مهم‌ترین رویدادهای سال ۲۰۲۰ چه بودند؟

سال سرنوشت‌ساز

تاريخ 1399/12/04 ساعت 10:43

سال ۲۰۲۰ یکی از آن سال‌هایی بود که کمتر کسی میل دارد دوباره بازگردد. شیوع همه‌گیریِ کرونا در سال ۲۰۲۰ باعث شد خیلی‌ها از آن به عنوان یک سال بد یاد کنند. اما اتفاقات بسیاری در این سال رخ داد که هر کدام از آن‌ها به نوعی جای تامل دارد.

ترجمه: نسیم بنایی، آینده نگر/ اکونومیست

جهان در سال ۲۰۲۰، روزهای پرفراز و نشیبی را تجربه کرد. کشورهای مختلف، با مسائل گوناگونی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. شاید یکی از ناامیدکننده‌ترین اتفاقات در سال ۲۰۲۰، وقوع جنگ داخلی در اتیوپی باشد. ابی احمد، نخست‌وزیر و کسی که برنده جایزه صلح نوبل شده بود، حمله‌ای نظامی را ترتیب داد و به این ترتیب جرقه‌ای دوباره برای جنگ جدایی‌طلبان زد.

ارتش چین و هند هم در مرزها با یکدیگر درگیر شدند و به این ترتیب نخستین رویاروییِ مرگ‌بار میان دو قدرت بزرگ در یک دهه گذشته رقم خورد. اما این فقط هند و چین نبودند که نشانه‌هایی از جنگ میان یکدیگر را به نمایش گذاشتند. ارمنستان و آذربایجان هم از گذشته دعوایی داشتند و دوباره در سال ۲۰۲۰ نزاع‌شان تازه شد. البته اکنون با یکدیگر صلح کرده‌اند اما این صلح کاملا ناپایدار است.

در ژاپن، آبه شینزو، بعد از سال‌ها خدمت‌رسانی به عنوان نخست‌وزیر این کشور، بالاخره از سمت خود کناره‌گیری کرد. دلیل او برای این اقدام، بیماری بود. اکنون سوگا یوشیهیده به جای او به عنوان نخست‌وزیر فعالیت می‌کند. یوشیهیده کاملا مصمم است تا المپیک توکیو را در جولای ۲۰۲۱ برگزار کند.

چین قوانینی را علیه هنگ‌کنگ اعمال کرد تا جلوی آشوب‌های ضد دولتی را بگیرد. این قانون دقیقا پیش از بیست‌وسومین سالگرد اعطای این شهر از حکمرانیِ بریتانیایی به چین بود. انتخابات هم به همین دلیل در هنگ‌کنگ متوقف شد. اما آشوب هنوز ادامه دارد و این اقدامات موفق نشد آشوب را متوقف کند.

یکی از مهم‌ترین رویدادها در سال ۲۰۲۰، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوریِ آمریکا بود. نامزدهای دموکرات یکی‌یکی از میدان خارج می‌شدند و برخی از آن‌ها کاملا غافلگیرکننده بود. در نهایت جو بایدن در سه‌شنبه بزرگ نشان داد که پیروزِ این نبرد است. او مقابل دونالد ترامپ ایستاد. البته ترامپ پیش از او باید با یک استیضاح هم دست‌وپنجه نرم می‌کرد. به هر حال ترامپ توانست از مهلکه استیضاح بگریزد. اما بازی را به بایدن باخت و اکنون باید در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱، کاخ سفید را ترک کند تا بایدن به جای او بر صندلی ریاست‌جمهوریِ‌ آمریکا تکیه بزند.

سال سیاهان

مرگ جورج فلوید، سیاه‏پوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس به دست پلیس سفیدپوست آمریکایی باعث شد آمریکا دچار آشوب شود. به دنبال این آشوب‌ها، جنبشی در جهان به راه افتاد که به آن جنبش «جان سیاهان مهم است» می‌گویند. با این جنبش، تندیس‌ها و مجسمه‌های افرادی که متهم به نژادپرستی بودند، در کشورها و شهرهای مختلف جهان به پایین کشیده شد. کل تابستان در آمریکا با اعتراضات گسترده مردم سپری شد.

بریتانیا بالاخره تصمیم خود را قطعی کرد: برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا). البته بریتانیایی‌ها به صورت جدی به دنبال توافق با اتحادیه اروپا بر سر مسائل تجاری هستند. در ونزوئلا، ارتش حسابی درگیر بود. عده‌ای می‌خواستند نیکولاس مادورو را پایین بکشند. آمریکا تلاش می‌کند رئیس‌جمهوری دست‌نشانده خود را به ونزوئلا تحمیل کند. اما موفق نشده‌است.

در روسیه، مهم‌ترین رهبر مخالفان دولت مسموم شد. الکسی ناوالنی تحت درمان قرار گرفت و اکنون بهبود پیدا کرده‌است. بلاروس در سال ۲۰۲۰ وارد بحران جدی شد. در بولیوی هم کسی که در حقیقت چپ است اما به عنوان تکنوکرات شناخته شده‌است، به عنوان رئیس‌جمهوری فعالیت می‌کند و دوباره رای آورده‌است.

ایران با ترور سردار سلیمانی و همچنین ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراین مواجه شد. بیروت با یک انفجار گسترده که ۲۰۰ کشته بر جای گذاشت، به ویرانه‌ای بزرگ تبدیل شد و اکنون دوباره باید از نو خود را بسازد. در این انفجار، ۶ هزار و ۵۰۰ نفر هم مجروح شدند. انفجاری که در بیروت رخ داد، حتی در قبرس هم شنیده شد. اما مهم‌ترین تاثیر این انفجار بر کلِ سیاستِ لبنان بود که منجر به استعفای دولت هم شد.

کارگردانی از کره جنوبی در سال ۲۰۲۰ موفق شد بابت فیلم خود با عنوان «انگل» چهار جایزه اسکار دریافت کند و این نخستین بار بود که یک فیلم خارجی برنده بیشترین جوایز اسکار می‌شد. آفریقا بالاخره از فلج اطفال رهایی پیدا کرد و اکنون این بیماری فقط در افغانستان و پاکستان وجود دارد. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما واکسن آن موجود است و می‌توان با واکسن جلوی بروز آن را گرفت.

این‌ها تنها بخشی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که در سال ۲۰۲۰، کشورهای جهان را با خود درگیر کرد. اکنون سال ۲۰۲۱ از راه رسیده‌است و به زودی رویدادهای جدیدی برای هریک از کشورهای جهان به ثبت می‌رسد. البته مروری بر رویدادهای ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که این سال، سالی پر از رویدادهای بزرگ و بین‌المللی و در نتیجه سالی سرنوشت‌ساز و اثرگذار در تاریخ انسانی بود.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر