ترامپ، توافق‌نامه تیک‌تاک را تصویب کرد

جنگ نرم‌افزاری پکن و واشنگتن؛ یک هیچ به نفع امریکا

تاريخ 1399/06/30 ساعت 10:10

تیک‌تاک در بیانیه‌ای تأیید کرد که اوراکل و وال مارت با هم 20 درصد از سهام این شرکت را در اختیاردارند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا روز شنبه اعلام کرد که توافق‌نامه بین شرکت مادر تیک‌تاک، ByteDance و اوراکل را تصویب کرده است و این اتفاق فعلاً به‌طور موقت از ممنوعیت استفاده از تیک‌تاک در فروشگاه برنامه‌های آمریکایی جلوگیری می‌کند. سی‌ان‌ان گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

 وزارت بازرگانی امریکا عصر روز شنبه در بیانیه‌ای تأیید کرد که محدودیت‌هایی که قرار بود از روز یکشنبه اعمال شود به مدت یک هفته به تأخیر می‌افتد.

به گفته یک منبع آشنا به امور، طبق توافق‌نامه که ترامپ تصویب کرده است، ByteDance همچنان مالک اکثریت سهم تیک‌تاک خواهد بود.

ترامپ در گفتگو با خبرنگاران گفت: این توافق را ازنظر مفهومی تأیید می‌کند. اگر این کار انجام شود، عالی است، اگر هم انجام نشود، مشکلی پیش نخواهد آمد.

ترامپ اعلام کرد که این معامله شامل وال مارت هم خواهد شد و ادامه داد: امنیت 100 درصد خواهد بود. آن‌ها از فضای ابری جداگانه و امنیت بسیار بسیار قدرتمندی استفاده خواهند کرد.

ترامپ گفت این معامله همچنین شامل یک صندوق 5 میلیارد دلاری برای بخش آموزش ایالات‌متحده است، هرچند او اعلام نکرد کدام شرکت‌ها این مبلغ را پرداخت می‌کنند.

ترامپ قبلاً ابراز تمایل کرده بود که این شرکت‌ها پول را به خزانه‌داری امریکا پرداخت کنند، اما وقتی به او گفتند چنین کاری غیرقانونی است، متعجب شد.

این اقدام ترامپ، ساعاتی قبل از اعمال محدودیت‌های وزارت بازرگانی صورت گرفت. درست قبل از اینکه دستور داده شود تیک‌تاک از فروشگاه‌های اپلیکیشن های ایالات‌متحده از جمله اپل و گوگل حذف شود.

به گفته منبع آگاه، طبق توافق‌نامه‌ای که ترامپ گفته تصویب کرده است، ByteDance همچنان مالک اکثریت تیک‌تاک باقی خواهد ماند.

صحبت‌های این فرد با ادعای روز شنبه ترامپ که به خبرنگاران گفت کنترل کامل تیک‌تاک توسط وال مارت و اوراکل انجام می‌شود، مغایرت دارد.

تیک‌تاک در بیانیه‌ای تأیید کرد که اوراکل و وال مارت با هم 20 درصد از سهام این شرکت را در اختیاردارند. در این بیانیه آمده است: به‌عنوان بخشی از پیشنهاد، اوراکل به‌عنوان ارائه‌دهنده فناوری مورد اعتماد ما تبدیل خواهد شد و مسئول میزبانی از تمام داده‌های کاربران ایالات‌متحده و ایمن‌سازی سیستم‌های رایانه‌ای مرتبط برای اطمینان از برآورده شدن کامل الزامات امنیت ملی ایالات‌متحده خواهد بود. ما همچنین ضمن ایجاد 25000 شغل در سراسر امریکا، دفتر مرکز تیک‌تاک گلوبال در ایالات‌متحده را حفظ و گسترش می‌دهیم.

ترامپ همچنین گفته که تیک‌تاک به‌عنوان یک شرکت جدید در تگزاس ادغام خواهد شد.