صفحه اصلی |   درباره اتاق تهران  | هیئت نمایندگان  | هیئت رئیسه  | تماس با ما  | نقشه سایت
جستجو
 English

 گفتگو های اختصاصی

 

تاريخ: 04/10/1390
 گفت و گو با والتر بلاک در نقد مکتب اقتصاد اتریش و دفاع از آن
گزاره های کینزی و شیکاگویی علمی نیست
 

اگر قرار باشد مشکلات بشر حل شود، تنها راه حل آن اعطای آزادی بیشتر است. این تنها شعار اصلی والتر بلاک اقتصاددان و لیبرترین 71 ساله است. اقتصاددانی در مکتب اتریش که او را شاگرد خلف موری روتبارد می دانند. بزرگان مکتب اتریش در مورد او می گویند اگر روزی موری روتبارد به عنوان «آقای آزادی خواه» شناخته می شد بدون شک این عنوان اکنون در اختیار والتر بلاک است. والتر ادوراد بلاک که فارغ التحصیل دانشگاه کلمبیاست هم اکنون کرسی اقتصاد دانشگاه لویولا در نیوارولئان را در اختیار دارد و جزو اعضای ارشد موسسه میزس است. بلاک علاوه بر کتاب های و مقالات متعدد خود مباحثات گسترده ای نیز در نقد کتاب راه بندگی هایک با میلتون فریدمن داشته است.بلاک تنها راه نجات اقتصاد از بحران کنونی را توجه به دیدگاه های اقتصاد اتریشی می داند.


• تصویرامروزی اقتصاد اتریشی و آن چه در چارچوب اصلی این مکتب می گنجد، تا چه اندازه متفاوت از تصویری است که چند دهه پیش توسط بوهم باورک و فون میزس ارایه شد؟این مکتب تا چه اندازه دست خوش تغییرات وبازنگری های تازه شده است؟

اصلی ترین تغییرات در مکتب اتریش مربوط به آثار موری روتبارد است. آثار عالی و تلاش او علم اقتصاد اتریشی را به قرن بیستم وارد کرد و پیروان اصلی او چون فیلیپ باگوس، بیل بارنت، والتر بلاک، تام دی لورنزو، دیوید گوردو، جف هربنر، هانس هوپ، دیوید هودن، گویدو هالسمن، پیتر کلین، مت ماچاج، بابا مورفی، جو سالرنو، فرانک شوستاک، عیسی هورتا دسوتو، و تام وودز آن را وارد قرن بیست و یکم کردند. یک تغییر مهم دیگر نیز که در 25 سال اخیر در اقتصاد اتریشی حادث شده درک متفاوت از دو موضوع انحصار و ضد تراست است. هم چنین می توان به ورود مبحث اقتصاد رفاه نیز در این تغییرات اشاره داشت.

 

• منتقدان سرسخت مکتب اتریش می گویند با وجود تحولات چشم گیری که دراندیشه اقتصاد اتریشی به وجود آمده، این مکتب هنوز نقشی کوچک و شاید کم‌اهمیت در اقتصاد بازی می‌کند و تنها اقلیتی انگشت‌شمار از اقتصاد‌دانان دانشگاهی، خود را عضوی از این مکتب می‌پندارند. اتریشی ها چنین نقدی را قبول دارند؟درپاسخ به این نقد چه می توان گفت؟


من این انتقاد را قبول ندارم. اقتصاددانان اتریشی در صدر لیست دغدغه های عمومی و وضعیت جوامع قرار دارند. می توانید به کمپین تبلیغاتی «ران پل» نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نگاهی بیندازید. شعار "پایان فدرال رزرو" بدون شک و مطلقا یک سخن اتریشی است. تاکنون هیچ مکتب دیگری در اندیشه اقتصادی این نهاد را به چالش نکشیده است. علاوه بر این بحث استاندارد طلا هم که اکنون به شدت مورد توجه است و در رئوس برنامه ها قرار گرفته یکی از  دغدغه های اصلی مکتب اقتصاد اتریشی است.

 

• "هنوز هیچ کس درک درستی از اقتصاد اتریشی ندارد" . "درک عمومی اندکی در این باره وجود دارد که اقتصاد اتریشی چیست" ."اقتصاد اتریشی جمع نوشته افرادی است که اتریشی اند". این جمله ها نقدهای معروفی است که بر اقتصاد اتریشی نوشته شده است. ازطرف دیگر، نه فقط به این دلیل که تعداد اقتصاددانان معتقد به مکتب اتریش کم است که بیشتر به این دلیل که هنوز هم درک عمومی اندکی به انگاره های فکری این مکتب وجود دارد، آیا می توان گفت: این مکتب از ابتدای تولد، رو به زوال بوده و هیچ گاه نتوانسته جایگاه خوبی برای خود دست و پا کند ؟


قسمتی از این نقدها درست است. دانشگاه های کمی وجود دارند که مکتب اتریش در آن ها به طور جدی مورد توجه باشد. اما با این حرف که "اقتصاد اتریشی جمع نوشته افرادی است که اتریشی اند" موافق نیستم. این سخن ناروایی است که به قصد تقبیح این مکتب فکری بیان شده است. در دوران رکود بلندمدت اقتصادی، در زمانی که بن برنانکه و اقتصاددان های جریان اصلی در دانشگاه های شیکاگو، پرینستون، ییل، هاروارد و ام آی تی هیچ راه حلی برای چگونگی رسیدگی کردن به این مشکلات ندارند و در زمانی که تنها و تنها دیدگاه های اتریشی است که می تواند به آنها کمک برساند؛ سعی در بدنام کردن این مکتب فکری  انسان شناس کار درستی نیست.

 

• هم چنان در نقد مکتب اتریش گفته می شود که انگاره ها و آموزه های این مکتب چیزی فراتر از "راه بندگی" فون هایک و دفاعیات موری روتبارد از آزادی خواهی نیست. بیزاری از ریاضیات و حمایت های صرفاً فلسفی از بازار آزاد، همچنان مورد انتقاد است اما به نظر می رسد اتریشی های جدید رویکردی تازه در پیش گرفته اند از جمله "راجر گریسون" که با تمسک به ریاضی سنت دیرینه اتریشی ها را زیر پا گذاشته و قرائت های تازه از اقتصاد کلان ارائه داده است. آیا اتریشی ها چنین رویکردی را پذیرفته اند؟

 

 
 


اول باید در نظر داشته باشیم که کتاب راه بندگی هایک کتابی در مورد اقتصاد اتریشی نیست. راه بندگی یک کتاب اقتصاد سیاسی و البته از نوع بسیار ضعیف آن است. هم چنین دیدگاه های موری روتبارد در مورد آزادی، ناب و عالی است اما این دیدگاه ها نیز ربطی به اقتصاد اتریش ندارد. اما در مورد گریسون نیز مقاله ای نوشته ام و انتقاداتی هم به او وارد دانسته ام. با این که از او خواستم که به این انتقادات پاسخ دهد تاکنون چنین کاری نکرده است.مقاله "درباره مثلث های هایک" را به همین موضوع اختصاص دادم که می توانید به آن رجوع کنید.


 
• به نظر می رسد اتریشی ها هم چنان متهم به "روش شناسی صرف" هستند و مدام این اتهام را می شنوند که چون نمی توانند به اقتصاد واقعی بپردازند، خود را مشغول روش شناسی می کنند. آیا رویکردهای جدید در میان اقتصاد دانان اتریشی ناشی از همین انتقاد است ؟


این نیز سخنی بی معنا و پوچ است. اتریشی ها بسیار بیش از روش شناسی صرف نوشته اند. اتریشی ها آثار بزرگی در به چالش کشیدن محاسبات سوسیالیستی در مورد نظریه انحصار و اخیرا در مورد چرخه تجاری داشته اند.

 

• اگر بخواهید از پیروان مکتب اتریش یاد کنید، نام چه کسانی را می برید؟ یعنی درحال حاضر کدام اقتصاددانان هستند که توانایی مدیریت و راهبری این مکتب را دارند؟ درحال حاضر رهبر مکتب اتریش کیست؟

 

همان طور که در سوال اول پاسخ دادم باید به اقتصاددانان نسل جدید اتریشی اشاره کنم که این مکتب را در قرن بیست و یکم هم چنان پویا نگه داشته اند. فیلیپ باگوس، بیل بارنت، والتر بلاک، تام دی لورنزو، دیوید گوردو، جف هربنر، هانس هوپ، دیوید هودن، گویدو هالسمن، پیتیر کلین، مت ماچاج، بابا مورفی، جو سالرنو، فرانک شوستاک، عیسی هورتا دسوتو، و تام وودز افرادی هستند که در حال حاضر رهبری جریان اصلی اقتصاد اتریش را برعهده دارند.

 

• اقتصاددانان نئوکلاسیک معمولا پیروان مکتب اتریش را با گفتن این جملات مورد انتقاد و حتی تحقیر قرار می‌دهند که اگرچه ممکن است نظریات آنها منطقی بوده و درست طراحی شده باشد، اما از نبود قدرت پیش‌بینی رنج می‌برد و به همین دلیل است که بر اساس دیدگاه اثباتیون، باید از اشاعه نظریات آنها به دلیل «غیر علمی» بودن جلوگیری کرد؟

 

اگر هم چیزی غیرعلمی وجود داشته باشد همین مکاتب فکری جریان اصلی کینزین و شیکاگو است. نظرات پوزیتیویستی آن ها شایسته داشتن عنوان افتخارآمیز "علمی" نیست. آنها تنها خودشان را با این عنوان که حرف ها و نظراتشان علمی است گول می زنند. برای نمونه نیز به انتشار مقاله ای مانند "حداقل دستمزد و اشتغال: یک مطالعه موردی در صنعت فست فود در نیوجرسی و پنسیلوانیا" نوشته دیوید کارد و آلن کروگر اشاره می کنم.


واکنش انتقادی این به اصطلاح پوزیتیویست ها کاملا معلوم بود. به جای این که بگویند خب استثنائاتی هم در قانون اقتصادی وجود دارد یا شاید قوانین اقتصاد در نیوجرسی و پنسیلوانیا متفاوت عمل می کند به گونه ای عمل کردند که انگار متخصصان رفتار شناسی انسان هستند و باید کارد و کروگر را سرزنش و محکوم کنند.
 
•  اصلی ترین تفاوت اقتصاددانان اتریشی و نئوکلاسیک در چیست؟


اصلی ترین تفاوت میان اقتصاددانان دو طیف این است که اتریشی ها رفتارشناس (Praxeologist) و نئوکلاسیک ها پوزیتیویست هستند.


 
• با توجه به این که نئو کلاسیک ها جریان اصلی اقتصاد را در دست دارند،آیا اتریشی ها اقتصاددانان نئوکلاسیک و نظریات آن ها را به نوعی مسبب وقوع بحران اخیر می دانند؟


بله، در واقع من نظریات جریان اصلی اقتصاد را به جهت نزول چرخه تجاری فعلی کاملا مسئول می دانم. استادان هر دو دانشگاه هاروارد و شیکاگو اقتصاددانان حوزه کلان هستند. آنها هنوز مشغول فکر کردن در مورد عرضه کل و تقاضای کل هستند. در حالی که در مقابل اتریشی ها یک نظریه خرد از اقتصادکلان دارند. ما به فکر اصطلاحات کلی نیستیم بلکه بیشتر به تخصیص نادرست منابع می پردازیم که به دلیل دخالت در نرخ بهره روی داده است. این تخصیص نادرست و دخالت ها در نرخ بهره، سرمایه گذاری ها را به سمت سفارشات بالاتر سوق داده که البته غیرقابل اتکا و بی دوام هستند. جریان اصلی به گونه ای عمل کرده که انگار اصلا تابه حال در مورد این نظریه چیزی نشنیده است. خجالت آور است.

 

• این روزها با وقوع بحران مالی،توجه به آموزه های دو مکتب بیشتر شده است.هم توجه به آموزه های مکتب کینزی وهم توجه به مکتب اتریش.فکر می کنید اقتصاد جهان به سمت وسویی خواهد رفت که به آموزه های اقتصاد اتریشی توجه نشان دهد؟


اگر ران پل رییس جمهور آینده ایالات متحده شود اتریشی ها مورد توجه بیشتر و استفاده قرار خواهند گرفت. اگر اوباما دوباره رییس جمهور شود کینزینیسم تداوم خواهد داشت و اگر هر کدام از دیگر نامزدهای جمهوری خواه رای هم بیاورند باز هم کینزینیسم فعلی ادامه می یابد. به سخن میلتون فریدمنِ مثلا پول گرا برگردید که زمانی گفت اکنون ما همه کینزین هستیم.

 

• موری روتبارد گفته است: "ليبرتارين به كاهلي ذهني دچار شده و به انجام تحقيقات دقيق و باريك‌بينانه براي تشخيص صحيح مسایل نياز دارند."شما چگونه می اندیشید؟ فکر می کنید اقتصاد جهان به یک اصلاح طلب تازه نیاز دارد و آیا یک نفر از میان اتریشی ها می تواند چنین نقشی را ایفا کند؟


بله. این چیزی است که من واقعا به آن  امید دارم .

 

  

بازگشت  

 

 

مشاوره بازاریابی صادراتی  » مشاوره عضویت و کارت بازرگانی مشاوره حقوقی مشاوره بیمه تامین اجتماعی  » مشاوره امور گمرکی  » مشاوره امور مالیاتی  » مشاوره امور بانکی مشاوره گواهی مبداء دریافت تمامی مشاوره های
شش سال اخیر (سال 85 -92.7 )
1) آمار و نمودار صادرات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - تعرفه) 2) آمار و نمودار واردات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - تعرفه) 3) آمار و نمودار صادرات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - گمرک - تعرفه) 4) آمار و نمودار واردات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - گمرک - تعرفه) 5) آمار و نمودار صادرات 2 ماه اول 1393 (نحوه حمل و نقل - تعرفه) 6) آمار و نمودار واردات 2 ماه اول 1393 (نحوه حمل و نقل - تعرفه) 7) آمار و نمودار صادرات 6 ماه اول 1393 بر اساس استان تولید کالا آمار مقایسه ای صادرات و واردات سال 1393 ج.ا.ایران   » آمار کل صادرات و واردات از سال 80 الی 92 ج.ا.ایران   »
آمار کل صادرات و واردات سال 1392 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1391 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1390 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1389 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1388 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1387 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1386 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1385 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1384 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1383 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1382 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1381 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1380 ج.ا.ایران
گزارش تراز بازرگاني اردیبهشت ماه 1393 آمار صادرات از سال 80 تا 91 با فرمت Excel آمار واردات از سال 80 تا 91 با فرمت Excel
 

 

 

 

 

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه سازمان توسعه و تجارت گمرک جمهوری اسلامی ایران سازمان امور مالیاتی کشور سازمان بورس اوراق بهادار سامانه کارت هوشمند بازرگانی
صفحه اصلی | درباره اتاق تهران | هیئت نمایندگان | هیئت رئیسه | تماس با ما | نقشه سایت
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می باشد
آدرس: تهران - خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) - روبروی خیابان بیست و یکم - پلاک 82         رایانامه: info@tccim.ir