جوسازی آمریکا تا بی تعادلی بازار حواله تجاری

دلار ارزان می شود؟

تاريخ 1399/07/05 ساعت 13:44

رییس کل بانک مرکزی در هر موج از افزایش نرخ دلار از احتمال دسترسی به منابع ارزی کشور و اثربخشی آن بر بازار داخلی می گوید. دلار امروز مرز 29 هزار تومان را هم رد کرده است.

امروز قیمت دلار با 450 تومان افزایش به کانال 29 هزار تومان رسید تا پیش بینی ها درباره دلار 30 تومانی را تقویت کند. آخرین قیمت اعلام شده برای دلار در شنبه، پنجم مهرماه، 29 هزار و 100 تومان بوده است درحالیکه بازار در آخرین روز کاری هفته گذشته، از دلار با قیمت 28 هزار و 600 تومان خداحافظی کرد. رشد قابل توجه قیمت دلار در بازار آزاد درحالی است که صرافی ملی، نرخ امروز دلار در صرافی های بانکی را برای خرید از مردم 28 هزار و 450 و برای فروش، 28 هزار و 550 تومان اعلام کرده است. به این ترتیب فاصله دلار صرافی  و بازار به کمتر از یک هزار تومان رسیده است.

همتی، رییس کل بانک مرکزی در واکنش به افزایش قیمت دلار در یک هفته گذشته از جوسازی سیاسی آمریکا گفته است. به گفته رییس کل بانک مرکزی جو سیاسی - تبلیغاتی ناشی از اقدام آمریکا در اعلام عملیاتی شدن مکانیزم ماشه فضای لازم را برای جهش قیمت ارز در هفته‌های اخیر به‌وجود آورده است. علاوه بر این، بی تعادلی در عرضه و تقاضای حواله تجاری به دلیل همه گیری کرونا و تعلل بعضی صادرکنندگان برای عرضه ارز و تداوم روند تقاضا در ماه های گذشته هم از جمله دلایلی بوده که به گرانی دلار دامن زده است. به گفته همتی یکی از دلایل تداوم روند تقاضای دلار، توجیه قیمت بعضی کالاهای وارداتی بوده است.

قرار است بانک مرکزی برای کاهش قیمت دلار تعادل در بازار حواله تجاری را دنبال کند. یک خبر دیگر که شاید در کاهش قیمت دلار در هفته آینده اثر بگذارد، دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی خارج از کشور و استفاده از آن برای تقویت بازار ثانویه است. رییس کل بانک مرکزی پیشتر از این گفته بود که رایزنی ها در آستانه ثمردهی است و با افزایش میزان صادرات نفت و فرآورده های آن و بهبود روند بازگشت ارز حاصل از صادرات،  بازار به آرامش می رسد.