تهران به آدرس https://dir.tccim.ir/ می توانید با انتخاب نوع محصول مورد نظر خود، شرکت های عضو اتاق تهران که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، مشاهده نمایید.
در رابطه با کشورهای واردکننده این محصول، می توانید با مراجعه به آمارهای گمرک به آدرس https://tccim.ir/?addr=n03j10، مقاصد صادراتی محصول مورد نظر خود را طی سال های گذشته مشاهده نمایید. آمارهای گمرک نشان می دهد کد تعرفه 61082100 (لباس و متفرعات لباس زنانه و دخترانه، کشباف یا قلابباف از پنبه) در سال 1400، صادراتی نداشته است. بر اساس آمارهای مرکز تجارت بین المللی، در سال 2020، ایالت متحده امریکا، آلمان، ژاپن، فرانسه و انگلستان به ترتیب با واردات 525 میلیون دلار، 243 میلیون دلار، 163 میلیون دلار، 139 میلیون دلار و 130 میلیون دلار به ترتیب بزرگترین واردکنندگان این محصول در جهان بوده اند. چنانچه منظور شما شرکت های واردکننده این محصول هستند، می توانید از منابع زیر برای شناسایی شرکای تجاری بالقوه خود بهره برداری کنید:
- بهره برداری از خدمات شرکت های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت ایران که فهرست آنها به تفکیک زمینه فعالیت در آدرس https://tccim.ir/?addr=qfl224 قابل دسترسی است.
- استفاده از شبکه های تجاری مانند https://ir.kompass.com/
- بهره برداری از منابع اطلاعاتی معتبر آن کشورها از جمله وب سایت اتاق های بازرگانی و منابع ملی آنها، به عنوان مثال وزارت اقتصاد روسیه، دایرکتوری برای شرکت های روسی دارد که برخی از آنها را رایگان در اختیار شرکت های خارجی قرار می دهد. در آدرس زیر می توانید منابع مختلف برای مشاهده این شرکت ها را مشاهده نمایید:
http://www.ved.gov.ru/eng/companies/business/  
 

با سلام میخواستم ببینم میزان صادرات اسید کلریدریک از ایران در سال 1400 به چه کشورهایی بوده و متوسط قیمت صادرات به این کشورها چقدر بوده است؟ همینطور برای صادرات اسید کلریدریک نیاز به اخذ مجوز از کدام ارگانها و سازمانها یا نهاد ها می باشد و یا میشود مستقیم صادر نمود؟ با سپاس
پاسخ:
با سلام، اسید کلریدریک مشمول کد 280610 شده و به دو کد تعرفه 8 رقمی 28061010 ( کلرورهیدروژن (اسیدکلریدریک) با درجه خلوص 33% و کمتر) و 28061090 (کلرورهیدوژن (اسیدکلریدریک) با درجه خلوص بیش از 33%) تقسیم می شود. در سال 1400 حدود 32 هزارتن اسید کلریدریک به ارزش حدود 291 هرار دلار صادر شده که 85 درصد از ارزش صادرات آنرا کلرورهیدروژن (اسیدکلریدریک) با درجه خلوص 33% و کمتر تشکیل می دهد. در سال 1400، صادرات کالای ذکر شده تنها به 6 کشور عراق، ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و افغانستان صورت گرفته که عراق با سهم 89 درصد بیشترین میزان صادرات این کالا را به خود اختصاص داده است. میانگین قیمت صادرات این محصول نیز به طور کلی حدود 8.8 دلار به ازای هر تن بوده است. از آنجایی که ارزش صادرات این محصول اندک بوده ممنوعیت و یا عدم ممنوعیت صادرات آن باید مورد بررسی قرار بگیرد که در این خصوص می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 تماس حاصل فرمایید و یا به سایت مرکز تجارت مواد آلی، معدنی و اسیدهای شیمیایی به آدرس http://iran-asid.ir/ مراجعه نمایید.  
 

با عرض سلام و احترام پرسش بنده در خصوص آمار صادرات پروفیل آلومینیومی طی سال های گذشته و همچنین ظرفیت تولید داخلی برای این محصول می باشد. لطفاً راهنمایی بفرمایید چگونه می توانیم به چنین اطلاعاتی دسترسی پیدا کنم؟
پاسخ:
با سلام، کالای مورد نظر مشمول کد تعرفه 76041000 (میله، پروفیل از آلومینیوم غیرممزوج) می شود که در سال 1400 حدود 469 تن از آن به ارزش 1.3 میلیون دلار صادر شده که عمده صادرات آن از لحاظ ارزشی با سهم 78 درصد به کشور عراق بوده است.محصول مورد نظر در سال مذکور علاوه بر عراق به کشورهای ترکیه، ارمنستان، کویت و ازبکستان نیز صادر شده است. برای دسترسی به آمار صادرات این محصول می توانید به سایت گمرک قسمت آمارهای سالیانه به نشانی https://tccim.ir/?addr=vdem50 مراجعه کنید و با وارد کردن کد تعرفه مورد نظر به اطلاعات صادرات این محصول در سایر سال ها نیز دسترسی داشته باشید. در زمینه ظرفیت تولید آمار رسمی منتشر نمی شود، اما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در این زمینه با بخش فلزی و آلومینیومی وزارت صمت به شماره 02181762261 ارتباط برقرار نمایید.  
 

سلام ، چگونه میتوانم لیست کاملی از شرکتهای گالوانیزه کار داشته باشم؟
پاسخ:
با سلام، برای کسب اطلاعات در این زمینه پیشنهاد می شود با انجمن صنایع گالوانیزه ایران به آدرس https://irgia.ir/ ارتباط برقرار نمایید. در آدرس https://tccim.ir/?addr=qh7616، شرکت های عضو این انجمن درج شده است.  
 

سلام میخاستم بپرسم از سال ۱۴۰۰ تا به حال چه مقدار قارچ خشک به کشور آفریقای جنوبی صادر شده است و با چه قیمتی؟؟؟ممنون
پاسخ:
با سلام؛ قارچ های خشک، متناسب با انواع آن تحت کد تعرفه 0712 طبقه بندی می شوند. مطابق بخشنامه ابلاغی وزارت صمت به گمرک ج.ا.ا در تاریخ 1400/04/09، صادرات قارچ ترافل سیاه با کد تعرفه 07123910 ممنوع بوده و صادرات قارچ های ترافل سفید، قهوه ای و قرمز با کد تعرفه 07123920 به شرح تعرفه سایر قارچ های ترافل(دنبلان) به صورت مجاز مشروط به تایید سیستمی وزارت جهاد کشاورزی در سامانه الکترونیکی گمرک (EPL) مجاز است. آمارهای گمرک نیز نشان می دهد در سال 1400 تنها حدود 9 تن از کد تعرفه 07123990 (سایر قارچ های دنبلان خشک شده،حتی بریده شده به قطعات یا قاچ شده یا خردشده یا کوبیده یا ساییده شده) به ارزش حدود 14 هزار دلار صادر شده است. صادرات کد تعرفه مذکور نیز تنها به 5 کشور ایتالیا، تایوان، هلند، فرانسه و کانادا صورت گرفته است.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره 02122664072 و دبیر محترم گروه میوه و تره بار سازمان توسعه تجارت به شماره 02122662533 تماس حاصل فرمایید.  
 

سلام وقت بخیر. اچ اس کد سنگ نمک (انواع خوراکی و صنعتی) 250100 رو پیدا کردم.. از کجا میتونم آمار دقیق صادرات این محصول در سال گذشته رو دربیاروم؟ چه مبلغی؟ به چه کشورهایی؟ چه زمانی؟
پاسخ:
با سلام، آمارهای تجاری به طور رسمی در سایت گمرک به آدرس https://tccim.ir/?addr=rajb42، منتشر می شود. در سال 1400، حدود 303 هزار تن از کد تعرفه 250100 (نمک) به ارزش حدود 7 میلیون دلار صادر شده است. جزئیات آمار صادرات این محصول جهت بهره برداری در فایل پیوست ارائه شده است.

با احترام.خواستار امار بروز صادرات سالامبور به ایتالیا هستم و شماره تعرفه و درصد های حقوق و عوارض صادراتی گمرک ایران.تشکر
پاسخ:
با سلام، برای دریافت اطلاعات دقیق صادرات و واردات، باید کد تعرفه محصول مورد نظر خود را مشخص نمایید. بر اساس بررسی مقدماتی به نظر می رسد سالامبور تحت کد تعرفه 4102 طبقه بندی می شود؛ البته پوست خام حیوانات از نوع گوسفند یا بره نیز تحت این کد تعرفه طبقه بندی می شوند. بر اساس آمار گمرک، در سال 1400، حدود 19 هزار تن از این محصول به ارزش تقریبی 18 میلیون دلار صادر شده است. از این میزان، تقریباً 3 هزار تن به ارزش 3 میلیون دلار به ایتالیا صادر شده است که صرفاً شامل کد تعرفه هشت رقمی 41022100 (پوست خام حیوانات ا ز جنس گوسفند و بره، بدون پشم، پیکله شده، دباغی نشده) می شود.برای اطلاع از آخرین تحولات مربوط به عوارض صادراتی سالامبور پیشنهاد می شود با اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبورو چرم ایران به آدرس http://iplea.ir/fa-ir/ ارتباط برقرار نمایید.

 
 

سلام وقت بخیر. آمار واردات و صادرات گیاه دارویی بومادران رو میخواستم یا به صورت عددی یا به صورت نمودار یا جدول باشد. من دانشجوی رشته گیاهان دارویی هستم و در این مورد باید تحقیقاتی انجام بدم.
پاسخ:
با سلام، گیاهانی که برای مصارف عطرسازی، داروسازی و غیره به کار می روند، تحت کد تعرفه 1211 طبقه بندی می شوند. در زیرمجموعه این گروه محصولی، تعرفه جداگانه ای برای گیاه بومادران درنظرگرفته نشده و به نظر می رسد تحت کد تعرفه 12119090 (سایر نباتات، اجزای نباتات، دانه و میوه، از انواعی که بیشتر در عطرسازی، داروسازی، برای مصرف حشره کشی، انگل کشی یا همانند به کار می رود؛ تازه ، سرد کرده، منجمد یا خشک کرده، حتی بریده شده، خرد شده یا پودر شده) طبقه بندی شود که طیف گسترده ای از این نوع محصولات را در برمی گیرد. بنابراین، بر اساس آمارهای گمرک که به تفکیک کدهای تعرفه هشت رقمی منتشر می شود، نمی توان آمار دقیق صادرات و واردات این محصول را استخراج کرد، اما پیشنهاد می شود چنین اطلاعاتی را از انجمن های مرتبط با گیاهان دارویی از جمله سایت انجمن علمی گیاهان دارویی ایران به نشانی https://www.imps.ir/ و یا اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی به آدرس http://www.uiem.org/، کسب نمایید. همچنین می توانید در این زمینه از خدمات میز گل و گیاه دارویی،خوراکی،زینتی و صنعتی سازمان توسعه تجارت به شماره 02122662589 نیز بهره برداری کنید.

 
 

با سلام ما یک شرکت صادراتی هستیم چطور میتونیم لیست واردکنندگان خارجی کالاهای معدنی رو پیدا کنیم؟ و همین طور شرکت های خارجی که از ایران واردات انجام میدهند.
پاسخ:
با سلام؛ با توجه به اینکه کالاهای معدنی طیف وسیعی از کالاها را در بر می گیرد، در ابتدا باید کد تعرفه محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و پس از آن برای کسب اطلاعات در خصوص کشورهای واردکننده می توانید ازمنابع زیر استفاده کنید:
- در وبسایت مرکز تجارت بین المللی به آدرس https://www.trademap.org/، با درج کد تعرفه محصول مورد نظر خود، می توانید فهرست کشورهای واردکننده در جهان را به تفکیک میزان واردات مشاهده نمایید. برای برخی کدهای تعرفه فهرستی از شرکت های واردکننده نیز در این وبسایت درج شده که تایید اعتبار آنها مستلزم بررسی های بیشتر است.
- خدمات شرکت های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت ایران که فهرست آنها به همراه مشخصات تماس درآدرس زیر موجود است:
https://tccim.ir/?addr=jpl359
- استفاده از شبکه های تجاری مانند https://ir.kompass.com/
- بهره برداری از منابع اطلاعاتی معتبر آن کشورها از جمله وب سایت اتاق های بازرگانی و منابع ملی آنها، به عنوان مثال وزارت اقتصاد روسیه، دایرکتوری برای شرکت های روسی دارد که برخی از آنها را رایگان در اختیار شرکت های خارجی قرار می دهد. در آدرس زیر می توانید منابع مختلف برای مشاهده این شرکت ها را مشاهده نمایید:
http://www.ved.gov.ru/eng/companies/business/
- بهره برداری از خدمات انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران به آدرس http://www.irempa.ir/fa/news.php  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام