عدالت جنسیتی و نژادی، چالش کسب وکارهای نوپا

اوبر در تلاش برای راضی کردن همه

تاريخ 1397/02/05 ساعت 15:07

در دوره مدیریت تراویس کالانیک در اوبر، این شرکت بیش از 20 کارمندش را به دلیل 200 پرونده مرتبط با آزار جنسی و رفتار ظالمانه در محل کار اخراج کرد. خود تراویس کالانیک هم متهم به مدیریت ظالمانه و ماشینی شده است. اوبر در یک دوره بحرانی به دلیل رفتار نامناسب در محل کار با کارمندان مورد انتقاد قرار گرفت و البته جنجال دزدیدن اطلاعات محرمانه خودروهای خودران از شرکت مادر گوگل آلفابت هم آبروی این کسب وکار نوپا را خدشه کرد. حالا مدیریت جدید تلاش می کند آب رفته را به جوی بازگرداند.

تبعیض های جنسیتی و نامناسب بودن محیط کار برای زنان یکی از چالش های ارزشمندترین استارت آپ دنیا در سال گذشته میلادی بود. تجمیع تمام مشکلات البته به تغییر مدیریت این استارت آپ منجر شد. استارت آپ بین المللی که تلاش می کند همه را راضی نگه دارد. حالا با حضور دارا خسروشاهی در پست مدیرعاملی اوبر شرایط کمی متفاوت شده است.  

 آخرین گزارش از وضعیت اوبر نشان می دهد که اوضاع این شرکت استارت آپی در حال تغییر است. اوبر در سال گذشته تنها دچار تغییر مدیریتی نشد. با حضور مدیرعامل جدید فرایند تغییر نمایندگان اوبر و به کارگیری بیشتر رنگین  پوستان و زنان در فضای کاری این استارت آپ هم آغاز و شدت گرفت.

البته صرفه نظر از حضور رنگین پوستان در پست های مدیریتی اوبر، دچار تغییر قابل ملاحظه ای نشده است. در مقایسه با سال گذشته درصد حضور زنان در این استارت آپ از 36.1 درصد به 38 درصد رسیده است و درحالیکه حضور کارمندان سیاه پوست در این استارت آپ کمتر شده اما نقش لاتین تبارها از 5.6 درصد به 6.1 درصد رسیده است.

اوبر تلاش می کند شکاف های جنسیتی و نژادی را از بین ببرد به همینطور کارگراهی با عنوان  چرا موضوعات متنوع؟ برگزار کرده که 4 هزار کارمند آن در سراسر جهان در این کارگاه شرکت کرده اند. علاوه بر این اوبر فرایند استخدام را هم تغییر داده تا بیش از گذشته با تعصب مقابله کند. باوجود این تلاش ها اما در ماه گذشته سه مهندس لاتین تبار از اوبر برای دریافت پاداش کمتر به دلیل جنسیت و نژادشان شکایت کردند. اوبر در ماه گذشته 10 میلیون دلار برای حل و فصل این دعوا هزینه کرده است.