گشایش اقتصادی رئیس جمهور چیست؟

فروش نفت به مردم

تاريخ 1399/05/20 ساعت 11:28

به اعتقاد کارشناسان دولت و شخص رئیس جمهور امیدوار است با اجرای این طرح بتواند علاوه بر اینکه بخش مهمی از کسری بودجه خود را جبران کند؛ ارزهای سرگردان بازار را هم جمع آوری کند.

درحالی اعلام شده امروز حسن روحانی رئیس جمهوری خبر مهم اقتصادی را اعلام می کند که گمانه زنی ها چند روزی است در این باره شروع شده و مهم ترین گزینه طرح شده؛ فروش نفت به مردم از طریق فروش اوراق مشارکت نفتی است. چهارشنبه و پنج ‌شنبه هفته گذشته، رئیس جمهور و رئیس مجلس از گشایش اقتصادی‌ خبر دادند؛ اتفاقی که طبق اعلام صورت گرفته قرار است تحولی مهم در حوزه بودجه ایجاد و بخشی از کسری بودجه را جبران کند.

در روزهای گذشته گمانه‌ بسیاری در خصوص این گشایش اقتصادی مطرح شده و بیشترین نگاه ها به سمت فروش نفت به مردم از طریق اوراق مشارکت نفتی است طرحی که البته پیش از این هم مطرح شده بود و حتی در سال ۹۱ هم که ایران تحت فشار سنگین تحریم ها قرار داشت، قرار بود اجرایی شود ولی در نهایت عملیاتی نشد. در آن زمان قرار بود اوراق سلف نفتی با سود حداقل ۸۰ درصدی در قرارداد ریالی و سود حداقل ۳۰ درصدی در قرارداد دلاری منتشر شود و سررسید آن سال ۹۴ باشد.

به اعتقاد کارشناسان دولت و شخص رئیس جمهور امیدوار است با اجرای این طرح بتواند علاوه بر اینکه بخش مهمی از کسری بودجه خود را جبران کند؛ ارزهای سرگردان بازار را هم جمع آوری کند. روز گذشته روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت که به احتمال زیاد دولت به فکر عرضه 50 هزار میلیارد تومانی اوراق فروش نفت است که در صورت تحقق بخشی از کسری بودجه ۱۳۴ هزار میلیارد تومانی دولت جبران خواهد شد. همچنین این گزارش خبر از پیش فروش 220 میلیون بشکه نفت (میانگین 600 هزار بشکه در روز) را می دهد. در بودجه سال جاری دولت پیش بینی کرده بود که روزانه یک میلیون بشکه نفت بفروشد ولی به دلیل تحریم های سنگین عملا این پیش بینی تحقق پیدا نکرده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه روز جمعه گفت تاکنون تنها ۶ درصد از درآمدهای نفتی محقق شده و این نشان می دهد دولت در تامین بودجه مورد نیاز خود به خصوص در روزهای کرونا با چالش های جدی رو به رو شده است.

اما در این بین سوال اصلی که وجود دارد این است که آیا مردم از اوراق مشارکت نفتی استقبال می کنند؟ به تازگی ویدئویی از حسین مرعشی در فضای مجازی انتشار یافته که نشان می دهد او در جلسه‌ای با رئیس جمهور پیشنهاد می‌دهد دولت نفت را با سررسید سه ساله به مردم بفروشد و در مقابل آن سکه و ارز خارجی (دلار یا یورو) دریافت کند. مرعشی این عضو ارشد حزب سازندگی می گوید:« با این کار، بخشی از ارز و سکه موجود در جامعه جمع می‌شود و یک سال دولت می‌توان اقتصاد ایران را اداره کند.»

درمقابل این نگاه خوشبینانه بسیاری از کارشناسان می گویند خرید اوراق مشارکت نفتی برای مردم اصلا جذابیت خاصی ندارد و اگر دولت در این جهت اقدامی انجام دهد آن هم با در نظر گرفتن بازه های زمانی طولانی همچون سه ساله حتما به شکست منجر می شود. سوال اصلی این است که چرا افراد باید سکه و دلار خود را که در طول یک سال چندین برابر شده و در اختیار خودشان است در مقابل خرید اوراق مشارکت نفتی که اصلا سرنوشت آن مشخص نیست و تنها یک برگه کاغذ خواهد بود، به دولت بدهند؟ البته در این بین میزان سود اوراق مشارکت نفتی شاید مهم ترین پاشنه آشیل این طرح باشد؛ اگر عدد سود رقم قابل توجهی باشد شاید برای بخشی از مردم وسوسه برانگیز شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر