بازار سرمایه به کمک دولت آمده است

جبران کسری بودجه با سرمایه‌های تازه بورس

تاريخ 1399/04/14 ساعت 10:45

دراین‌بین و در ماه‌های گذشته کارشناسان اقتصادی بارها نسبت به افزایش نقدینگی و اثرات آن در رشد تورم در کشور هشدار داده‌اند

4.5 میلیون نفر در عرضه اولیه سهام سیتا (سرمایه گذاری سیمان تامین) که روز چهارشنبه در بورس اتفاق افتاد، مشارکت کردند؛ حضوری بی‌سابقه که حتی شاید در سطح بورس های جهان هم رکوردشکنی باشد؛ عددی که به‌نوعی نشان‌دهنده شرایط هیجانی بازار سرمایه است و بیانگر فعالیت میلیون مردم کشور در بازار بورس است.  روح‌الله دهقان مدیرعامل فناوری بورس تهران گفته است:« با توجه به استقبال بیش‌ازاندازه مردم برای خرید سهام عرضه اولیه سیمان تأمین در نماد سیتا۱ تعداد مشتریان عرضه اولیه نسبت به سری قبل ۵۰ درصد افزایش‌یافته است. در عرضه اولیه قبلی ۲.۵ میلیون نفر و در دو عرضه اولیه قبل از آن ۳ میلیون نفر مشارکت کردند و امروز بالغ‌بر ۵۰ درصد رشد در مشتریان خرید سهام عرضه اولیه سیمان تأمین مشاهده‌شده است.»

اما ریشه این حضور گسترده را جدای از اینکه اتفاق مثبتی است یا منفی ( که درنهایت رونق بازار سرمایه البته همیشه مثبت است) باید در رشد عجیب نقدینگی در اقتصاد ایران و شکل‌گیری موج گسترده‌ای از حضور مردم در بازار سرمایه دنبال کرد. موجی که بخشی از آن در روزها و ماه‌های گذشته سر از بازار سرمایه درآورده و شاخص کل بورس را به بیش از یکی میلیون و 600 هزار واحد رسانده است. همچنین بخش دیگری از این موج به بازار طلا، سکه، مسکن و البته ارز برخورد کرده و رشد قیمت‌ها را در این بازارها هم رقم‌زده است.

دراین‌بین و در ماه‌های گذشته کارشناسان اقتصادی بارها نسبت به افزایش نقدینگی و اثرات آن در رشد تورم در کشور هشدار داده‌اند اما به نظر می‌رسد که مردان اقتصادی دولت نه‌تنها از این رشد نگران نیستند بلکه به دنبال استفاده از این فرصت برای جبران کسری بودجه دولت هم هستند. هفته گذشته همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در واکنش به نگرانی‌ها نسبت به افزایش نقدینگی و تورم در کشور در اینستاگرام خود نوشت:« رشد نقدینگی همواره یک پدیدهٔ ساختاری در اقتصاد ایران بوده است. نکته‌ مهم این است که، حجم نقدینگى موجود و حتى، رشد کنونى آن، نمی‌تواند موجب آن تورم بالایی بشود که پیش‌بینی می‌کنند، چراکه، بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تأمین کسری بودجه استفاده خواهد شد. درواقع، فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تأمین مالی کسر بودجه از اوراق، به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود.»

رشد شدید نقدینگی در حالی اتفاق افتاده که تولید ناخالص داخلی در ماه‌های گذشته کاهش‌یافته و این اتفاق منجر خواهد شد؛ قدرت نقدینگی برای خلق تورم بیشتر شود. البته دولت که تحت تأثیر تحریم‌ها و مشکلات کرونا است و درآمدهایش به دلیل کاهش فروش نفت به شدن پایین آمده تصمیم گرفته با هدایت بخشی از نقدینگی به سمت بازار سرمایه هم کسری بودجه‌اش را جبران کند و هم از بارتورم زایی این نقدینگی بکاهد؛ موضوعی که به اعتقاد کارشناسان تنها بروز تورم را برای مدت کوتاهی به تأخیر می‌اندازد و باید منتظر بود تا ناگهان تورم همچون نقدینگی پرواز کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر