گزارش مقدماتی مرکز آمار از تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی

افزایش 84 درصدی تورم کالاهای صادراتی در سال 1399

تاريخ 1400/04/09 ساعت 13:56

 بر اساس گزارش مرکز آمار، «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد » کمترین تورم سالانه و گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و ...»  بیشترین نرخ تورم سالانه را در میان کالاهای صادراتی کشور تجربه کرده اند.

مرکز آمار در تازه ترین گزارش خود به تغییرات شاخص قیمت كالاهاي صادراتي در سال 1399 پرداخته  و از افزایش  84.7 درصدی تورم در این بخش نسبت به سال 1398 خبر داده است.

 در این گزارش آمده است که تغییرات شاخص قیمت كالاهاي صادراتي مبتنی بر داده های ریالی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل، ١٧٢,٢ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٨٧.٥ درصد) حدود ٨٤.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

قيمت كالاهاي صادراتي يكي از مهم‌ترين عوامل تأثیرگذار بر ميزان مبادلات خارجي كشورها و نيز يكي از عوامل تعيين كننده رابطه مبادله است و تغييرات آن‌ها از اهميت بالايي برخوردار است و می تواند رقابت پذیری کالاهای صادراتی ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

مرکز آمار در این گزارش به این نکته اشاره کرده است که در طرح شاخص قيمت كالاهاي صادراتي از كليه كدهاي تعرفه صادراتي كشور سال ١٣٩٥ (سال پایه) استفاده شده و نتايج حاصل از اين طرح براي ٢٠ گروه‌ اصلي طبقه‌بندي HS و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر شده است. در این گزارش همچنین آمده است که براي محاسبه شاخص سال ١٣٩٩ از داده­ هاي مقدماتي گمرك جمهوري اسلامي بهره برداری صورت گرفته است و پس از استخراج و ارائه‌ی داده­ هاي قطعی سال ١٣٩٩ توسط گمرك جمهوري اسلامي ایران، شاخص صادرات نيز از سوي مركز آمار بازنگري شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به اين دوره مجدداً به صورت قطعي منتشر خواهد شد.

در این گزارش آمده است که تغییرات شاخص قیمت كالاهاي صادراتي مبتنی بر داده‌های ریالی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل،  ١٧٢,٢ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٨٧.٥ درصد) حدود ٨٤.٧ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت كالاهاي صادراتي مبتنی بر داده‌ های دلاری نیز در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل،  ٢.٨ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٦.٤- درصد) حدود ٩.٢ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه‌ های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و ....»  معادل٦١,٠ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و ...»  معادل ٦١٩.٤ درصد است.

 

 

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر