چین هدف رشد تولید ناخالص داخلی سال 2021 را 6 درصد تعیین کرد

برنامه چین برای رشد بیشتر اقتصاد چیست؟

تاريخ 1399/12/16 ساعت 08:00

تنش‌هایی که در چند سال گذشته بین چین و ایالات‌متحده افزایش‌یافته، از تجارت به حوزه‌هایی مانند فناوری و جنجال درباره منشأ کووید 19 منتقل‌شده است.

نخست‌وزیر چین، لی ککیانگ، روز جمعه در نشست سالانه پارلمان چین، مهم‌ترین رویداد سیاسی این کشور در سال جاری، اعلام کرد که چین هدف رشد سال 2021 را بیش از 6 درصد تعیین کرده است. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی درباره این نشست و پیش‌بینی رشد اقتصادی چین منتشر کرد.

طبق این گزارش، چنین رشدی به‌احتمال کم تحقق پیدا خواهد کرد. چین سال گذشته رشد 2.3 درصدی در تولید ناخالص داخلی را ثبت کرد و تنها اقتصاد بزرگی بود که در میان پاندمی ویروس کرونا با رشد همراه شد. اما ارقام رسمی اقتصادی این کشور اغلب از جهت صحت‌وسقمشان موردتردید هستند.

لی در گزارش کار دولت که در مراسم افتتاحیه کنگره ملی خلق ارائه شد، هدف رشد اقتصادی را مطرح کرد. این نشست بخشی از گردهمایی سالانه پارلمان است که اولویت‌های ملی اقتصادی و سیاسی را برای سال 2021 تعیین می‌کند.

نخست‌وزیر چین به‌طورکلی دیدی مثبت به بهبود اقتصاد چین از بیماری کرونا داشت، اما موانع دیگر مانند هزینه‌های مصرف‌کننده، شرایط سخت برای مشاغل کوچک و فشار فزاینده برای حفظ اشتغال پایدار را هم مطرح کرد.

لی گفت: برای سال 2021، چین درصدد است تا نرخ بیکاری را به حدود 5.5 درصد برساند و بیش از 11 میلیون شغل جدید شهری ایجاد کند، تعدادی به‌اندازه سال 2019 و بیشتر از سال 2020. به گفته لی، چین همچنین افزایش حدود 3 درصدی در شاخص قیمت مصرف‌کننده و تورم را در نظر دارد.

 

*روابط ایالات‌متحده و چین

لی درباره تجارت بین‌المللی گفت که این کشور رشد روابط تجاری مشترک چین و ایالات‌متحده را براساس برابری و احترام متقابل ارتقا می‌بخشد.

او توضیح بیشتری نداد اما گفت چین برای تسریع مذاکرات تجارت آزاد با ژاپن و کره جنوبی تلاش خواهد کرد.

تنش‌هایی که در چند سال گذشته بین چین و ایالات‌متحده افزایش‌یافته، از تجارت به حوزه‌هایی مانند فناوری و جنجال درباره منشأ کووید 19 منتقل‌شده است.

براساس صحبت‌های لی، هیچ برنامه‌ای برای انتظار اوراق قرضه جدید برای مقابله با اثرات همه‌گیری وجود ندارد. نسبت کسری بودجه به تولید ناخالص داخلی در حدود 3.2 درصد است که کمتر از هدف سال گذشته و رقم 3.6 درصد بوده است.

نخست‌وزیر چین گفت این کشور آموزش و آمادگی نظامی را تقویت می‌کند و فناوری مربوط به دفاع را بهبود می‌بخشد. وزارت دارایی چین هم اعلام کرد که هزینه دفاع ملی 6.8 درصد افزایش می‌یابد و به نزدیک 1.36 تریلیون یوان (210.1 میلیارد دلار) می‌رسد. این میزان کمی بیشتر از افزایش 6.6 درصدی سال گذشته است.

 

*تایوان و هنگ‌کنگ

لی گفت که این کشور قاطعانه از هرگونه فعالیت تجزیه‌طلبانه که به دنبال استقلال تایوان است جلوگیری می‌کند و درعین‌حال به اتحاد صلح‌آمیز در منطقه متعهد است. او همچنین گفت: دولت مرکزی سیستم‌ها و سازوکارهای مربوطه را در مناطق نیمه خودمختار هنگ‌کنگ و ماکائو را بهبود خواهد بخشید.

یکی از موضوعات اصلی کنگره، تغییر سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ بوده است. در چند هفته گذشته مقامات عالی‌رتبه به‌طور علنی در مورد تغییر سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ صحبت‌هایی مطرح کرده‌اند. به این صورت که تنها طرفداران دولت مرکزی بتوانند بر این منطقه نیمه خودمختار نظارت کنند.

این گردهمایی امسال اهمیت خاصی دارد، چراکه هم‌زمان با ارائه چهاردهمین برنامه توسعه پنج‌ساله این کشور و همچنین صدمین سالگرد حزب کمونیست حاکم است.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر