معاون فنی و امور گمرک ایران خبر داد

رسوب ۷ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات

تاريخ 1400/04/22 ساعت 11:53

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرک ایران می گوید، برای اولین بار 1/4 میلیون تن کالا روی کشتی به مدت یک ماه معطل مانده و هنوز  تعیین تکلیف نشده است.

 معاون فنی و امور گمرک ایران گفت: بررسی گمرکات، بنادر و ورودی کشتی ها نشان می دهد که بیش از ۷ میلیون تن کالا از ۶ قلم کالای اساسی که ارز ترجیحی از دولت دریافت می‌کنند، دپو شده است.

مهرداد جمال ارونقی در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری درباره انباشت نهاده‌ها در گمرکات کشور توضیح داد: ترخیص کالا‌های اساسی نیازمند مجوز‌های قانونی است که حتما باید توسط گمرک اخذ شود. بیشتر این‌ محموله ها نیازمند مجوز وزارت جهاد کشاورزی در زمینه سلامت کالا است که البته این مجوز‌ها در حداقل زمان ممکن صادر شده و به گمرک ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: مجوز دیگری هم تحت عنوان مجوز عرضه کالا در بازارگاه وجود دارد که تاخیر در صدور آن ، موجب تاخیر در ترخیص کالا می شود. به طوری که حداقل زمانی که مجوز بازارگاه به گمرک ارائه می‌شود 45 روز است  و در این مدت زمان، گمرک نمی‌تواند کالا را ترخیص کند که این رویه باید اصلاح شود. البته این 45 روز حداقل زمان است و بعد از اظهار حداقل 45 روز زمان می‌برد که مجوز بازارگاه به صورت کاغذی به ما ارائه شود.

 ارونقی گفت: وزارت جهاد کشاورزی با نامه‌ای اعتراض آمیز عنوان کرده است که گمرک حق ندارد بدون مجوز بازارگاه نسبت به ترخیص کالا اقدام کند و اگر یک کیلوگرم کالا را بدون مجوز فیزیکی بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی ترخیص  شود باید پاسخگو باشیم.

او با بیان اینکه« برای اولین بار یک و چهار دهم میلیون تن کالا روی کشتی به مدت یک ماه معطل مانده است»ادامه داد: شورای عالی امنیت ملی در سال گذشته اعلام کرده بود فقط 16 شرکت می توانند به صورت اعتباری کالا وارد کنند و به همین جهت به  افرادی که کالای خودشان را وارد کرده بودند اعتباری ارائه نمی‌شد. یعنی کالاها در گمرکات و بنادر ماندند و صاحبان کالا به‌رغم اینکه اسناد مالکیت داشتند کالای خود را نمی‌توانستند خارج کنند.

وی افزود: ما این مشکل را مطرح کردیم و نهایتاً اعلام شد تمامی شرکت ها می توانند اگر کالای خودشان را در این شرایط به بنادر و گمرکات کشور رساندند حتماً از شیوه اعتباری استفاده کنند ولی هیچکس اقدام و عمل نکرد.

معاون فنی و امور گمرک ایران گفت: فقط 1/8 میلیارد یورو کالا در بندر امام خمینی (ره) است که باید تعیین تکلیف شود و هیچ کدام از اینها تخصیص نشده اند و تأمین نگرفتند و همه کالاها دپو شده است.

ارونقی گفت: در حال حاضر در بنادر شمالی نیز  بیش از 110 هزار تن کالا، بیش از 8 ماه است که دپو شده و نمی توانیم تشخیص دهیم که این کالا فاسد شده یا نشده است . حتی کالاهایی وجود دارد که 16 ماه است در بنادر شمالی دپو شده است.

وی افزود: در بنادر جنوب کشور نیز، کالاها در شرایطی در محوطه های روباز نگهداری می شوند که دمای هوا 50 درجه است.

 همچنین مدیر کل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی نیز که در این برنامه تلویزیونی حضور یافته بود، اعلام کرد که حدود چهار میلیون تن نهاده در بنادر وجود دارد که بیشتر آن در بندر امام خمینی (ره) است.  حسن عباسی معروفان افزود: در حال حاضر حدود چهار میلیون تن و چهار کالای نهاده ای در 12 گمرک وجود دارد که بیشتر آن هم ذرت است.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر