مشهد، دومین شهر پرجمعیت و خراسان رضوی، دومین استان پرجمعیت ایران

مهد گردشگری و صنایع غذایی

تاريخ 1399/05/20 ساعت 11:52

استان خراسان رضوی به‌واسطه آب‌وهوای مناسب در تولید انواع محصولات باغی و زراعی رتبه بالایی را در کشور داراست. این استان در تولید گیلاس، زرچوبه، خربزه، طالبی و آلو، زعفران، زرشک، انار، پسته، انگور و بادام زبانزد است.

آینده نگر

خراسان یکی از قدیمی‌ترین مناطق ایران و مهد تمدن و فرهنگ این کشور است. استان خراسان رضوی قسمت نسبتا کوچکی از خراسان تاریخی است؛ سرزمینی که در گذشته نواحی بسیار گسترده‌ای را در بر می‌گرفته و قلمرویی یکپارچه داشته اما امروزه بخشی از آن شامل سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و قسمت‌هایی از استان‌های دیگر،در کشور ایران واقع است و بخش‌های بزرگ‌تری از آن در کشور افغانستان و جمهوری‌های شمال و شمال شرقی ایران قرار دارد. خراسان بزرگ تاریخی یکی از کانون‌های شکل‌گیری تمدن بشری بوده و چه در دوران‌های کهن و پیش از اسلام و چه در دوران تمدن اسلامی، مردمانی هوشمند و سخت‌کوش در آن می‌زیسته‌اند که در پیدایش و گسترش دانش و فرهنگ و پدیدآوردن عناصر تمدنی نقش بسزایی ایفا کرده‌اند.
قدیمی‌ترین آثار حیات انسانی در ایران شامل تعدادی ادوات و دست‌افزارهای سنگی با قدمت تخمینی 800 هزار سال قبل متعلق به دوران پارینه‌سنگی قدیم از بستر رودخانه «کشف‌رود» مشهد به دست آمده است درحالی‌که قدیمی‌ترین مکان‌های استقرار انسان حداکثر با قدمت 100 هزار سال در نواحی دیگر ایران نظیر آذربایجان و لرستان شناسایی شده‌اند. از آن پس، آثار و شواهد زندگی بیشماری از دوران نوسنگی تا آغاز دوران تاریخی در جلگه مشهد، دره اترک علیا (قوچان)، جلگه درگز، تربت حیدریه، بیرجند و... شناسایی شده‌اند. این شواهد و آثار به اقوام و ساکنان اولیه و بومی خراسان مربوط می‌شود که بنا به عقیده برخی محققان به اقوام «آسیایی» شهرت یافته‌اند و سراسر آسیای غربی از مدیترانه تا ترکستان و دره سند را فرامی‌گیرد. ولی در حقیقت، مهم‌ترین مقطع تاریخ خراسان در سرآغاز دوران تاریخی ایران با ورود اقوام «آریایی» به فلات ایران پیوند می‌خورد . در این واقعه که در آغاز هزاره اول قبل از میلاد اتفاق افتاد، آریایی‌های تازه‌وارد از طریق خراسان به‌سمت نجد ایران پیش رفتند و بخش اعظم آن‌ها آن‌چنان که از توصیفات «اوستا» برمی‌آید در خراسان و سیستان مستقر شدند و شاید به همین دلیل است که عمده حوادث آغاز تاریخ ایرانیان که در دو منبع «اوستا» و «شاهنامه فردوسی» ذکر شده است، در مشرق ایران و در واقع در خراسان بزرگ رخ می‌دهد.
استان خراسان رضوی پنجمین استان بزرگ کشور است و 31 شهرستان دارد. مساحت این استان 7 درصد مساحت کل ایران را در بر می‌گیرد. نیمی از مساحت استان کوهستانی و نیمی دشت است. پرآب‌ترین شهر آن قوچان و کم‌آب‌ترین شهرش گناباد است که البته همین شهر کم‌آب به‌دلیل داشتن قنات‌های تاریخی در دنیا مشهور است. در سرشماری 1395 جمعیت خراسان رضوی شش میلیون و 434 هزار نفر برآورد شد که دومین استان پرجمعیت کشور محسوب می‌شود. جمعیت مشهد نیز سه میلیون نفر است که دومین شهر پرجمعیت کشور به حساب می‌آید. کشاورزی در این استان در دهه‌های گذشته به‌دلیل عواملی چون برداشت بی‌رویه آب و خشکسالی با مشکل جدی مواجه شده بود. اما در سال‌های اخیر، بخش صنعت استان گسترش قابل‌توجهی یافته‌است.
مقام اول تولید زعفران
استان خراسان رضوی به‌سبب وسعت زیاد از نظر شرایط طبیعی بسیار متنوع و هریک از نواحی مختلف آن دارای ویژگی‌های خاصی است. این استان از شمال و شمال شرق دارای مرز مشترک با کشور ترکمنستان و از شرق مرز مشترک با کشور افغانستان دارد. ارتفاعات این استان را می‌توان به ارتفاعات شمالی و جنوبی تفکیک کرد. بلندترین نقطه استان قله بینالود در 3615 متری و پست‌ترین نقطه استان در دشت سرخس با ارتفاع 299 متر از سطح دریا واقع شده است. مساحت منابع طبیعی استان هشت میلیون و 500 هزار هکتار است که از این میزان، 6 میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مرتع است. حدود 7.5 درصد مساحت استان نیز جنگل است.
استان خراسان رضوی به‌واسطه آب‌وهوای مناسب در تولید انواع محصولات باغی و زراعی رتبه بالایی را در کشور داراست. این استان در تولید گیلاس، زرچوبه، خربزه، طالبی و آلو، زعفران، زرشک، انار، پسته، انگور و بادام زبانزد است. همچنین این استان محصولات دیگری مانند گندم، عدس، نخود، گردو، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، بادمجان، پیاز، زردآلو، هلو، سیب، گلابی و به تولید می‌کند. خراسان رضوی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کشور شمرده می‌شود. این استان دارای یک‌ میلیون هکتار سطح زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی آبی و دیم با هشت میلیون تن انواع محصولات است. خراسان رضوی مقام اول تولید زعفران، دوم پسته، سوم انار و چهارم انگور کشور را در اختیار دارد. خراسان رضوی مقام نخست تولید گوشت قرمز، مقام دوم تولید تخم‌مرغ، مقام سوم تولید شیر و مقام چهارم تولید گوشت مرغ کشور را دارد.
براساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، در سال زراعي 96 -97 مجموع سطح زير كشت اراضي زراعي و باغي كشاورزي استان خراسان رضوي 875 هزار هكتار بوده كه حدود 6 درصد اراضي زير كشت كشور را تشكيل مي‌دهد. كه از اين مقدار بيش از534 هزار هكتار زراعي و حدود 341 هزار هكتار باغي است. سهم توليد محصولات زراعي از كشور 4.6 درصد و سهم محصولات باغي 7.4 درصد بوده و در توليد محصولات جو و خربزه رتبه اول را در كشور دارا است. یكي از محصولات مهم بخش كشاورزي استان كه در سطح ملي و حتي بازارهاي جهاني از موقعيت ويژه‌اي برخوردار است زعفران است كه در طبقه‌بندي‌هاي موجود در بخش باغباني قرار دارد. در سال زراعي 96 -97 سطح زيركشت اين محصول بالغ بر 87 هزار هكتار با 298 تن توليد بوده است كه رتبه اول توليد در كشور و جهان را دارد. در سال زراعي 96ـ97، از مجموع 875 هزار هكتار اراضي كشاورزي (زراعي و باغي ) استان 86 درصد زير كشت آبي و 14 درصد زير كشت ديم قرار داشت.

رونق گردشگری مذهبی و ملی
استان پهناور خراسان رضوي با توجه به تنوع طبيعي و جغرافيايي و قومي و فرهنگي و برخورداري از جاذبه‌هاي فراوان و زيباي تاريخي، مذهبي، طبيعي و فرهنگي و در راس آن‌ها وجود حرم امام هشتم شيعيان در مشهد مقدس و توانمندي بالاي آن در سيستم حمل‌ونقل ريلي، هوايي و زميني، همواره مورد توجه زایران و گردشگران داخلي و خارجي كثيري بوده است. هر سالانه ميليون‌ها زایر و گردشگر داخلي و خارجي پا به اين استان می‌نهند و از جاذبه‌هاي متنوع آن بازديد مي‌کنند و منشأ تحولات عظيم اقتصادي در اين خطه می‌شوند. گردشگری به‌قدری در این استان رونق دارد که حدود نيمي از واحدهاي اقامتي كشور در اين استان واقع شده و به مسافران خدمات می‌دهند.
توانمندي‌ها و ظرفيت تاسيسات گردشگري استان خراسان رضوی باید مصروف واحدهای اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی و تاسیسات گردشگری نیمه‌تمام این استان شود تا بتوان شکوفایی در این زمینه را در استان مشاهده کرد. با توجه به پتانسيل‌هاي موجود بالغ بر 1650 واحد اقامتي و پذيرایي فعال در سطح استان خراسان رضوي وجود دارد که عبارتند از 106 هتل، 208 هتل آپارتمان، 502 مهمان‌پذير، 103 واحد پذيرائي ميان‌راهي، 365 واحد اقامتي فصلي، 8 پانسيون و 30 سفره خانه سنتی. می‌توان در حدود 45 درصد واحدهای اقامتی و پذیرایی کشور در این استان قرار دارند. از سوی دیگر، در حال حاضر تعداد 221 دفتر خدمات مسافرتي و جهانگردي فعال با حدود 1500 نيروي انساني در سطح استان به فعاليت مي‌پردازند كه از اين حيث نيز خراسان رضوي در بين استان‌هاي كشور پس از تهران رتبه دوم كشوري را با 13 درصد دفاتر فعال كشور داراست.  بالغ بر 200 واحد احداثي و تبديلي نیمه‌تمام شامل دهكده‌هاي گردشگري، هتل آپارتمان، مهمان‌پذير، دفتر خدمات مسافرتي و غیره نیز مجوزهاي لازم را دريافت کرده‌اند و به‌زودي به بهره‌برداري خواهند رسيد.
در حال حاضر علاوه بر جاذبه‌هاي موجود و آثار ثبت‌شده تاريخي، فرهنگي و طبيعي در استان كه تعداد آن 1241 واحد است، تعداد 108 اثر فرهنگي، 98 جاذبه طبيعي، 16 جاذبه مذهبي، 4 جاذبه تجاري و 10 جاذبه درماني و پزشكي نيز شناسايي شده است. مجموعا 22 موزه در سطح استان وجود دارد و خراسان رضوي با برخورداري از 9 درصد موزه‌هاي كشور رتبه دوم كشوري را در این زمینه داراست. استان خراسان رضوي داراي سه منطقه نمونه بين‌المللي گردشگري به نام‌هاي شانديز و نيشابور و توس است و هفت منطقه نمونه ملي گردشگري، 13 منطقه نمونه استاني، دو منطقه نمونه استاني ـ محلي و پنج منطقه نمونه محلي گردشگري دارد که به‌تدریج در حال جذب سرمایه‌گذار هستند. البته شیوع ویروس کرونا در ایران باعث شده است که فعالیت خدمات گردشگری در مشهد نیز با مشکل مواجه باشد اما به‌تدریج بعد از اتمام همه‌گیری کوویدـ19 دوباره فرایند جذب سرمایه‌گذار شروع خواهد شد.
تعداد 17 روستاي هدف گردشگري در استان خراسان رضوي شناسايي و مصوب شده‌اند كه داراي قابليت‌ها وتوانمندي‌هاي قابل‌توجه گردشگري‌اند. علاوه بر این، كاركنان تاسيسات گردشگري و علاقه‌مندان اين دوره‌هایی را می‌بینند و گواهینامه‌هایی دریافت می‌کنند که بعدتر برای توسعه صنعت گردشگری استان مفید واقع خواهند شد. مهم‌ترين اين دوره‌ها عبارتند از مدیريت هتل‌داري، مديريت واحدهاي اقامتي، مدير فني بند ب دفاتر خدمات مسافرتي و راهنمايان تور. مهم‌ترين مزيت‌ها و قابليت‌هاي گردشگري استان خراسان رضوی نیز عبارتند از  وجود مرقد مطهر امام رضا (ع) در مشهد،  موقعيت مناسب جغرافيايي، وسعت و تنوع طبيعي، همجواري با كشورهاي تركمنستان و افغانستان،  سيستم حمل‌و‌نقل ريلي و هوايي و زميني، برخورداري از بيشترين تعداد تاسيسات گردشگري در بين استان‌هاي كشور، وجود جاذبه‌هاي مختلف در سطح استان به‌منظور جذب گردشگران با علایق مختلف،  وجود جاده تاريخي ابريشم و جاده تاريخي مذهبي ولايت در استان، زيرساخت قوي آموزشي و پژوهشي در حوزه گردشگري، داشتن مقام مهم‌ترين حوزه تاثيرگذار باستان‌شناسي در شرق كشور و برخورداري از مفاخر و مشاهير بزرگ ملي و بين‌المللي نظير فردوسي، خيام و عطار است.

قطب صنایع غذایی
در استان خراسان رضوی ۳۸ شهرک و ناحیه صنعتی فعال وجود دارد که در شهرهای مختلف استان پراکنده‌اند.  یکی از مهم‌ترین صنایع استان خراسان رضوی صنایع غذایی است که در بسیاری از شهرک‌های صنعتی استان نیز ردپای آن دیده می‌شود. ۷۶۳ واحد صنایع غذایی در استان خراسان رضوی وجود دارند که 8 درصد صنایع غذایی کشور را شامل می‌شود. خراسان رضوی را می‌توان قطب مواد غذایی کشور دانست. این استان بالغ بر ۷.۷ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند که عمدتا در صنایع غذایی استان به کار می‌روند. این صنایع ۴۱ هزار شغل ایجاد کرده‌اند که ۱۱ درصد شغل‌های صنایع غذایی کشور است. بالغ بر ۴۰ درصد صادرات خراسان رضوی محصولات کشاورزی و مواد غذایی است. اکنون شرکت‌های خراسانی هم در کشورهای همسایه و هم در کشورهای دوردست در حال پیدا کردن جایگاه هستند و حتی تا کانادا رفته‌ و فروشگاه تاسیس کرده‌اند و محصولات خود را به فروش می‌رسانند.
صنعت چرم نیز صنعت مهم دیگری است که در خراسان رضوی رونق زیادی دارد. خراسان رضوی از قطب‌های بزرگ و مهم کشور در تولید چرم به شمار می‌رود. برخی واحدهای تولیدی چرم در این استان با فعالیت در بازارهای جهانی و داخلی از برندهای مطرح کشور در این عرصه محسوب می‌شوند. استان خراسان رضوی قطب تولید چرم سبک کشور است. واحدهای تولیدی چرم در چرم‌شهر مشهد مشغول به کارند و حدود 700  نفر در این صنعت حال فعالیتند که در شرایط فعلی اقتصادی کشور با ظرفیتی در حدود 30 درصد ظرفیت اسمی فعالیت می‌کنند. دو واحد بزرگ صنعتی دارای برند در زمینه مصنوعات چرمی نیز در استان مشغول به فعالیت هستند: یک واحد تولیدکننده کل زنجیره چرم از ابتدا تا پایان (چرم مشهد) و واحد صنعتی دیگر نیز تولیدکننده مصنوعات چرمی (چرمیران) بوده که در شهرک چرم‌شهر مشغول به فعالیت‏اند. بر اساس اطلاعات انجمن تولیدکنندگان کفش مشهد، خراسان رضوی به عنوان یکی از مراکز بزرگ تولید کفش در کشور شناخته می‌شود. در واقع تعداد واحدهای صنفی 1750 کارگاه با حجم تولید تقریبی 16 میلیون جفت کفش در سال مشغول به کار هستند. به‌طور تقریبی 60 درصد تولیدات کفش‌های زنانه و 40 درصد کفش‌های تولیدی در این استان مردانه است و تولیدکنندگان استان به‌خصوص در تولید کفش‌های مجلسی مردانه و زنانه از شهرت بیشتری در کشور برخوردارند. از میزان کل کارگاه‌های صنعت چرم در خراسان رضوی، حدود 250 کارگاه تحت پوشش اتحادیه‌های صنفی مشغول به فعالیت هستند و مابقی به‌صورت بدون مجوز فعالیت می‌کنند. از مشکلات این صنعت می‌توان به فرسودگی ماشین‌آلات و عدم استفاده از تکنولوژی‌های جدید به‌خصوص در بهینه‌سازی مصرف آب، مشکلات زیست‌محیطی و پاسخگو نبودن تصفیه‌خانه شهرک صنعتی چرم‌شهر مشهد در رفع آلودگی‌های این صنعت اشاره کرد. از دیگر مشکلاتی که در صنعت چرم می‌توان به آن اشاره کرد، توجه نکردن به تکمیل زنجیره تولید که منجر به افزایش ارزش افزوده محصولات و خام فروشی می‌شود. همچنین رکود بازار داخلی همزمان با رکود در بازار صادرات و توجه نداشتن به برندسازی در تولیدات مصنوعات چرمی نیز از دیگر مشکلات این صنعت شناخته شده است. برای رونق‌دادن دوباره به صنعت چرم در خراسان رضوی راهکارهایی از جانب کارشناسان ارایه شده که شامل بهبود کیفیت پوست داخلی در مراحل حیوان زنده، پوست‌کنی، حمل‌ونقل و نگهداری، کاهش هزینه‌های تولید با حمایت دولتی در هزینه‌های بیمه و مالیاتی بر ارزش افزوده مطابق با دریافتی‌های واحد در دوره‌های فصلی است. از دیگر راهکارها می‌توان به انتقال دانش فنی با آموزش مدیران و کارشناسان صنعت چرم‌سازی توسط کارشناسان خبره کشورهای صاحب‌نام در صنعت چرم و نوسازی واحدهای صنعتی چرم و انتقال تکنولوژی روز با تخصیص تسهیلات بلندمدت و کم‌بهره اشاره کرد.
طبق گفته مقامات استانی، صنایع معدنی استان که تأمین مواد اولیه آن‌ها متکی به منابع داخلی است با ظرفیت کامل در حال تولید هستند و بهترین شرایط تولید را نسبت به سایر صنایع دارند. تحریم‌ها بیشترین اثر را بر روی صنایع نفتی، پتروشیمی، خودرو و صنایعی که مواد اولیه و ماشین‌آلات آن‌ها از خارج کشور تأمین می‌شوند، گذاشته و تولید در این بخش‌ها دچار مشکل شده است. رشد صنایع معدنی استان در تولید کنسانتره، گندله، شمش فولاد، فرآورده‌های آهن، شیشه، سیلیس، کانی‌های غیرفلزی مثل سیمان، ظروف چینی و کائولن بوده که باعث تفاوت فاحش با تولید صنعتی استان شده است. رشد تولید استان در الیاف مصنوعی را طی سال گذشته ۱۳ درصد، فرش ماشینی ۱۳ درصد، تولید کاغذ ۸۴ درصد، روغن نباتی ۴۰ درصد، سیمان ۲۸ درصد، مقاطع فولادی ۱۲ درصد، کاشی و سرامیک ۱۴ درصد، فولاد ۱۹ درصد، ظروف چینی ۶۴ درصد، کنسانتره ۱۴۶ درصد و گندله ۱۲۱۹ درصد مشاهده شده است. از آنجا که ۹۰ درصد صنعت استان متعلق به بخش خصوصی و غیرنفتی است، آسیب‌های ناشی از تحریم‌ها بر حوزه صنعت خراسان رضوی کمتر از استان‌های دیگر بوده است اما این استان شاهد افت تولید در صنایعی مانند لوازم خانگی، خودروسازی و قطعه‌سازی بوده است.
در خراسان رضوی معادن نیز رونق قابل‌ملاحظه‌ای دارند؛ به‌خصوص معدن سنگ آهن در خواف و معدن فیروزه در نیشابور از مهم‌ترین معادن این استان به شمار می‌روند. استان خراسان به‌دليل موقعيت خاص مكانى خود، كه محل برخورد پديده‏هاى عمده زمين‏شناسى كاملا متفاوت است، موقعيت مناسبى از نظر ظرفيت و تنوع ذخاير معدنى دارد. منابع عظيم نفت و گاز شمال استان از ذخاير فراوانى برخوردار است و همچنين ذخاير زغال سنگ، مس، روى، آهن، منگنز، خاك نسوز، منيزيت، گل سفيد، انواع سنگ‏هاى ساختمانى نظير مرمريت، تراورتن، سنگ آهن و گچ به حد فراوان در اين استان يافت می‌شود. تولیدات عمده معدنی استان عبارت‏اند از تولید سنگ‌آهن در خواف و تولید مواد معدنی از قبیل  کرومیت، طلا، سنگ‌های تزئینی، مس و فیروزه.
افزایش 30درصدی صادرات
حدود سه هزار صادرکننده در استان خراسان رضوی وجود دارد و این استان پنج گمرک در لطف‌آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون، مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد. در سال ۱۳۹۶ سهم استان خراسان رضوی از میزان کل صادرات خارجی کشور ۴،۲ درصد بود که در سال 1397 به ۵،۴ دهم‌ درصد افزایش یافت. البته این آمار مربوط به سهم خروجی کالاها از گمرکات استان خراسان رضوی است درحالی‌که بسیاری از اقلام صادراتی این استان مانند صنایع معدنی از گمرکات سایر استان‌ها صادر می‌شود. مقاصد اصلی کالاهای صادراتی خراسان رضوی کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، امارات متحده عربی، ویتنام و هنگ‌کنگ است و بیشترین میزان صادرات به این کشورها زعفران، انواع کف‌پوش، هیدروکربن‌های حلقوی و صنایع تبدیلی است. بیشتر اقلام مورد نیاز برای تولیدات این استان شامل پنبه و مواد اولیه صنعتی و کودهای شیمیایی اغلب از کشورهای ازبکستان، کشورهای آسیای میانه، ترکیه، روسیه، چین و هند وارد می‌شود. طبق آمار رسمی، میزان صادرات کالا از استان خراسان رضوی از نظر وزن نسبت به مدت مشابه سال 1397 به میزان ۳۰ درصد افزایش داشته است.
یادگاری از 1308
اتاق بازرگانی مشهد در سال 1308 تاسیس شد. نگاهی به تاریخ تاسیس اتاق‌های بازرگانی نشان می‌دهد که اتاق تجارت در شانزدهم مهرماه 1305 شمسی در وزارت بازرگانی در تهران تاسیس و قانون اتاق‌های تجارت در سال 1309 تصویب شد. همان‌گونه که ماده اول قانون تاسیس اتاق‌های تجارت نشان می‌دهد، تاسیس اتاق تجارت در مراکز تجاری مهم مملکتی بر حسب تقاضای محل و پیشنهاد وزارت اقتصاد ملی و با تصویب دولت انجام می‌گرفته است اما با توجه به دخالت دولت در فعالیت‌های بازرگانی و افزایش این دخالت در آن زمان با وضع قانون خاص و به انحصار درآمدن تجارت خارجی کشور در دست دولت، اتاق‌های تجارت به حالت تعلیق در می‌آید. فعالیت اتاق بازرگانی مشهد نیز از سال 1310 تا 1315 به‌دستور دولت به حالت تعلیق درآمد. ولی در سال 1315 با اعمال فشار تجار و بازرگانان، دولت اجازه فعالیت مجدد به اتاق‌های تجارت را می‌دهد که البته این فعالیت به 16 اتاق محدود می‌شود و یکی از آن‌ها اتاق بازرگانی مشهد است.
پس از شهریور 1320 با کاهش قدرت حکومت مرکزی، با احساس و ضرورت تشکیل اتاق بازرگانی و تلاش جمعی از بازاریان، قانون جدیدی به نام قانون تشکیل اتاق بازرگانی به تصویب رسید و دو انجمن صنفی به نام اتحادیه اصناف به آن پیوستند. به‌دنبال تشکیل اتاق بازرگانی تهران، اتاق بازرگانی در شهرهای بزرگ ایران از جمله مشهد در دهه 20 تاسیس شد و بنابراین اتاق بازرگانی مشهد با توجه به قانون جدید در سال 1327 به‌جای اتاق تجارت مشهد شروع به فعالیت کرد. در سال 1348 اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مشهد از ادغام اتاق بازرگانی و اتاق صنایع و معادن مشهد تشکیل شد. در سال 1358، پس از فرمان امام خمینی (ره) در رابطه با تعیین هیئت‌رئیسه موقت اتاق ایران، هیئت‌رئیسه موقت اتاق مشهد از طرف استاندار متشکل از سه نفر آقایان علی امیرپور، علی باقرزاده و جواد وجدانی شکل گرفت که به‌صورت انتصابی مسئول اداره اتاق مشهد شدند و سپس به‌صورت انتخابی از طرف صاحبان کارت هیئت‌رئیسه انتخاب و آقای جواد ضیائی به‌سمت رئیس اتاق تعیین شد. پس از چهار ماه در همین سال آقای حسین ساختیان‌چی بعد از استعفای آقای ضیائی به‌سمت رئیس اتاق انتخاب شد. سه ماه پس از این انتخاب، با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب که هیئت نمایندگی اتاق‌های بازرگانی ترکیبی از انتصابی و انتخابی بود (هفت نفر انتصابی و هشت نفر انتخابی از طرف اعضای اتاق) محسن محسنیان به‌سمت رئیس اتاق انتخاب شد و ریاست او تا سال 1363 ادامه یافت. از سال 1363 تا به امروز هر چهار سال یک‌بار انتخاب هیئت نمایندگان انجام می‌شود که در سال 1363 شادروان علی امیرپور به‌سمت ریاست اتاق برگزیده شد که تا پانزدهم آذر 1383 ریاست اتاق را عهده‌دار بود و از دی‌ماه همان سال غلامحسین شافعی سمت ریاست اتاق بازرگانی مشهد را بر عهده دارد. شافعی علاوه بر ریاست اتاق بازرگانی مشهد، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است.
اتاق بازرگانی خراسان رضوی دارای یازده کمیسیون تخصصی است که عبارت‏اند از کمیسیون تجارت،‌ صنعت، انرژی، گردشگری، کشاورزی و آب،‌ مسئولیت‌های اجتماعی، فنی و مهندسی و عمران، حمل‌ونقل و ترانزیت، سرمایه‌گذاری و بازار پول، مالیات و کار و تامین اجتماعی و نیز معدن و صنایع معدنی. 25 تشکل صنعتی و بازرگانی و کشاورزی نیز در اتاق بازرگانی خراسان رضوی عضویت دارند.