پول های کمِ آدم های زیاد به کار می آید

گلریزان مدرن برای استارت آپ ها

تاريخ 1397/03/09 ساعت 13:35

«ایده ای دارم که می تواند زندگی بشر را بهتر کند، برای اجرا کردن آن به 700 یورو نیاز دارم. می توانید بخشی از سرمایه لازم برای این کار را بپردازید».

جذب سرمایه جمعی یکی از روش های موثر برای حمایت از استارت آپ ها و صاحبان ایده های نو و خلاقانه است. این روش برای اولین در سال 2009 توسط یک پلتفرم عام المنفعه به اسم کیک استارتر در آمریکا و برای استارت آپ ها به اجرا در آمده است. سایت کیک استارتر که براساس آمار سایت الکسا در آمریکا رتبه 277 و در جهان رتبه 612 را دارد بیش از 100 هزار ایده خلاقانه را معرفی و سرمایه لازم برای اجرای آن ها را جذب کرده است.

بیشتر ایده هایی که روی سایت های تامین مالی جمعی برای جذب سرمایه ارائه شده، با یک فیلم معرفی همراه شده که نشان می دهد فردی می خواهد محصولی را در آینده تولید کند، یا محصول فعلی اش را در بازاری جدید در آینده عرضه کند و برای انجام این کار به سرمایه نیاز دارد. در این فیلم ها به طور معمول معرفی ایده با طرح منافع آن برای زندگی همه همراه است. برای نمونه یکی از گروه های فعال در زمینه مُد و لباس از این می گوید که کمک شما برای حضور آن ها در بازارهای جدید به اشتغال و حمایت پایدار از زنان آسیب دیده در کشورهای توسعه نیافته کمک می کند. در کنار معرفی هر ایده یا شرکت، بودجه مورد نظر، مدت زمانی که برای تامین مالی جمعی آن در نظر گرفته شده و درصدی که از بودجه با همین روش تامین شده هم نشان داده می شود.

در ایران سایت حامی جو تلاش می کند تا از روش  crowdfunding سرمایه های کوچک را از تعداد زیادی از مردم برای حمایت از استارت آپ ها جمع آوری کند. این سایت در فروردین ماه سال 94 راه اندازی شده و در خردادماه همان سال به عنوان یکی از طرح های برگزیده جشنواره پل در کنفرانس iBridge با سرمایه گذاران داخلی و خارجی تعامل کرده است. این سایت در آبان ماه همان سال جایزه سوم رویداد pitchfest جشنواره استارتاپ های بانکی را دریافت کرده است. سایت حامی جو اکنون بیشتر رنگ و بوی فرهنگی دارد و پروژه های مورد حمایت قرار گرفته در این سایت بیشتر فرهنگی و هنری و از جنس حمایت از انتشار کتاب یا تولید فیلم مستند است.