در بهار امسال محقق شد

رشد تولید ۶ محصول از ۱۰ محصول منتخب معدنی

تاريخ 1399/05/14 ساعت 11:58

در بهار امسال از بین ۱۰ محصول منتخب معدنی، شش محصول رشد تولید و چهار محصول دیگر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت تولید داشتند.

منبع: ایسنا

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش، طی سه ماهه نخست سال جاری، تولید فولاد خام و محصولات فولادی، کاتد مس، سیمان، شمش آلومینیوم و آلومینا میزان تولیدشان نسبت به سه ماهه ابتدایی سال گذشته رشد کرده و این در حالی است که شیشه‌ جام، ظروف شیشه‌ای، کنسانتره زغال‌سنگ و ظروف چینی، میزان تولیدشان کاهش یافته است.

براین اساس، شمش آلومینیوم در مدت مذکور با رشد ۴۶.۳ درصدی بیشترین درصد رشد را داشته است. در سه ماهه ابتدایی امسال تولید این محصول معدنی ۹۵ هزار تن بوده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۶۵ هزار تن شمش آلومینیوم تولید شده است.

پس از آن سیمان با ۱۰ درصد افزایش تولید نسبت به سه ماهه اول سال گذشته که ۱۴ هزار و ۸۶۸ تن تولید شده بود، در سه ماهه اول امسال میزان تولید خود را به ۱۶ هزار و ۳۵۳ تن رسانده است.

فولاد خام نیز در فصل بهار امسال نزدیک به شش میلیون و ۹۷۰ هزار تن تولید شده است که نسبت به شش میلیون و  ۴۲۶ هزار تن تولید شده در مدت مشابه سال گذشته رشد ۸.۵ درصدی داشته‌ است.

پس از آن آلومینا و کاتد مس نیز به ترتیب ۲.۳ درصد و ۲.۱ درصد در سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد تولید داشته‌اند. در فصل بهار سال ۱۳۹۸ آلومینا ۶۱ هزار و ۴۰۰ تن و کاتد مس ۶۸ هزار و ۲۰۰ تن تولید شده بودند که این ارقام در فصل بهار امسال به ترتیب به ۶۲ هزار و ۸۰۰ تن برای آلومینا و ۶۹ هزار و ۶۰۰ تن برای کاتد مس رسیده است.

براساس این گزارش، کمترین رشد تولید نیز مختص محصولات فولادی است که از پنج میلیون و ۳۸۸ هزار تن تولید شده در سه ماهه ابتدایی سال گذشته به پنج میلیون و ۴۸۵ هزار تن در مدت مشابه امسال رسیده و رشد ۱.۸ درصدی داشته است.

در مقابل ظروف چینی ۳۱ درصد، شیشه جام ۱۷.۱ درصد، ظروف شیشه‌ای ۱۰.۶ درصد و کنسانتره زغال‌سنگ ۴.۴ درصد کاهش تولید را در فصل بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند.

در مدت مذکور سال جاری، ۹ هزار و ۳۰۰ تن ظروف چینی تولید شده است که نسبت به ۱۳ هزار  و ۴۰۰ تن تولید شده در سه ماهه ابتدایی سال گذشته، ۳۱ درصد افت تولید داشته است.  

همچنین شیشه جام نیز در مجموع از ۲۷۱ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده در بهار ۹۸ به ۲۲۵ هزار و ۲۰۰ تن در بهار سال جاری و میزان تولید ظروف شیشه‌ای نیز از ۱۴۲ هزار و ۵۰۰ تن به ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ تن در بهار امسال رسیده‌اند. 

کنسانتره زغال‌سنگ نیز در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۳۴۰ هزار و ۱۰۰ تن تولید شده است که نشان از افت ۴.۴ درصدی این محصول معدنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد؛ چراکه در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ از این محصول ۳۵۵ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر