شيوه كسب‌وكار كلي متيل، كارآفرين امریکايي

پسر مزرعه

تاريخ 1397/03/02 ساعت 12:41

کلِی متیِل کارآفرین امریکایی است که به خاطر تبدیل شرکت غذای حیوانات خانگی لمز به یک تجارت پرسود چند میلیارد دلاری معروف است. متیِل در حال حاضر از سهام‌داران عمده شرکت Oovoo است و با 4.11 میلیارد دلار ثروت در رتبه 488 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

منبع:آینده نگر

آدم ممكن است درس‌هاي زيادي از زندگي در مزرعه بياموزد. به عنوان مثال مي‌شود از پسري به نام كلِي نام برد، پسري متولد سال 1941 و بزرگ‌ترين فرزند بيل و هلن كه مالك يك مزرعه 40 هكتاري در پورتيج، شهري كوچك در شمال غربي ايالت اوهايو بودند. شايد اولين چيزي كه او در اين محيط آموخت اخلاق كاري بود؛ براي پرورش محصولاتي مانند گندم و جو به نيرو و وقت زيادي نياز است و هم‌زمان بايد به فكر گرداندن دامداري و توليد لبنيات و گوشت بود. نكته بعد يادگيري كار گروهي بود. حتي يك مزرعه كوچك هم نيازمند اين است كه همه عزمشان را جزم كنند و كاري را انجام دهند كه معمولا از پيش از طلوع تا پس از غروب آفتاب ادامه دارد. بزرگ‌ترين درس زندگي در چنين محيطي اين است كه يك مزرعه فعال، كسب‌وكاري خانوادگي است و يك كسب‌وكار موفق نيازمند استراتژي قوي و برنامه‌ريزي دقيق است. جلسات در مورد نحوه اداره اين كسب‌وكار معمولا شب‌ها و بر سر ميز شام خانوادگي برگزار مي‌شود.

كلي متيِل و خانواده‌اش سفري به آركانزاس داشتند تا به ديدن عموي بزرگش بروند كه علاوه بر مزرعه يك كارخانه چوب‌بري و يك كارگاه پنبه‌پا‌ك‌کني را هم اداره مي‌كرد. كلي در اين سفر تنها 6 سال داشت اما ديدن ابزارآلاتي كه عمويش به كار گرفته بود تا كارها را برايشان آسان‌تر كند تاثير زيادي بر روي او گذاشت. كلي در دوران تحصيل هم در درس و هم در ورزش ممتاز بود و در 16 سالگي و با بالاترين نمره‌ها از دبيرستان فارغ‌التحصيل شد. او به دانشگاه اوهايوی شمالي رفت، اول در رشته مهندسي مكانيك مشغول به تحصيل شد اما عاقبت تغيير رشته داد تا ليسانسش را در رشته مديريت كسب‌وكار بگيرد. سال 1962 فارغ‌التحصيل شد و ازدواج كرد و ديگر نوبت در پيش گرفتن شغلي جدي بود.

 فصل کار خارج از مزرعه

شركت ژنرال موتورز كلي را استخدام كرد تا به عنوان حسابدار اين شركت در كارخانه‌اي واقع در تولدو (شهري در ايالت اوهايو) مشغول به كار شود. بعد از يك سال او اين كار را رها كرد تا در يك موقعيت آموزش مديريت در شركت كمپبل (شركت توليد محصولات غذايي كنسروي) در شهر ناپلئون همان ايالت مشغول به كار و آموزش شود. با پذيرش اين موقعيت او توانست تجربه خوبي در حسابداري، خريد، انبارگرداني و مديريت كسب كند. و مهم‌ترين نكته‌اي كه آموخت اين بود كه زندگي كارمندي با روحيه‌اش سازگاري ندارد.

كلي سال 1970 شركت را ترك كرد و به عنوان كارمند شركت كوچكي در اوهايو كه غذاي سگ توليد مي‌كرد مشغول به كار شد. شركت لمز هفت كارمند داشت و درآمد سالانه‌اش تنها 500 هزار دلار بود. اما كلي با خودش كوله‌باري از درس‌هايي را به شركت برد كه در دوران كودكي و در مزرعه آموخته بود و اين درس‌هاي تجربي را با دانش و تجربه‌ كسب‌وكار همراه كرد. با ياري روحيه كارآفرينانه كلي و نگاه تيزبينش شركت شروع به گسترش كار كرد و رفته‌رفته خط توليد رونقي بي‌سابقه گرفت. تنها 5 سال كار در اين شركت كوچك ناشناس كافي بود كه او هم شركت را بالا بكشد و هم در سال 1975 نيمي از شركت را به قيمت 100 هزار دلار از آن خود كند. در سال 1980 او رئيس و مدير اجرايي شركت لمز شد. دو سال بعد با مالك شركت يعني پاول لمز به توافق رسيد تا با پرداخت ساليانه 100 هزار دلار به صورت مادام‌العمر به او و همچنين اهداي يك ماشين كاديلاك، مالكيت شركت لمز را از او بگيرد. کلی از ابتدای کار با جدیت بر روی کیفیت محصولات، تحقیق و توسعه و پیدا کردن مشتریان بالقوه متمرکز شد. از جمله تلاش‌های او برای بازاریابی، شناسایی صاحبان حیوانات خانگی، فروشندگان محصولات مربوط به حیوانات خانگی و دام‌پزشکان بود. در تبلیغاتش او به مشتریان تضمین بازگشت صددرصدی پول خرید محصولات شرکت را در صورت نارضایتی آنها می‌داد و علاوه بر این یک بخش پشتیبانی دایر کرد که در آن به سوالات مشتریان در مورد حیوان خانگی‌شان پاسخ داده می‌شد، حتی اگر سوالات کاملا به حوزه تغذیه آنها هم مربوط نمی‌شد. او شبکه‌ توزیع قدرتمندی در سطح کشور به راه انداخت و پرداخت پول به فروشندگان ظرف یک ماه را تضمین کرد تا خیالشان راحت باشد که شرکت لمز بهترین محصولات را ارائه می‌دهد.

 پیش از کلی، بعد از کلی

لمز به شناخت کارمندانش شهره بود. او نام کارمندان، همسران و بچه‌هایشان را می‌دانست و همیشه برای شنیدن حرف‌ها و نگرانی‌ها آنها وقت می‌گذاشت. او با وجود اطمینانی که به تیمش داشت همیشه از کمک و راهنمایی متخصصان مختلف برای بهتر شدن و توسعه کار کمک می‌گرفت. یکی از مشاوران او تام مک‌لئود، از مدیران سابق شرکت پپسی بود. این نکات سبب شد تا شرکت لمز در بازار غذای حیوانات خانگی جایگاه محکمی پیدا کند و رشد سریعی در بازار داخلی و خارجی داشته باشد.

تا پايان قرن بيستم، با رهبري كلي شركت لمز تبديل به توليدكننده 5.7 درصد از خوراك حيوانات خانگي در امریکا شده بود و ركورد فروشش در سال 1999 به يك ميليارد دلار رسيد. اين همان سالي بود كه كلي شركت را با مبلغ 2.3 ميليارد دلار به شركت پراكتور و گمبل واگذار كرد. او در عرض 30 سال يك شركت كوچك را به يك شركت چند ميليارد دلاري تبديل كرد كه همچنان نامي آشنا در صنعت خوراك حيوانات به شمار مي‌رود.

اما كار كلي با فروش لمز به پايان نرسيد. او با سرمايه‌اي بالغ بر 130 ميليون دلار مركزي براي كارآفريني داير كرد، مركز آيلرون كه بر روي تقويت استارت‌‌آپ‌ها و كسب‌وكارهاي بسياري تاثيرگذار بوده است. او در حال حاضر صاحب دومين كسب‌وكار چند ميلياردي‌اش شده. او را به عنوان بزرگ‌ترين سهام‌دار شركت OoVoo مي‌شناسند، يكي از رقيبان كمتر شناخته‌شده اسكايپ و گوگل هنگ‌آوتس. اين اپليكيشن رايگان بيش از 100 ميليون نفر كاربر دارد. سال 2015 OoVoo ويدئوي هوشمندش را ارائه داد كه مي‌تواند احساسات كاربري را كه در آن سوي مكالمه ويدئويي قرار دارد مانند خوشحالي، سردرگمي و... بر اساس علایمي كه چهره او نشان مي‌دهند تشخيص دهد. او و خانواده‌اش چندین سازمان کمک‌های انسان‌دوستانه هم تاسیس کرده‌اند، بنیاد خانواده متیل یک سازمان غیرانتفاعی است که به کودکان و خانواده‌های نیازمند کمک می‌کند. سازمان گلن در شهر سنت جوزف مرکزی برای مادران مجرد و کودکان آنها است که با نظر مستقیم مری آن، همسر کلی تاسیس شد.

*بخش عمده این مطلب ترجمه‌ای است از گزارشی در مورد کلی متیل که در سایت برندینگ فور ریزالتس منتشر شده است.