با افزایش عرضه اوپک، سود کشورهای نفتی خنثی شد

هنوز زمان افزایش عرضه نفت فرانرسیده

تاريخ 1399/05/14 ساعت 11:31

بعد رشد بازار سهام در امریکا و تولید بیشتر این کشور در ماه ژوئیه و همچنین بازگشت کارخانه‌های منطقه یورو به کار، معاملات آتی نفت روز دوشنبه 1.8 درصد افزایش یافت. بااین‌حال، منحنی معاملات آتی در برخی نقاط ضعیف نشان داده می‌شود.

بعد از بزرگ‌ترین رشد قیمت نفتی در دو هفته گذشته، قیمت نفت در معاملات نیویورک کاهش یافت. افزایش عرضه نفت توسط اوپک روی بازار سنگینی کرده است. بلومبرگ گزارشی درباره کاهش قیمت نفت منتشر کرده است.

طبق اطلاعات گردآوری‌شده بلومبرگ، تولید نفت خام اوپک ماه گذشته به رهبری عربستان سعودی و متحدان این گروه افزایش یافت و آن مقدار کاهش تولیدی که توافق شده بود، رفته‌رفته کمتر می‌شود.

بعد رشد بازار سهام در امریکا و تولید بیشتر این کشور در ماه ژوئیه و همچنین بازگشت کارخانه‌های منطقه یورو به کار، معاملات آتی نفت روز دوشنبه 1.8 درصد افزایش یافت. بااین‌حال، منحنی معاملات آتی در برخی نقاط ضعیف نشان داده می‌شود. وضعیت به‌طوری‌ است که نگرانی‌ها در مورد عرضه بیش‌ازحد احساس می‌شود. انتشار وضعیت سه ماه بنچمارک نفت امریکا، وست تگزاس اینترمدیت، چشم‌انداز را تیره‌وتار کرده است.

نفت از اوایل ماه ژوئن در حدود قیمت 40 دلار در هر بشکه قفل‌شده است که آن‌هم به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا و شک و تردیدهای در مورد بهبود مداوم مصرف رخ‌داده است.

اوپک پلاس هم‌زمان با شیوع دوباره کرونا در بخش‌هایی از آسیا، میزان عرضه را افزایش داد. اما در این زمان، فروش بنزین در هند در ماه گذشته به‌شدت کاهش‌یافته است، چراکه چندین ایالات برای جلوگیری از افزایش شیوع بیماری محدودیت‌هایی را در مقیاس کوچک اعمال کرده‌اند.

هووی لی، اقتصاددان Oversea-Chinese Banking می‌گوید: داده‌ها در حال حاضر پیچیده است که به آن عدم قطعیت را هم باید اضافه کرد. اما نوسانات در بازار در حد کم باقی خواهد ماند. من به بهبود گسترده‌ای که رخ‌داده، خوش‌بین نیستم.

قیمت وست تگزاس اینترمدیت ساعت 12 و 15 دقیقه به‌وقت سنگاپور برای تحویل ماه سپتامبر 0.7 در بورس کالای نیویورک به 40.71 دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت برنت برای تسویه اکتبر با کاهش 0.8 درصد به 43.82 دلار در بورس ICE Futures Europe رسید که این کاهش بعد از رشد 1.5 درصدی روز دوشنبه بوده است.

معاملات آتی نفت خام با 0.2 درصد افزایش به قیمت 280.3 یوان در هر بشکه در بورس بین‌المللی انرژی شانگهای رسید.

در حال حاضر اوپک تولید خود را 900 هزار بشکه در روز در ماه گذشته افزایش داد و اگر عربستان، امارات متحده و کویت تولید خود را احیا کنند به 23.43 میلیون بشکه می‌رسد.

از طرفی هم براساس آمار منتشر شده، ذخایر نفت ایالات‌متحده هفته گذشته برای بار دوم با کاهش 3.5 میلیون بشکه‌ای مواجه شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر